Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszli medycy uczą się w sandomierskim szpitalu

/GOP/
Uczestniczki obozu naukowego podczas pracy na oddziale pediatrii.
Uczestniczki obozu naukowego podczas pracy na oddziale pediatrii. Małgorzata Płaza
Sandomierski szpital gości studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyszli lekarze uczestniczą tu w obozie naukowym i doskonalą swoje umiejętności.

Obóz naukowy rozpoczął się w miniony poniedziałek, a potrwa do 23 lipca. Uczestniczy w nim 20 studentów, w większości po IV i V roku, należących do Koła Naukowego przy Klinice Gastroenterologii i Koła Naukowego przy Klinice Pulmonologii Instytutu Pediatrii przy ulicy Działdowskiej w Warszawie. Są to, jak podkreśla doktor Jan Józefczuk, ordynator Oddziału Pediatrii z Pododdziałem Kardiologii Dziecięcej w sandomierskim szpitalu, organizator obozu, najlepsi studenci.

- Uczestnictwo w obozie jest swoistą nagrodą dla wyróżniających się studentów, działających w kołach naukowych, wykazujących się aktywnością i dobrymi wynikami w nauce - zaznacza Jan Józefczuk.

Podczas praktyk młodzi ludzie mają okazję sprawdzenia wiedzy zdobytej na uczelni w praktyce, uczestniczenia w całym procesie diagnostyczno-terapeutycznym.

- Sandomierski szpital świadczy wiele usług na wysokim, niejednokrotnie akademickim poziomie, a studenci mają niepowtarzalną okazję bezpośredniego, bliskiego kontaktu z pacjentami, uczestniczenia w zabiegach diagnostycznych i leczniczych oraz zobaczenia, jak wygląda praca w służbie zdrowia z dala od ośrodków klinicznych - mówi doktor Józefczuk.

Studenci pracują na różnych oddziałach: dziecięcym, nefrologii dziecięcej, kardiologii, ortopedii, urologii oraz chirurgii, gdzie asystują przy zabiegach operacyjnych. Co ważne, w mniejszym ośrodku, mają łatwiejszy dostęp do pacjenta niż w klinikach.

Nie bez znaczenia, dodaje organizator, są również walory turystyczno-wypoczynkowe obozu, studenci mogą poznać Sandomierz i okolice.

Uczestnicy obozu potwierdzają słowa doktora Józefczuka, są zadowoleni z udziału w obozie.

- Sporo możemy się nauczyć, przede wszystkim w praktyce, więcej niż na zajęciach w czasie studiów. Tam grupy muszą być większe, tutaj możemy indywidualnie popracować z pacjentem - mówi Kinga.

- Lekarze poświęcają nam dużo czasu. Możemy sporo się nauczyć, a w wolnych chwilach wyjść do miasta. Szkoda tylko, że pogoda nie dopisuje - dodaje Karolina.

Dzisiaj studenci i ich opiekunowie wezmą udział w konferencji naukowej, zorganizowanej w sandomierskim zamku. Tematyka jest zróżnicowana, od alergii pokarmowych, poprzez zapalenia płuc, antybiotykoterapię i leczenia wspomagające przeciwzapalne do najnowszych doniesień na temat zakażenia Escherichia colui (EHEC). Wśród wykładowców będą między innymi: profesor Marek Kulus, pulmonolog, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, profesor Andrzej Radzikowski, gastroenterolog, propagator szczepień ochronnych i zdrowego trybu życia oraz doktor Agnieszka Krauze, która w ramach spotkań naukowych w Sandomierzu kontynuuje cykl wykładów na temat alergii. Wykład na temat zagrożeń epidemiologicznych, sposobów diagnozowania i leczenia zakażenia pałeczką okrężnicy (E.coli) przedstawi doktor Paweł Grzesiowski kierownik Zakładu Profilaktyki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

W spotkaniu, które organizuje sandomierski szpital, mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Rozpocznie się ono o godzinie 15.

To trzeci obóz naukowy dla studentów medycyny w Sandomierzu. Wcześniej, przez ponad 20 lat, odbywały się one w Nowej Dębie, poprzednim miejscu pracy doktora Jana Józefczuka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie