Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze receptury na nalewki i miody pitne

/mal/
Ryszard Turtak z Fałkowa zdobył pierwsze miejsce w kategorii nalewek miodowych. Nagrodzony trunek powstał na bazie czarnej porzeczki. Rocznie pan Ryszard przygotowuje 40 litrów trunków o różnorakiej recepturze.
Ryszard Turtak z Fałkowa zdobył pierwsze miejsce w kategorii nalewek miodowych. Nagrodzony trunek powstał na bazie czarnej porzeczki. Rocznie pan Ryszard przygotowuje 40 litrów trunków o różnorakiej recepturze.
Proboszczówka, dziekanówka egzotyczna, maliniak sołecki - to nazwy tylko kilku trunków, które zostały zgłoszone do tegorocznego Świętokrzyskiego Konkursu Nalewek Miodowych i Miodów Pitnych. Wśród nagrodzonych twórców receptur znaleźli się także mieszkańcy powiatu koneckiego.

Impreza, jak co roku, odbyła się w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. W organizowanym już po raz trzeci konkursie o miano najlepszych ubiegało się 15 pszczelarzy - amatorskich wytwórców napitków, którzy łącznie zaprezentowali 27 produktów, w tym miodów pitnych i nalewek miodowych.
Jak zwykle, napitki były oceniane pod kilkoma względami, takimi jak aromat, kolor, bukiet, moc, cukier, równowaga, wrażenia i głębia. - Zainicjowany po raz kolejny konkurs obrósł w pióra i cieszy się coraz większym prestiżem. 90 proc. zgłoszonych do niego produktów nie powstydziłaby się wydać na rynek żadna firma - zapewniał przewodniczący jury Maciej Jaros, znany polski producent miodów pitnych i laureat wielu nagród.

RÓŻNORODNOŚĆ SMAKÓW I AROMATÓW
I tak w kategorii miód pitny zwyciężył maliniak sołecki Małgorzaty Bartnik-Ból z Radomska. Drugie miejsce zajął różaniak Ryszarda Justyny z powiatu piotrowskiego, a trzecie ex aequo trójniak Stanisława Ślęzakiewicza z Radomska i wiśniak kielecki Michała Kizińskiego z Kielc.
W konkursie na nalewkę miodową zdecydowano się na przyznanie dwóch pierwszych miejsc. - W konkursie biorę udział już po raz trzeci, a robieniem nalewek zajmuję się hobbystycznie od 10 lat. Rocznie wytwarzam około 40 litrów trunków o różnorakiej recepturze, z dodatkiem wiśni, dzikiej róży, maliny - czy jak tegoroczna nagrodzona nalewka - z czarnej porzeczki - mówi Ryszard Tutak z Fałkowa, którego napojowi, podobnie jak nalewce miodowo-truskawkowej Bogusława Wencla z Bełchatowa, przyznano pierwszą nagrodę. Drugie miejsce, za napój proboszczówka, zajął Waldemar Janiszewski z Końskich. Trzecia nagroda zaś powędrowała do Stanisława Kieliszka z Przedborza za nalewkę z aronii.
NAGRODY SPECJALNE
Dodatkowo swoje nagrody specjalne przyznali organizatorzy konkursu: dyrektor SODR, Regionalny Związek Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim, Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach oraz sprawujący patronat honorowy nad przedsięwzięciem starosta konecki oraz marszałek województwa świętokrzyskiego. Także w tej kategorii nagrodzono Michała Kizińskiego, Waldemara Janiszewskiego, Stanisława Kieliszka i Ryszarda Justynę. Dodatkowo wśród wyróżnionych znaleźli się: Roman Potępa z Tarnobrzega za miód pitny trójniak, Irena Kobędza z Piotrkowa Trybunalskiego za nalewkę z melisy oraz Mirosław Krzysztofik z Kielc za trójniak świętokrzyski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie