Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą o ochronę zwierząt. Pomoże w tym nowa ustawa?

Anna GOGUŁA
Uważam, że zwierzęta powinny być traktowane w godny sposób. Najważniejsze by zachować równowagę, bo jedni traktują je lepiej niż ludzi, a inni znęcają się nad czworonogami niemiłosiernie - mówi Patrycja Lipowska, mama Jasia i Weroniki i właścicielka psa Leona.
Uważam, że zwierzęta powinny być traktowane w godny sposób. Najważniejsze by zachować równowagę, bo jedni traktują je lepiej niż ludzi, a inni znęcają się nad czworonogami niemiłosiernie - mówi Patrycja Lipowska, mama Jasia i Weroniki i właścicielka psa Leona. Tadeusz Klocek
Zwiększenie kary za znęcanie się nad zwierzęciem, wprowadzenie restrykcji związanych z trzymaniem psów na łańcuchach oraz program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. To projekt nowej ustawy. Jak twierdzą radomscy obrońcy praw zwierząt, jest to niewielki, ale istotny krok w stronę poprawy bytu zwierząt.

Projekt przygotowany przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt przewiduje zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami z jednego do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności, natomiast za stosowanie szczególnego okrucieństwa wobec zwierząt, ma być przyznawane do trzech lat, a nie jak obecnie dwóch lat. Osobom, znęcającym się wcześniej nad zwierzętami, planuje się odebrać prawo do ich posiadania na 10 lat.

LUDZIE CHCĄ POMAGAĆ

- Cieszę się, że ludzie zaczynają coś robić w kwestii poprawy bytu zwierząt. Ta ustawa też jest krokiem na przód - mówi Agata Błędowska, pełniąca funkcję kierownika schroniska w Radomiu.
Według pani kierownik coraz więcej osób reaguje na złe traktowanie zwierząt. - Otrzymujemy coraz więcej takich zgłoszeń i dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc. Bardzo często policja odbiera zwierzęta, a właściciele muszą odpowiadać przed sądem - mówi Agata Błędowska.

PĘKAJĄ OGNIWA ŁAŃCUCHÓW

Planowane nowelizacje określają też, w jakich okolicznościach można trzymać psy na łańcuchach. Jeśli ustawa wejdzie w życie nie będzie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin w sposób powodujący cierpienie. Długość uwięzi nie będzie mogła być mniejsza niż 3 metry.

O ten punkt walczyło wiele organizacji, między innymi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Rokrocznie uczestniczyli w akcji "Zerwijmy Łańcuchy". W Radomiu organizowano ją już trzy razy.

- Po raz pierwszy odbyła się ona bardzo skromnie. W tym roku akcja została zorganizowana na ulicy Żeromskiego i uczestniczyło w niej wielu mieszkańców Radomia łącznie z prezydentem. Projekt nie jest żadnym przełomem, ale od czegoś w końcu trzeba zacząć - twierdzi Włodzimierz Suszyński z Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

CZEKAJĄ NA NOWĄ INSTYTUCJĘ

Według pana Włodzimierza Suszyńskiego, przełomem planowanej ustawy, będzie powstanie Inspektoratu do Spraw Zwierząt. - Jest to wręcz rewolucja. Sama instytucja miałaby się utrzymywać z pieniędzy otrzymywanych z mandatów Do tej pory pieczę nad dobrem zwierząt sprawowali weterynarze. Nie było to dobre rozwiązanie chociażby z punktu ekonomicznego. Przecież właściciele psów są ich klientami i dochodzi tu do konfliktu interesów - wyjaśnia.

Według niego inspektorat będzie mógł wreszcie kontrolować, czy ustawy rzeczywiście są przestrzegane.

- Otrze się to też o fermy i zakłady przemysłowe, w których wykorzystuje się zwierzęta.
Nasz rozmówca stwierdził, że instytucja taka będzie mogła kontrolować, czy klatki, w których trzyma się kury są odpowiedniej wielkości. - Są wymogi, ale wielu ich nie przestrzega. Posypią się kary, trzeba będzie też wprowadzić zmiany, co niestety odbije się na cenie produktu. Ale zawsze jest coś za coś - dodaje Suszyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie