Twoje miasto

Jesteś tu: Strona główna Zdrowie i uroda Zdrowie (serwis ZiU) Artykuł

Mądrze mrozimy żywność

Dodano: 26 lipca 2011, 13:15 Autor:

Układanie i przechowywanie produktów w zamrażalniku rządzi się zupełnie innymi prawami niż trzymanie jedzenia w lodówce. Tutaj artykuły spożywcze należy układać blisko siebie. Zamrażarka działa najefektywniej i zużywa najmniej energii, gdy jest w całości zapełniona.
Optymalna temperatura do przechowywania produktów żywnościowych, jaka powinna panować w zamrażalniku to -18 stopni Celsjusza lub niższa. W takich warunkach jedzenie można przechowywać nawet do 12 miesięcy.

Optymalna temperatura do przechowywania produktów żywnościowych, jaka powinna panować w zamrażalniku to -18 stopni Celsjusza lub niższa. W takich warunkach jedzenie można przechowywać nawet do 12 miesięcy. (fot. archiwum)

Wykorzystaj miejsce

By maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, a przy okazji ułatwić sobie przyrządzanie potraw można zastosować kilka prostych zabiegów, na przykład w woreczkach na lód można mrozić resztki białego i czerwonego wina, które przydaje się do doprawiania duszonych potraw. W upalne dni warto mieć pod ręką lód do schłodzenia napojów lub wody mineralnej. Przed włożeniem do zamrażalnika wystarczy do pojemników wlać kilka kropli kwasku cytrynowego lub włożyć cząstki cytryny albo limonki.

Temperatura w zamrażalniku powinna utrzymywać się co najmniej na poziomie -18 stopni Celsjusza. Takie warunki po-zwalają na przechowywanie żywności nawet do 12 miesięcy.
Pamiętajmy, że przed zamrożeniem, produkty powinny być odpowiednio schłodzone. Wkładanie ciepłych lub gorących wyrobów może uszkodzić inne, umieszczone tam wcześniej i już zamrożone artykuły. Ponadto umieszczenie w niej ciepłych produktów zmusza agregat do wytężonej pracy, a tym samym do pobielania większej ilości energii. Mięsa, warzywa i owoce najlepiej jest umieszczać w foliowych opakowaniach.

ZAMRAŻAĆ MOŻNA TYLKO RAZ

Te artykuły żywnościowe, które zostały rozmrożone, nie mogą zostać ponownie zamrożone. W czasie rozmrażania mogą uaktywnić się szkodliwe drobnoustroje. Zamrażać powinno się głównie te produkty, które później będą poddawane obróbce termicznej, czyli gotowaniu lub smażeniu, gdyż unieszkodliwia ona potencjalnie chorobotwórcze bakterie. Artykuły rozmrożone trzeba od razu przyrządzić i zjeść. Najbezpieczniej zamrażać na 3 do 12 miesięcy.

Lepiej też zrezygnować z zamrażania wędlin, pasztetów, wyrobów garmażeryjnych, serów, pomidorów, cebuli czy ogórków. Źle znoszą zamrażanie także rzodkiewki, truskawki, gotowane jajka i sałata.

Podczas kupowania gotowych, sklepowych mrożonek na-leży zwrócić uwagę, czy nie są one zbyt zbite, ponieważ może to oznaczać, że były już wcześniej rozmrożone.

O TYM PAMIĘTAJ

Jeśli przechowujemy w zamrażalniku mięso, powinno się ono rozmrażać w lodówce. Zostawione w kuchni, może osiągnąć temperaturę wyższą niż 5-7 stopni Celsjusza, powodującą gwałtowne rozwijanie się bakterii, które są często przyczyną zatruć pokarmowych. Dla przykładu, zamrożonego kurczaka należy wyjąć co najmniej 24 godziny przed przygotowaniem.

Dobrym i prostym sposobem na kontrolowanie czasu przydatności produktów do spożycia jest umieszczanie na nich kar-teczek z datą mrożenia.

Czytaj więcej o:
  • lodówka
  • zamrażalnik
  • żywność
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Brak ankiety.

Informacje z Twojego powiatu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015