Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba za granicą - jak uzyskać zwrot kosztów leczenia?

Redakcja
archiwum
Przed wyjazdem dobrze zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego /EKUZ/- dokument uprawniający nas do leczenia w tych państwach w razie nagłego zachorowania czy wypadku. Zdarza się jednak, że ktoś tego nie zrobił, a musi skorzystać z pomocy lekarskiej, czy to w przychodni czy to w szpitalu. Co wtedy?

Przede wszystkim taką pomoc - jeżeli jest konieczna - powinien otrzymać każdy bez względu na to czy ma przy sobie EKUZ czy też nie. Pacjent pokryje z własnej kieszeni całość kosztów leczenia (EKUZ gwarantuje nam leczenie na takich zasadach, jakie obowiązują w kraju, w którym przebywamy, a nie na takich, jakie obowiązują w Polsce). Czy w takiej sytuacji jest możliwy zwrot kosztów terapii po powrocie do Polski, oczywiście, jeżeli pechowy turysta jest osobą ubezpieczoną?

Owszem, jest, ale wymaga to trochę zabiegów, a przede wszystkim czasu. By w ogóle móc się starać o refundację leczenia, trzeba mieć ze sobą wszelkie rachunki i faktury (oryginały) na kwoty, które zapłaciliśmy w poradniach, aptekach, szpitalach, itp.(pamiętajmy też, że by móc domagać się zwrotu pieniędzy, powinniśmy korzystać z tych placówek medycznych, które mają zawarty kontrakt z zagranicznym ubezpieczycielem). Muszą one zawierać dane osobowe chorego, któremu udzielano świadczeń medycznych, także w przypadku dzieci.

Dlatego pierwsza zasada: zawsze żądajmy od zagranicznej placówki medycznej dowodów zapłaty. Potrzebna będzie także dokumentacja medyczna, więc wykonajmy jej ksero. Z rachunkami i dokumentacją oraz specjalnym wnioskiem (można go pobrać ze strony internetowej NFZ: www.nfz-kielce.pl zakładka "Leczenie w Unii Europejskiej" lub otrzymać w Funduszu) zgłaszamy się do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ (tam, gdzie wpływają nasze składki), do Wydziału Współpracy Międzynarodowej. Powinniśmy też przedłożyć dowód ubezpieczenia osoby leczonej za granicą ważny w momencie korzystania z tych świadczeń. Dalsze działania podejmuje NFZ. Po sprawdzeniu, czy wszystkie dokumenty spełniają wymogi formalne, rozpoczyna procedurę refundacyjną: wysyła dokument rozliczeniowy do instytucji ubezpieczeniowej państwa, z którego pomocy medycznej korzystaliśmy.

Po uzyskaniu odpowiedzi z zagranicznej kasy chorych przyznającej lub odmawiającej zwrotu kosztów leczenia, NFZ powiadamia pacjenta o decyzji, a kiedy jest ona pozytywna, płaci należną kwotę (np. przelewem bankowym na numer konta podany na wniosku). Cała ta procedura może jednak trwać nawet kilka miesięcy - wszystko zależy od postępowania ubezpieczyciela zagranicznego. I jeszcze jedna ważna informacja: nie można liczyć, że pacjent otrzyma pełny zwrot kosztów - zawsze bowiem rozliczenie odbywa się na zasadach funkcjonowania opieki zdrowotnej kraju, w którym pacjent prze-bywał, a w większości państw unijnych i EFTA są dopłaty chorych do leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie