Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy egzamin gimnazjalny - wiadomo jak będzie wyglądał

Piotr Burda
To będzie najważniejsze wydarzenie zbliżającego się roku szkolnego. Wiemy już jak będzie wyglądał nowy egzamin gimnazjalny.

Czas dla dyslektyków

Czas dla dyslektyków

Czas dla dyslektyków.
Tak jak do tej pory na wydłużony czas zdawania egzaminu mogą liczyć osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, głównie dyslektycy. Dla nich pierwsza część egzaminu może być przedłużona o 20 minut, a druga o 45 minut. Pół godziny dłużej mogą rozwiązywać część rozszerzoną egzaminu językowego.

Ta informacja zainteresuje przed wszystkim rodziców i uczniów trzecich klas gimnazjów. To oni, jako pierwsi będą zdawać się egzamin gimnazjalny w nowej formie. Ukazał się komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, który podaje szczegóły nowego egzaminu.

Przerwa na śniadanie

Od 2012 roku nie będzie już testu humanistycznego i matematyczno - przyrodniczego, które były rozwiązywane przez ostatnie lata. Egzamin gimnazjalny rozpocznie się we wtorek, 24 kwietnia, o godzinie 9 rano. Na początek każdy zdający rozwiąże test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Będzie miał na to 60 minut, po czym przewidziano 45 minut przerwy. - Ten czas powinien być przeznaczony na śniadanie. Zorganizowaniem tej przerwy zajmą się dyrektorzy szkół - mówi Jan Korczyński, z kieleckiej delegatury Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. O godzinie 10.45 gimnazjaliści wrócą do ławek. Zacznie się wtedy egzamin z języka polskiego. Na rozwiązanie testu uczniowie będą mieli 90 minut. - To będzie zupełnie inny arkusz niż ten, który rozwiązywali od godziny 9 - informuje Jan Korczyński. Egzamin zakończy się kwadrans po godzinie 12. W sumie będzie trwał dwie i pół godziny. Pół godziny dłużej niż do tej pory.

Matematyka osobno

Drugie dnia egzaminów, 25 kwietnia zaplanowano część matematyczno - przyrodniczą. Tak jak dzień wcześniej zostanie ona podzielona na dwa testy. O godzinie 9 gimnazjaliści rozpoczną egzamin z przedmiotów przyrodniczych, czyli biologii, chemii, fizyki i geografii. Po godzinie pracy będą mieli 45 minut przerwy. Po niej zaczną rozwiązywać test matematyczny, który będzie trwał 90 minut. Tak jak dzień wcześniej egzamin zakończy się kwadrans po godzinie 12.
Dwa poziomy języków

Całkowicie zmienia się sposób zdawania części językowej egzaminu gimnazjalnego. Podzielono go na dwie części. O godzinie 9 rozpocznie się egzamin z poziomu podstawowego języka obcego. O godzinie 10.45 gimnazjaliści będą zdawać język obcy na poziomie rozszerzonym. Na rozwiązanie testu z tego poziomu dostaną 60 minut. - Część rozszerzoną egzaminu z języka obcego będą zdawać uczniowie, którzy od dziewięciu lat uczą się języka. Ci, którzy uczą się go dopiero od sześciu lat [ zaczęli naukę w czwartej klasie szkoły podstawowej - red.] przystąpią do egzaminu na poziomie podstawowym - wyjaśnia Jan Korczyński.

Co z punktami?

Nie wiadomo jeszcze jak będzie punktowany przyszłoroczny egzamin gimnazjalny. Jego wyniki decydują bowiem o miejscu w liceum czy technikum. Do tej pory za test humanistyczny można było maksymalnie dostać 50 punktów, tyle samo za test matematyczno - przyrodniczy. Wynik testu językowego nie był brany pod uwagę podczas rekrutacji. Wcześniej zapowiadano, że od 2012 roku będzie się już liczył. Nie ma jednak ostatecznej decyzji w tej sprawie. Nie wiadomo jeszcze jak będą punktowane poszczególne części egzaminów. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się informacji w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie