Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne wieńce i regionalne przysmaki na dożynkach w Koprzywnicy

Małgorzata PŁAZA
Tak swój wieniec prezentowali przedstawiciele sołectwa Beszyce.
Tak swój wieniec prezentowali przedstawiciele sołectwa Beszyce. Małgorzata Płaza
Mieszkańcy gminy Koprzywnica świętowali w niedzielę zakończenie żniw. Poszczególne wioski przygotowały nie tylko wspaniałe wieńce dożynkowe, ale również stoiska z regionalnym jadłem.

Dożynki, jak nakazuje tradycja, rozpoczęły się mszą świętą, podczas której mieszkańcy gminy dziękowali za plony. Następnie barwne korowody dożynkowe z wieńcami wyruszyły na miejsce imprezy - plac obok zalewu w Koprzywnicy. Tam odbyła się najpierw najważniejsza, obrzędowa część "okrężnych". Gospodarze święta: Henryka Gawrońska z Dmosic i Marek Kubicki z Niedźwic przekazali burmistrzowi Markowi Jońcy bochen chleba upieczony z mąki z zebranych niedawno zbóż. Chlebem zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy imprezy.

TRADYCYJNE, UWITE W DOMACH

Na miejscu imprezy można było podziwiać wieńce dożynkowe. Zrobiły je niemal wszystkie sołectwa gminy Koprzywnica, a ponadto, tradycyjnie już, Skrzypaczowice z sąsiedniej gminy Łoniów. Wieńce, misternie wyplecione ze zbóż, ozdobione kwiatami, ziołami i owocami, budziły podziw wśród zgromadzonych na placu.

- Staramy się kultywować tradycję wicia wieńców w domach. Cieszy nas także to, że wieńce wykonane są z elementów naturalnych, większość ma tradycyjny kształt korony - powiedziała Alicja Stępień, dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy.

Każdy wieniec był prezentowany i obśpiewany przez koprzywnicki zespół ludowy "Powiślanie".

TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

Dożynki były dla sołectw okazją do zaprezentowania nie tylko wieńców dożynkowych, ale również innych elementów lokalnej tradycji, wszystkiego, z czego mieszkańcy są dumni. Na udekorowanych kwiatami i ziołami stoiskach były owoce i warzywa oraz regionalne przysmaki, między innymi pierogi, bigos, chleb ze smalcem, drożdżówki ze śliwkami i jabłeczniki. Na stoiskach można było zobaczyć również fotografie.
- Zdjęcia pokazują zarówno dawną wieś koprzywnicką, jak również tę obecną. Koła Gospodyń Wiejskich, w większości niedawno reaktywowane, prezentują podejmowane działania. To połączenie historii ze współczesnością - podkreśliła Alicja Stępień. Stoiska przeżywały prawdziwe oblężenie.

Na scenie prezentowali się lokalni artyści i zaproszeni goście, wśród nich Zespół Pieśni i Tańca "Chorzelowiacy" z Chorzelowa niedaleko Mielca. Młodzi miłośnicy folkloru otrzymali głośne brawa.
Nie brakowało konkursów, również odwołujących się do wiejskiej tradycji. Najmłodsi mogli wykazać się znajomością zbóż. Dożynkom towarzyszyły wybory sołtysa roku, uczestnicy rywalizowali w kilku konkurencjach, między innymi w wiciu powróseł na czas.
Imprezę zakończyła zabawa ludowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie