Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces! Papryka z Przytyka produktem tradycyjnym

/inia/
- Bardzo się cieszę, że osiągnęliśmy taki sukces, ponieważ jest to pierwszy produkt z terenu gmin należących do stowarzyszenia i jeden z nielicznych z terenu południowego Mazowsza, który uzyskał ten certyfikat – mówi- Bardzo się cieszę, że osiągnęliśmy taki sukces, ponieważ jest to pierwszy produkt z terenu gmin należących do stowarzyszenia i jeden z nielicznych z terenu południowego Mazowsza, który uzyskał ten certyfikat – mówił Cezary Nowek, prezes towarzyszenia Razem dla Radomki
- Bardzo się cieszę, że osiągnęliśmy taki sukces, ponieważ jest to pierwszy produkt z terenu gmin należących do stowarzyszenia i jeden z nielicznych z terenu południowego Mazowsza, który uzyskał ten certyfikat – mówi- Bardzo się cieszę, że osiągnęliśmy taki sukces, ponieważ jest to pierwszy produkt z terenu gmin należących do stowarzyszenia i jeden z nielicznych z terenu południowego Mazowsza, który uzyskał ten certyfikat – mówił Cezary Nowek, prezes towarzyszenia Razem dla Radomki T. Klocek
Przytycka papryka została wpisana na listę produktów tradycyjnych. Ten prestiżowy tytuł "Produktu tradycyjnego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi" ma ogromne znaczenie dla promocji naszego regionu. Co więcej, papryka ma szanse uzyskać unijny certyfikat.

- Już o taki zabiegamy - mówi Cezary Nowek, prezes towarzyszenia Razem dla Radomki.
W regionie radomskim papryka uprawiana jest od 30 lat. Pierwsze sadzonki przywiózł w 1982 roku Antoni Kwietniewski z Woli Wrzeszczowskiej. Teraz jest ona uprawiana w Przytyku i wielu innych gminach.

- Obecnie jest uprawiana aż w ponad stu odmianach i identyfikuje nasz subregion w szerszym oddziaływaniu na terenie województwa mazowieckiego - dodaje prezes.

Proces wpisania przytyckiej papryki na listę produktów regionalnych trwał półtora roku i kosztował wiele pracy. Trzeba było udokumentować minimum 25 lat jej funkcjonowania na rynku. Ważny było również ekologiczny sposób jej uprawy.

- Bardzo się cieszymy, bo to wyróżnienie to ogromne korzyści promocyjne dla regionu - mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski. - To pierwszy nasz produkt, który uzyskał certyfikat.

Przytycka papryka ma też szansę na unijny certyfikat. Czy uda się go uzyskać okaże się w 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie