Twoje miasto

Jesteś tu: Strona główna Zdrowie i uroda Zdrowie (serwis ZiU) Artykuł

Sprawdź, czy ostro widzisz

Dodano: 8 września 2011, 14:00 Autor:

Na zwyrodnienie plamki żółtej choruje prawie milion Polaków. Jeżeli odpowiednio wcześnie rozpozna się chorobę i zacznie ją leczyć, można zapobiec inwalidztwu.

Jednym z najważniejszych elementów ludzkiego oka jest siatkówka, a znajdująca się w jej centralnej części plamka żółta odpowiada za ostre widzenie w środkowej części pola widzenia. Uszkodzenie plamki żółtej może wpłynąć na wykonywanie takich czynności, jak: czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy.

Poniżej zamieszczamy test Amslera, przy pomocy którego pacjent może samodzielnie zbadać ostrość widzenia. 
W celu prawidłowego użycia testu, postępuj zgodnie z in-strukcją:
1.	Jeśli korzystasz z okularów do czytania – załóż je.
2.	Zasłoń jedno oko, drugim zaś patrz w centralny punkt siatki, trzymanej w wyciągniętej ręce.
3.	Koncentruj wzrok tylko i wyłącznie na środkowym punkcie.
4.	Oceń: czy wszystkie linie, które widzisz pozostają li-niami prostymi, czy wszystkie kwadraty mają taki sam rozmiar. 
5.	Wykonaj test dla każdego oka osobno.
Jeżeli widzisz krzywe linie, nierówne kwadraty, koniecznie zgłoś się do lekarza okulisty.

Poniżej zamieszczamy test Amslera, przy pomocy którego pacjent może samodzielnie zbadać ostrość widzenia. W celu prawidłowego użycia testu, postępuj zgodnie z in-strukcją: 1. Jeśli korzystasz z okularów do czytania – załóż je. 2. Zasłoń jedno oko, drugim zaś patrz w centralny punkt siatki, trzymanej w wyciągniętej ręce. 3. Koncentruj wzrok tylko i wyłącznie na środkowym punkcie. 4. Oceń: czy wszystkie linie, które widzisz pozostają li-niami prostymi, czy wszystkie kwadraty mają taki sam rozmiar. 5. Wykonaj test dla każdego oka osobno. Jeżeli widzisz krzywe linie, nierówne kwadraty, koniecznie zgłoś się do lekarza okulisty. (fot. archiwum)

Milion choruje

AMD (ang. Agerelated Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to choroba cywilizacyjna i najczęstsza przyczyna pogorszenia widzenia oraz ślepo-ty w krajach wysoko rozwiniętych. AMD występuje u prawie 30 proc. osób po 50. roku życia, większą część chorych stanowią kobiety, rasy białej, z niebieskimi oczami. Objawem zwyrodnienia plamki żółtej jest pogorszenie ostrości widzenia, zniekształcenie oglądanych przedmiotów, obniżenie poczucia kontrastu, słabsze wysycenie barw - barwy są bledsze i mniej wysycone. W zaawansowanej postaci choroby w środkowej części pola widzenia pojawia się ciemna plama.

– W Polsce na zwyrodnienie plamki żółtej choruje około milion osób po 50 roku życia, rocznie przybywa 100 tysięcy nowych zachorowań – mówi doktor Michał Biskup, specjalista chorób oczu, Przewodniczący Świętokrzyskiego Oddziału Stowarzyszenia AMD w Kielcach.

Choroba ma dwie postaci: suchą i wysiękową. Postać sucha dotyczy 80 procent chorych, niestety, nie ma przeciwko niej skutecznych leków. Na szczęście ta postać jest łagodniejsza, i w większości wypadków doprowadza do pogorszenia się widzenia, ale nie do całkowitej utraty wzroku. Gorsze rokowania ma 15 – 20 procent pacjentów chorujących na postać wysiękową, która nie leczona prowadzi do poważnej utraty widzenia centralnego. Bez rozpoczętego odpowiednio wcześniej leczenia chory staje się inwalidą, praktycznie niezdolnym do samodzielnego egzystencji. Leczenie wysiękowej postaci AMD polega na podawaniu pacjentowi do wnętrza oka zastrzyków zawierających lek, który może zatrzymać lub spowolnić proces choroby, a w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do lekkiej poprawy widzenia.

Zdążyć z leczeniem

- Niestety, dla wielu chorych barierą jest cena leku – jedna iniekcja kosztuje około 2 tysięcy złotych. Żeby terapia była skuteczna, pacjent powinien przyjąć nawet kilka takich zastrzyków – wyjaśnia dr Michał Biskup. – Jeżeli choroba zostanie wykryta w momencie, w którym są jeszcze rokowania na poprawę, procedura jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego tak ważne jest, żeby pacjent trafił do okulisty w odpowiednim momencie.

Tu leczą AMD

Leczenie wysiękowej postaci AMD refundowane przez Na-rodowy Fundusz Zdrowia prowadzą: Oddział Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Klinika Medilens w Kielcach, NZOZ Visus w Starachowicach, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

Jak zapobiegać?

Choroby tej nie można w pełni skutecznie leczyć, ale można jej zapobiegać. Uczonym udało się udowodnić wpływ kilku czynników na pojawienie się zwyrodnienia plamki żółtej, są to: wiek, niewłaściwa dieta (uboga w świeże warzywa i owoce), pa-lenie papierosów, nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, wysokie ciśnienie tętnicze, nadwaga, zanieczyszczenie środowiska, aktywność w organizmie wolnych rodników. Dlatego war-to do swojej diety włączyć produkty zawierające naturalną luteinę, np. szpinak, brokuły, brukselkę. Można wspomagać się suplementami diety zawierającymi krystaliczną luteinę, ale przede wszystkim trzeba regularnie badać oczy i sprawdzać, w jakim stanie znajduje się nasz wzrok.

Czytaj więcej o:
  • oko
  • plamka żółta
  • wzrok
  • zwyrodnienie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Informacje z Twojego powiatu

Natura

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015