Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracuj bezpiecznie przy komputerze

Bartosz OSZCZEPALSKI
Oprócz skierowania na badania i refundacji okularów pracodawca ma obowiązek zapewnienia podwładnym komfortowego miejsca pracy, między innymi w postaci nieszkodliwych dla oczu monitorów.
Oprócz skierowania na badania i refundacji okularów pracodawca ma obowiązek zapewnienia podwładnym komfortowego miejsca pracy, między innymi w postaci nieszkodliwych dla oczu monitorów. archiwum
Codzienna praca przy monitorze komputera wiąże się często z nadmiernym obciążeniem wzroku. Jakie obowiązki w zakresie zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy ciążą na pracodawcy?

Bezpieczeństwo podczas pracy przy komputerze jest szczególnie ważne z powodu dolegliwości, które wiążą się z tego typu formą wypełniania obowiązków w zakładach pracy. Należą do nich między innymi: krótkookresowe rozmazywanie się obrazu, widzenie podwójne, pieczenie, ucisk i ból głowy.

Badanie to podstawa

- Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy skierowanie pracownika na badania lekarskie. Poddawanie pracowników lekarskim badaniom profilaktycznym służy wykrywaniu zagrożeń zdrowotnych oraz przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy. W skierowaniu pracodawca musi uwzględnić, z jakimi zagrożeniami spotkać się może osoba pracująca przy monitorze i w jakim wymiarze godzin ta praca będzie wykonywana - informuje Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

- To lekarz decyduje, czy stan zdrowia danej osoby pozwala jej pracować przy komputerze oraz jeśli ta osoba zostaje do-puszczona do pracy, wyznacza termin następnej wizyty, do której ma dostosować się zarówno pracownik, jak i pracodawca. Profilaktyczne badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy. Warto też pamiętać o tym, że pracownik, choć przebywa poza zakładem pracy, zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jeżeli z wykonaniem badania łączy się konieczność wyjazdu do innej miejscowości, pracodawca musi zwrócić pracownikowi koszty przejazdu - dodaje Barbara Kaszycka.

Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy pracownik zauważył u siebie znaczny ubytek wzroku na długo przed wyznaczonym terminem wizyty u lekarza. Wtedy może poprosić przełożonych, o skierowanie na badanie, ale ta prośba nie musi zostać uwzględniona, bo przepisy tego nie regulują. Pracodawca może więc przychylić się do wniosku, albo go odrzucić.

Darmowe okulary

Niektórym pracownikom przysługuje prawo do refundacji przez pracodawcę szkieł lub okularów korygujących wzrok zgodnie z zaleceniami lekarza. - Taki przywilej mogą mieć osoby, które z tytułu stałej pracy użytkują monitor ekranowy, co najmniej przez połowę dobowego czasu pracy. Refundacja przysługuje również tym pracownikom, których wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Obowiązek ten jest warunkowany korekcją wzroku, a nie okresem czasu. Konkretna kwota, którą pracodawca musi przeznaczyć na ten zakup określana jest w wewnętrznych przepisach firmy. Nie muszą to być drogie i markowe okulary, ważne, żeby przyczyniały się do poprawy wzroku osoby, która jest narażona na pogorszenie stanu zdrowia ze względu na długotrwałą pracę przy komputerze - mówi Barbara Kaszycka.

Oprócz skierowania na badania i refundacji okularów pracodawca ma obowiązek zapewnienia podwładnym komfortowego miejsca pracy, między innymi w postaci nieszkodliwych dla oczu monitorów. Ponadto pracownikom przysługuje, co godzinę pięciominutowa przerwa w wykonywaniu obowiązków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie