Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podkieleckich Szewcach jak na wojnie (zdjęcia)

/ps/
Niemcy po wygranej bitwie z Polakami we wrześniu 1939 roku spalili wszystkie domy w Kajetanowie, Wiśniówce i okolicznych wioskach.
Niemcy po wygranej bitwie z Polakami we wrześniu 1939 roku spalili wszystkie domy w Kajetanowie, Wiśniówce i okolicznych wioskach. D. Łukasik
Głośne strzały, wybuchy zrzucanych bomb, palone wioski, konspiracyjne zadania i wreszcie zwycięska dla Polski bitwa w 1944 roku - w niedzielę w Szewcach było jak na wojnie. Publiczność przyglądała się widowiskowej rekonstrukcji bitwy.

[galeria_glowna]
IV Piknik Historyczny na polanie w Szewcach, w gminie Sitkówka - Nowiny zorganizowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła". Jak co roku wydarzenie poprzedziła uroczysta msza święta przed pomnikiem upamiętniającym bitwę Armii Krajowej w Szewcach oraz złożenie wieńców.

Płonące wioski

Wokół polany w Szewcach zgromadziła się publiczność, która z niecierpliwością wyczekiwała odegrania historycznych scen. Rekonstrukcję podzielono na cztery epizody. Pierwszy przedstawiał dużą bitwę z września 1939 roku w lasach Kajetanowa i Wiśniówki, którą Polacy przegrali. - Niemcy po wygranej bitwie niszczyli wszystko, co napotkali na drodze, palili domy w Kajetanowie, Wiśniówce oraz okolicznych miejscowościach - opowiadał Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".

Zdradził Polaków

Ciekawa była odegrana scena pierwszej konspiracji, podczas której wywiad Armii Krajowej zabierał i niszczył znaki drogowe. Wszystko po to, aby zmylić poruszających się po polskich drogach Niemców. A ci błądząc mieli nie lada problem, by dotrzeć do celu. Można było zobaczyć także przysięgę partyzancką oraz co spotkało Polaka zdrajcę z Białogonu, który współpracował z Niemcami.

Szewce

I wreszcie główny punkt programu - bitwa w Szewcach, która 67 lat temu rozegrała się prawie dokładnie na miejscu zorganizowanej rekonstrukcji. W tym roku główny nacisk położono na walki na obrzeżach głównego miejsca starć. Pokazano, że sukces w Szewcach, to nie tylko zasługa głównego "pojedynku," ale także rozstawionych po obrzeżach żołnierzy. Przypomnijmy, że Polacy wygrywając walkę pod dowództwem Antoniego Hedy zabili 80 Niemców, a sami stracili jedynie trzech żołnierzy.
Po całym widowisku był koncert Andrzeja Kołakowskiego, który wykonał pieśni podziemia niepodległościowego. W wydarzeniu rekonstrukcyjnym wzięło udział ponad 100 wykonawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie