Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20-lecie Muzeum Historycznego i 40-lecie Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega (zdjęcia)

KaT
Pamiątkowy obelisk poświęcony patronowi Szkoły Parafialnej w Miechocinie Janowi Długoszowi.
Pamiątkowy obelisk poświęcony patronowi Szkoły Parafialnej w Miechocinie Janowi Długoszowi. K. Tajs
Sala Sejmowa służy do tego, by w niej obradować, dlatego uważam, że jest najlepszym miejscem, by właśnie w niej obchodzić rocznicę 20-lecia powstania Muzeum Historycznego i 40-lecie Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega - przyznał Adam Wójcik, dyrektor placówki i prezes towarzystwa podczas uroczystości w Zamku Dzikowskim.

[galeria_glowna]
Czwartkowe obchody były okazją do spotkania pracowników Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega oraz członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega, którzy licznie przybyli do Zamku w Dzikowie. W odremontowanej Sali Sejmowej świętowano dwa jubileusze. Było to święto ludzi, którzy przez wiele lat tworzyli i dokumentowali dorobek mieszkańców Tarnobrzega, a wszystko po to, by to, co najważniejsze dla Tarnobrzega ocalić od zapomnienia. - Te dwa jubileusze zbiegły się, ale w jakimś sensie jako muzeum jesteśmy dziećmi towarzystwa - zaznaczył Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Od wielu lat panuje personalna unia między tymi placówkami, gdyż kierując muzeum, jestem także prezesem towarzystwa. To się absolutnie nie kłóci. Towarzystwo było pomysłodawcą utworzenia muzeum. Poza tym spotykamy się na Zamku w Dzikowie, co też jest symbolem. Mało kto, wie, ale w 1984 roku, to właśnie Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega wystąpiło z inicjatywą rewaloryzacji tego obiektu.

PATRON JUBILEUSZU

Obchody przebiegały pod hasłem "Jan Długosz - Dzieło i Dziedzictwo". Zaproszeni nie unikali od pytań zmierzających do jednego. Dlaczego akurat Jan Długosz? - Wybraliśmy postać, która nie wzbudza żadnej kontrowersji - tłumaczył dyrektor Wójcik. - Działając zarówno w towarzystwie, jak i muzeum chcemy działać pozytywnie, a postaci, które można wybrać jest mało. Niewątpliwie Jan Długosz jest postacią, która dała nam poczucie ciągłości historycznej.

Argumentem, który zadecydował o wyborze Jana Długosza na patrona jubileuszu była także jego działalność charytatywna. To fundator ochronek dla sierot, domów dla księży, które powstawały przy kolegiatach. - Badacze architektury wykazują, że pewne rozwiązania architektoniczne Jan Długosz wprowadził nim te same pomysły wdrażali architekci włoscy w XVI wieku - przypomniał dyrektor. - Jest to zupełnie nie odkryta karta działalności Długosza. Ponieważ te początki naukowe zostały przez niego tak dobrze przeprowadzone, a my obecnie zapoczątkowujemy działalność Zamku Dzikowskiego, właśnie tej postaci poświęciliśmy więcej uwagi.

OBELISK W MIECHOCINIE

Jubileusz zapoczątkowała msza w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w tarnobrzeskim osiedlu Miechocin. Po nabożeństwie, przy kościele odsłonięto obelisk wraz z pamiątkową tablicą poświęconą Janowi Długoszowi. Wybór postaci był nieprzypadkowy, gdyż jak mówią napisy na tablicy był on patronem Szkoły Parafialnej w Miechocinie, w wieku XVI i XVII Akademii Miechocińskiej Szkoły Filialnej Akademii Krakowskiej. - Istnieją poszlaki, bo dowodu nie ma, że Długosz musiał mieć związki z Miechocinem, ponieważ był protektorem zakładania tego rodzaju szkół - tłumaczył Adam Wojcik.
Stąd też zagadnienia sesji naukowej nawiązywały do życia i twórczości Jana Długosza. O jego dokonaniach mówił między innymi prof. Feliks Kiryk z Krakowa, który przypomniał dokonania Jan Długosza jako ojca polskiej historiografii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie