Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Tarnobrzega skorzystali na przynależności Polski do Unii Europejskiej

Klaudia Tajs
Zespół Szkół imienia Małego Księcia w Tarnobrzegu podczas konferencji pochwalił się międzynarodową wymianą, jaką prowadzi z innymi szkołami w Europie.
Zespół Szkół imienia Małego Księcia w Tarnobrzegu podczas konferencji pochwalił się międzynarodową wymianą, jaką prowadzi z innymi szkołami w Europie. Klaudia Tajs
Tarnobrzeg na prezydencyjnej fali, pod takim hasłem w mieście zorganizowano w(piątek szereg imprez i wydarzeń mających na celu przybliżenie społeczeństwu idei Unii Europejskiej jak i przypomnienie faktu sprawowania przez nasz kraj Prezydencji w Unii Europejskiej.

[galeria_glowna]
- Pomysł zrodził się z faktu, że sprawujemy prezydencję w Unii Europejskiej, dlatego chcieliśmy, by w naszym lokalnym środowisku mieszkańcy także świętowali to wydarzenie - wyjaśniał Sławomir Partyka, pomysłodawca inicjatywy.

SPÓŹNIONY PLAN MARSHALLA

Po godzinie 10 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu rozpoczęła się konferencja. Temat licznych wykładów, jak i paneli dyskusyjnych był jeden. Unia Europejska, jej struktury i korzyści dla krajów członkowskich oraz możliwości prezydencji Polski. Uczestnicy konferencji podkreślali, że wymierne efekty przynależności Polski do Unii Europejskiej, można zobaczyć gołym okiem.

- Dla Tarnobrzega to między innymi zmiana infrastruktury i warunków edukacyjnych w szkołach - mówił Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega. - Unia jest obecna na drogach, w infrastrukturze oraz rynku pracy. Uważam, że jest to skok cywilizacyjny i można go porównać do programu z czasów II wojny światowej, kiedy cała Europa Zachodnia została objęta Planem Marshalla. Dla Polski przystąpienie do Unii w maju 2004 roku to spóźniony Plan Marshalla.

POSZERZAĆ WIEDZĘ

Zdaniem Sławomira Partyki, radnego i pedagoga, wiedza na temat Unii zarówno wśród młodych ludzi, jak i dorosłych jest duża, nie oznacza to jednak, że nie należy jej pogłębiać. - Po to jest to spotkanie edukacyjne, by tę wiedze poszerzać - tłumaczył radny Partyka. - Mamy nadzieję, że dzisiejsze panele dyskusje, w których biorą udział uczniowie wszystkich typów szkół, przedstawiciele samorządu, parlamentarzyści rozwieją wszelkie wątpliwości, co do omawianej tematyki.

Wiedzę teoretyczną organizatorzy postanowili wzbogacić o wiedzę praktyczną. O godzinie 16 na Placu Bartosza Głowackiego rozpoczął się europejski piknik, w trakcie którego można było obejrzeć stroje państw członkowskich oraz skosztować regionalnych potraw państw należących do Unii Europejskiej. - Stoły z potrawami przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i 2, za co im serdecznie dziękujemy - dodał Maciej Adamowicz, współorganizator imprezy. - Przewidzieliśmy także występy lokalnych grup wokalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie