Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Końskich będzie miał rezonans magnetyczny

Marzena Kądziela
Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Końskich Wojciech Przybylski pokazuje, że w miejscu dzisiejszej sali rehabilitacyjnej będzie urządzona pracowania rezonansu magnetycznego
Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Końskich Wojciech Przybylski pokazuje, że w miejscu dzisiejszej sali rehabilitacyjnej będzie urządzona pracowania rezonansu magnetycznego Marzena Kądziela
Skończą się kosztowne wyjazdy pacjentów na badania do Kielc. A to za sprawą rezonansu magnetycznego, który za kilka miesięcy znajdzie się w koneckim szpitalu. I co bardzo ważne - szpital nie poniesie z tego powodu żadnych kosztów.

Brak w Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich pracowni rezonansu magnetycznego lekarze i pacjenci odczuwają od lat. Szczególnie dotyczy to pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi.

- Chorzy leczeni na naszym oddziale neurologicznym, u których konieczne jest wykonanie badania na rezonansie magnetycznym, są karetką wożeni do Kielc - informuje dyrektor szpitala doktor Wojciech Przybylski. - Rocznie takich kursów wykonywane jest 300 - 400. A wiąże się to zarówno z naszymi opłatami za badanie, jak i za transport. Pacjenci ambulatoryjni na takie badanie czekają wiele miesięcy. Dlatego od dłuższego już czasu przymierzamy się do uruchomienia pracowni w naszej placówce.

WSZYSTKO ROZBIJA SIĘ O PIENIĄDZE

Jak dodaje dyrektor Przybylski, wszystko rozbija się o pieniądze, bowiem koszt rezonansu magnetycznego to 6-7 milionów złotych. - Do tego dochodzi jeszcze adaptacja pomieszczeń za kolejne pół miliona złotych - informuje szef szpitala. - Na takie wydatki nas zwyczajnie nie stać. Okazało się jednak, że istnieją specjalistyczne firmy, które takie pracownie otwierają w placówkach zdrowia. My wydzierżawiamy pomieszczenia, za które pobieramy opłatę, a firma adaptuje je i urządza w nich pracownię.

Zdaniem dyrektora najlepsza dla funkcjonowania pracowni będzie obecna sala rehabilitacyjna zajmowana przez Warsztaty Terapii Zajęciowej. Tam bowiem dojeżdża winda z oddziału ratunkowego. Tam także będzie można wykonać wejście wprost z parkingu, na który wjeżdżać będą mogły karetki z chorymi.

NAJPIERW ZGODA RADNYCH

- Najpierw jednak na wydzierżawienie pomieszczeń musi wydać zgodę Rada Powiatu - kończy Wojciech Przybylski. - Gdy taką zgodę uzyskamy, ogłosimy przetarg i wyłonimy firmę, która prowadzić będzie pracownię. Mam nadzieję, że ruszy ona w drugim kwartale przyszłego roku. Będziemy pierwszym powiatowym szpitalem, w którym możliwe będzie wykonanie tak specjalistycznego badania. Warto dodać, że 14 lat temu byliśmy także pierwszą powiatową placówką, do której trafił tomograf komputerowy. Być może więc utorujemy drogę innym szpitalom.

W przyszłej pracowni badania będą mogli wykonywać nie tylko pacjenci z powiatu koneckiego, ale także włoszczowskiego, opoczyńskiego, skarżyskiego, tomaszowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie