Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karetka nie zawsze za darmo

Redakcja
W zależności od choroby i stanu pacjenta oraz samego celu transportu może być bezpłatny, częściowo płatny i płatny w całości przez chorego.
W zależności od choroby i stanu pacjenta oraz samego celu transportu może być bezpłatny, częściowo płatny i płatny w całości przez chorego. sxc.hu
Kiedy karetka jedzie do wypadku, przyjeżdża do domu i odwozi chorego do szpitala - nic za to nie płacimy. Jednak nie każda forma transportu sanitarnego i nie w każdej sytuacji jest bezpłatna. Stąd tak częste pytania pacjentów do pracowników NFZ: czy słusznie za dojazd do miejsca leczenia musiałem/am zapłacić?

Do najbliższego szpitala
Transport darmowy lub współfinansowany obejmuje przewiezienie pacjenta do najbliższej placówki, gdzie może być udzielone zlecone świadczenie. Jeżeli pacjent wybiera inną lecznicę, musi dopłacić różnicę wynikającą z kosztów odległości pomiędzy najbliższym szpitalem, przychodnią, a docelową placówką.

Transport sanitarny - w zależności od choroby i stanu pacjenta oraz samego celu transportu może być bezpłatny, częściowo płatny i płatny w całości przez chorego.
Warto wiedzieć, że transport bezpłatny przysługuje:
- osobom z dysfunkcją ruchu uniemożliwiającą korzystanie ze środków publicznego transportu bez względu na schorzenie pacjenta
- w przypadku konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej wynikającej z ciągłości zachowania ciągłości leczenia (np. z jednego szpitala do drugiego).
Transport częściowo odpłatny (60 procent płaci pacjent, 40 placówka medyczna) przysługuje w wypadku:
- chorób krwi i narządów krwiotwórczych
- chorób nowotworowych
- chorób oczu
- chorób przemiany materii
- chorób psychicznych
- chorób skóry i tkanki podskórnej
- chorób układu krążenia
- chorób układu moczowo-płciowego
- chorób układu nerwowego
- chorób układu oddechowego
- chorób układu ruchu
- chorób układu trawiennego
- chorób układu wydzielania wewnętrznego
- chorób zakaźnych i pasożytniczych
- urazów i zatruć
- wad rozwojowych wrodzonych, zniekształceń i aberracji chromosomowych.
W nie wymienionych powyżej przypadkach przejazd karetką jest w 100 procentach finansowany przez chorego.
Pacjentowi przysługuje też transport sanitarny w ramach świadczeń poradni POZ - w przypadku konieczności leczenia w innym zakładzie opieki zdrowotnej lub dla zachowania ciągłości leczenia, gdy jest ono realizowane przez lekarza POZ. Dotyczy jednak wyłącznie pierwszorazowej wizyty - w przypadku kontynuacji leczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, a więc w przypadku kolejnej wizyty w tej poradni specjalistycznej, transport jest już realizowany nie przez POZ, ale przez tę poradnię specjalistyczną. Świadczenie obejmuje przejazd z miejsca zamieszkania pacjenta do placówki medycznej i z powrotem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie