Koniecznie musi być droga do Konieczna

Dodano: 4 października 2011, 9:08 Autor:

Zadłużona gmina Włoszczowa zaciągnie kolejny milionowy kredyt i zrezygnuje z budowy kanalizacji, by dołożyć powiatowi do remontu.
Mieszkańcy Woli Wiśniowej w gminie Włoszczowa czekają od lat na remont drogi powiatowej przez ich wieś.

Mieszkańcy Woli Wiśniowej w gminie Włoszczowa czekają od lat na remont drogi powiatowej przez ich wieś. (fot. Rafał Banaszek)

3 miliony złotych

Remont 3-kilometrowej drogi powiatowej od Woli Wiśniowej do Konieczna ma kosztować 3 miliony złotych. Powiat przeznaczy na ten cel 1 milion 50 tysięcy złotych, gmina Włoszczowa ma dołożyć tyle samo. Resztę, w wysokości 900 tysięcy, powiat chce pozyskać z budżetu państwa, z narodowego programu przebudowy dróg lokalnych, czyli tak zwanej "schetynówki”.

Powiat włoszczowski w przyszłym roku chce przebudować swoją drogę z Woli Wiśniowej do Konieczna, odcinek, którego w ubiegłym roku nie udało się zrobić, bo gmina nie dołożyła pieniędzy. Teraz jest wola współpracy. Gmina wyrzeka się nawet własnej inwestycji na rzecz powiatowej!

SESJE NADZWYCZAJNE

W poniedziałek odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej we Włoszczowie w sprawie udzielania dofinansowania powiatowi w wysokości wspomnianego miliona złotych. Radni zgodzili się, chociaż skarbnik Dariusz Górski ostrzegał, że gmina nie ma pieniędzy, jest zadłużona i żeby dać powiatowi, musi zaciągać kolejny kredyt albo zrezygnować z własnej inwestycji - kanalizacji Konieczna. I tak się stało. Rada Miejska zdecydowała, żeby zrezygnować z przyszłorocznej kanalizacji, a remontować w pierwszej kolejności drogę powiatową.

Dzisiaj, we wtorek 4 października, o godzinie 14.30 odbędzie się sesja nadzwyczajna Rady Powiatu w sprawie zaciągnięcia kredytu na remont drogi do Konieczna. Jutro, w środę, starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz chce złożyć wniosek do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach na 3-kilometrowy odcinek (od przejazdu kolejowego w Woli Wiśniowej do skrzyżowania z ulicą Leśną, prowadzącą do leśniczówki w Koniecznie). To będzie kontynuacja rozpoczętej w 2010 roku przebudowy tej samej drogi z Włoszczowy do torów kolejowych przed Wolą.

- Rozważaliśmy dwa warianty: cały odcinek Wola Wiśniowa - Konieczno za 3 miliony złotych i skrócony Wola Wiśniowa - Martelnik za 2,4 miliona. Gdybyśmy zrobili krótszy odcinek, w przyszłości raczej nie mielibyśmy szans na otrzymanie dofinansowania do remontu dalszej części drogi do Konieczna. Dokumentacja techniczna jest. Wola współpracy z gminą Włoszczowa również - mówi zadowolony Zbigniew Matyśkiewicz.

5 MILIONÓW NA 13 POWIATÓW

Na realizację programu "schetynówek” przyznano dla województwa świętokrzyskiego w tym roku dotację w wysokości 10,1 miliona złotych (po 5 milionów dla powiatów i tyle samo dla gmin). - To kropla w morzu potrzeb - twierdzi starosta włoszczowski. Dotacja z budżetu państwa nie przekroczy 30 procent kosztów inwestycji (2 lata temu było 50 procent). Resztę wkładu własnego muszą zabezpieczyć samorządy.

- W 2012 roku jednostka samorządu terytorialnego ubiegająca się o dofinansowanie zadań własnych w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych może skorzystać nie więcej niż z jednego zadania. Nabór wniosków w ramach tego programu trwa od 7 września do 5 października 2011 roku. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane - informuje biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Czytaj więcej o:
  • droga
  • konieczno
  • kredyt
  • schetynówka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy burmistrz Włoszczowy i starosta słusznie postąpili, skracając swoim urzędnikom czas pracy o godzinę ze względu na upał?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 66.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.