Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Olszewski: Milion mieszkań w pięć lat, poniżej 2 tys. za metr

Redakcja
fot. Aleksander Piekarski
- W sprawie osób młodych, proponujemy nasz program budowy jednego miliona mieszkań. Program ten chcemy zrealizować w ciągu 5 lat. Jego efektem będzie uzyskanie przez osoby młode własnego dachu nad głową, a dodatkowo wokół tych inwestycji powstaną dziesiątki tysięcy miejsc pracy - pisał na czacie "Echa Dnia" Mariusz Olszewski, lider Polskiej Partii Pracy

Wybory parlamentarne 2011 wyniki. 9 października noc wyborcza z "Echem Dnia"

ona: W województwie Świętokrzyskim wielu mieszkańców mieszka na wsi i utrzymuje się z rolnictwa, co Pan proponuje dla tych ludzi ?
Mariusz Olszewski: Po pierwsze, zlikwidowanie nierówności w dopłatach ze środków europejskich. Nie ma różnicy pomiędzy rolnikiem polskim, niemieckim, czy francuskim. Wszyscy podobnie ciężko pracują na roli. Kolejna rzecz tokwestia kontraktacji płodów rolnych. Producenci rolni powinni mieć pewność, co do zbytu swojej produkcji. Kolejna rzecz to kwestia emerytur rolniczych. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy Ministerstwo Pracy określiło minimum socjalne na 930 złotych, a rolnikom wypłaca się w emeryturach wielokrotnie mniej. I rzecz dla mnie najważniejsza, to pomoc Państwa kierowana do młodych rolników, którzy mieli odwagę pozostać w gospodarstwach swoich rodziców. To wprowadzenie systemu preferencyjnych kredytów, oprocentowanych w wysokości dwóch procent. Dziś polska żywność podbija rynki Europy Zachodniej, a więc powinniśmy wspierać te obszary polskiej gospodarki, które już stały się naszymi hitami eksportowymi. Moje ugrupowanie zwraca także uwagę na problemy osób, które pracowały w PGR. Proponujemy, aby wszyscy byli pracownicy PGR otrzymali po 5 ha ziemi, tak jak w prywatyzowanych zakładach przewiduje się kilkanaście procent akcji dla zatrudnionych w nim pracowników.

lolo: Jakie rozwiązania proponujecie w sprawach emerytur?
Mariusz Olszewski: Polska Partia Pracy proponuje zniesienie podatku od osób fizycznych, od emerytur i rent. Państwo nie może dwa razy opodatkowywać tych samych pieniędzy. Osoby, które obecnie są na emeryturze już zapłaciły podatki od swoich pensji, dlatego pobieranie ich drugi raz jest sprawą niemoralną . Proponujemy także skończyć z hipokryzją państwa, które udaje, że przejmuje się losem swoich obywateli. Tak, jak już powiedziałem minimum spocjalne rząd określił na 930 złotych, a minimalna emerytura to 730 złotych. Oznacza to, że rząd z góry zakłada zepchnięciue dużej grupy osób, w tym emerytów w obszar biedy i ubóstwa. PPP proponujke w związku z tym podniesienie najniższej emerytury do kwoty 1000 złotych w roku 2012, i do kwoty 1200 zł w roku 2013.

ona: Obecnie największe bezrobocie panuje wśród osób mlodych, jeżeli nawet już znajdą prace to jest ona bardzo nisko płatna. Co PPP chce zrobić w tej sprawie ?
Mariusz Olszewski: W sprawie osób młodych, proponujemy nasz program budowy jednego miliona mieszkań. Program ten chcemy zrealizować w ciągu 5 lat. Jego efektem będzie uzyskanie przez osoby młode własnego dachu nad głową, a dodatkowo wokół tych inwestycji powstaną dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Zakładając, że w każdym mieszkaniu młody człowiek będzie musiał kupić chociażby lodówkę, kuchenkę gazową, telewizor, meble..., to kolejne nowe miejsca pracy, i to kolejne pieniądze do budżetu państwa z tytułu podatku VAT od zakupionych towarów. Szacujemy, że do budżetu państwa w ten sposób wpłynie 2 miliardy 300 mln złotych. Nasze mieszkania będą miały powierzchnię 50 m kwadratowych, a cena jednego metra kwadratowego nie przekroczy 2 tys. złotych. Dzisiaj zmowa banków developerów pozbawia szans setki tysięcy młodych ludzi na złaożeniue własnej rodziny i na godne warunki dla jej egzystencji.

ona: Jak Pan zapatruje się na kwestię prywatyzacji ? chociażby w kontekscie ostatniej decyzji władz miasta Kielce w sprawie prywatyzacji szpitala miejskiego ?
Mariusz Olszewski: Decyzja Rady Miasta Kielce w sprawie prywatyzacji szpitala miejskiego była skandaliczna. Ci radni, kórzy poparli prywatyzację w uchwale, lub Ci, którzy wstrzymali się od głosu, a więc nie mieli odwagi powiedzieć głośno "nie" prywatyzacji, jeśli mają odrobinę honoru, powinni złożyć mandaty radnych. Nasze zdrowie nie może być towarem, na którym wąska grupa elit chce zrobić kolejny biznes w swoim życiu. W sprawie prywatyzacji i zachowania radnych ostatnie zdanie jeszcze nie zostało powiedziane. Ostatnie zdanie będzie należało do obywateli miasta Kielce.

Alek: jak pana partia odnośi się do kwesti światopoglądowych,religii itp czy nie uważa pan, że dzisiejsze wojny z kościołem, jak robi to pan palikot są tematem zastępczym w stosunku do np bezrobocia czy problemu zadłużenia kraju ?
Mariusz Olszewski: Wszystkie partie parlamentarne miały możliwość przez ostatnie lata zmiany wszelkich ustaw, tak zwanych światopoglądowych. Bo zarówno PiS miał większość w sejmie, w senacie, miał swojego prezydenta, mógł zrobić dokładnie wszystko. Podobnie obecnie Platforma Obywatelska. Kiedy politycy nie mają do zaproponowania nic młodym ludziom w kwestii miejsc pracy, własnych mieszkań, czy innych ważnych spraw społecznych, wymyślają tematy bardzo głośne "światopoglądowe".

Alek: za jaką formą studiów opowiada się PPP, bezpłatną czy odplatną i dlaczego?
Mariusz Olszewski: Największym polskim klpitałem są młodzi, dobrze wykształceni ludzie. Ludzie, którzy potrafią sobie dawać radę na rynku, o czym świadczy chociażby to, jak cenionymi i poszukiwanymi pracownikami są w Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Dzisiaj głónym problemem państwa polskiego jest stworzenie miejsc pracy dla tych ludzi tutaj, w Polsce. Opowiadamy się za bezpłatnym dostępem do edukacji, także na poziomie studiów. Płatne studia już dzisiaj wykluczają wiele osób, szczególnie z małych miejscowości z korzystania z osiągnięć cywilizacyjnych XX wieku. Dostęp do nauki musi być bezpłatny, jeżeli chcemy w przyszłości być krajem innowacyjnym, nowoczesnym gospodarczo, z kadrami, które będą w stanie konkurować na rynkach światowych.

rudi: problem drogich podręczników szkolnych jest nierozwiązany od lat, ciągle partie sejmowe obiecywały, że obniżą ich koszty i nic z tego nie wychodziło, jaki zatem sposób, skuteczny sposób na drogie podręczniki Pan proponuje ?
Mariusz Olszewski: PPP proponuje, aby podręczniki szkolne były własnością szkół, w których dzieci i młodzież pobierają naukę. Po rozpoczęciu roku szkolnego podręczniki byłyby przez uczniów wypożyczane z biblioteki szkolnej, a w czerwcu do niej zwracane. Jeżeli MEN będzie chciało wprowadzić kolejną zmianę podstawy programowej, będzie musiało znaleźć pieniądze w ministwrstwie finansów na zakup kompeltów nowych podczników dla wszystkich uczniów w Polsce. Dość drenowania kieeszeni rodziców przez firmy zarabiające na podręcznikach setki milionów złotych.

andrzej: Witam Pana, doszły mnie słuchy, że z państwa partii na terenie kraju kandydują działacze Samoobrony, proszę powiedzieć co łączy ich z Partią Pracy ?
Mariusz Olszewski: W 17 okręgach wyborczych liderami bądź też osobami na 2,3 miejscu są członkowie Samoobrony. Prowadziliśmy rozmowy z Andrzejem Lepperem przed jego niewyjaśnioną do dziś śmiercią, i jego wolą wówczas był start Samoobrony z list PPP. Nasze programy są spójne wzajemnie uzupełniające się . Oba ugupowania łączy duża wrażliwość na obszary biedy i wykluczenia w Polsce.

ona: Czy PPP ma jakieś pomysły na kwestię kultury ? tj. dzisiaj nie każdego stać na kino, a co dopiero na teatr, czy filharmonię.
Mariusz Olszewski: Podczas debaty o kulturze w TVP 2 zaproponowałem, ministrowi kultury i innym uczestnikom rozmowy wprowadzenie systemu darmowych wejść do muzeów. Tak dzieje się w wielu krajach eurpejskich, a PPP traktuje kulturę , jako fundament społeczny.

Mariusz Olszewski: Jeżeli w Poslce stworzymy nowe miejsca pracy, zlikwidujemy tak zwane umowy śmieciowe. Jeżeli wprowadzimy w życie program budowy 1 mln mieszkań, to jestem spokojny o to, że zasobniejsze społeczeństwo będzie korzystało z dóbr kultury... Naszą propozycją jest to, żeby w budżecie Państwa co roku na kulturę przekazywać 1 procent budżetu. Paradoksem jest to,że na przykłąd Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ciągu 18 edycji zebrała około 390 mln złotych, a tylko jednoroczny budżet naszego kontyngentu w Afganistanie wynosi 400 mln złotych. Więcej kultury, mniej bezsensownych wojen.
Wiola: jak partia pracy odnosi się do kwesti parytetów i promowania kobiet ?
Mariusz Olszewski: W PPP mamy na swoich listach największą ilość kobiet, spośród wszystkich ogólnopolskich komitetów. Zapewniam Pana/ Panią, że kobiety same najlepiej umieją się wypromować (bez męskiej pomocy). Widzę to po moich koleżankach z list.

jak: Z kim państwo mogliby związać koalicję gdyby udało się przekroczyć próg wyborczy
Mariusz Olszewski: W każdej partii są osoby, które podobnie jak PPP oceniają problemy społeczne i gospodarcze w Polsce. Powiedziałbym, że w każdym ugrupowaniu są osoby, którym bardzo zależy na polepszeniu sytuacji, chociażby ludzi młodych. Czasami te osoby są w mniejszości w swoich ugrupowaniach, i dlatego PPP chce stworzyć dla swojego programu większość ponad partyjnymi podziałami. Proszę zwrócić uwagę, że nasza kampania nie skupiała się na atakowaniu konkurencji. My przedstawialiśmy konkretne rozwiązania programowe. My nie chcemy się kłócić. My głęboko wierzymy w w to, że w Polsce da się zbudować obszary porozumienia ponad ambicjami niektórych liderów politycznych. Polska jest ważniejsza, niż obsesja wielu polityków. To oni są w mniejszości.

zibi: czemu żadna partia spoza parlamentu nie może się przebić ? brak pieniedzy, poparcia mediów... czemu w Sejmie są te same gadające głowy ?
Mariusz Olszewski: Obecnie 24 % wyborców nei podjęło jeszcze decyzji, kogo poprzeć. To szansa dla takich ugupowań, jak PPP. Chcecie coś zmienić - dajcie szansę tym, którzy nie zasiadają w parlamencie.

Wiola: Jak widzi kwestie opodatkowania i co ważne dla osób o malych zarobkach, wysokość kwoty wolnej od podatku ?
Mariusz Olszewski: PPP proponuje kwotę wolną od podatku w wysokosci 15 tys. złotych (obecnie jest to nieco ponad 3 tys.). Proponujemy także wprowadzenie 5 skal podatkowych. Obecna tendencja, którą tak silnie zapoczątkowały Stany Zjednoczone jest potrzebą chwili dla naszej gospodarki. Osoby bogatsze powinny proporcjonalnie partycypować w rozwoju Polski do swoich zarobków. Nie może być tak, że prezes jednego z banków, który w roku zarobił 8 mln 700 tys złotych płaci taką samą stawkę podatkową, jak osoba zarabiająca 300 tys złotych w roku. Sprawiedliwość nie oznacza wprowadzenie podatku liniowego. Sprawiedliwość to proporcjonalna odpowiedzialność za losy państwa, proporcjonalna do dóbr, które z tego państwa czerpiemy.
zibi: Integracja czy konfrontacja ? w sprawie integracji z Unią Europejską
Mariusz Olszewski: Integracja. PPP proponuje: poszerzenie obszarów integracji, o obszary społeczne. Nie może być tak, że Polska wyrównała a niekiedy prześcignęła ceny europejskie, natomiast do wyrównania płac i emerytur jest nam bardzo daleko. Proponujemy wspólną politykę europejską, jeżeli chodzi o standardy pracy, emerytur i spraw społecznych.

Mariusz Olszewski: Dziękując Państwu za możliwość rozmowy chciałem zachęcić wszystkich do głosowania 9 października. Będziemy wybierać nie taką czy inną twarz. Będziemy decydować o naszej przyszłości.

Mariusz Olszewski: Zgodnie z hasłem Polskiej Partii Pracy, pamiętajmy: oni się kłócą, my wybieramy przyszłość. Życzę Państwu dobrej przyszłości i dobrych wyborów. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie