Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby zawodowe - masz prawo do renty lub odszkodowania

Bartosz OSZCZEPALSKI
archiwum
Pracownicy coraz częściej odczuwają negatywne skutki wykonywania swojej pracy. Sprawdziliśmy, jakie zawody są szczególnie narażone na występowanie chorób zawodowych i jakie świadczenia przysługują pracownikom z tego tytułu.

Choroby zawodowe powstają na skutek stałego przebywania w miejscu pracy w niedogodnej pozycji, systematycznego wykonywania forsownych czynności lub regularnego przebywania w otoczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla naszego zdrowia, jak na przykład pył czy nadmierny hałas.

Kogo dotyczy?

Można się odwołać

Pracownik, który nie został uznany za chorego z powodu wykonywanej pracy może się od takiej decyzji odwołać. Powinien wtedy wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania przez kolejną jednostkę orzeczniczą, tym razem II stopnia, którymi mogą być na przykład poradnie i kliniki akademii medycznych. Ale trzeba się spieszyć. Kolejny wniosek o takie badania trzeba złożyć w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania niekorzystnego orzeczenia.
Jeśli i tym razem pracownik lub pracodawca nie zgadza się z decyzją, pozostaje skarga do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Ostatnim etapem jest droga sądowa.

Wykaz chorób i zawodów najbardziej na nie narażonych jest bardzo duży.
- Do najczęściej występujących chorób zawodowych możemy zaliczyć schorzenia układu oddechowego - pylicę, pylico - gruźlicę, które są wynikiem wdychania pyłów, astmę oskrzelową, a także choroby płuc. Bardzo często spotykane są również choroby skóry spowodowane kontaktem z substancjami chemicznymi. Wiele osób, które pracuje przy materiałach biologicznych lub ze zwierzętami cierpi na grzybicę. Pracownicy, którzy w zakładzie są narażeni na występowanie bardzo wysokich temperatur dostaje udaru cieplnego. Niezwykle niebezpieczna jest również praca przy azbeście. Może ona przyczynić się do zachorowań na nowotwory - informuje Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy.

Jakich zawodów dotyczy problem chorób zawodowych?. - Wyżej wymienione przypadki dotyczą głównie pracowników fizycznych i budowlańców, ale grupą zawodową, wśród, której bardzo często występują choroby zawodowe są nauczyciele. Cierpią oni na dolegliwości związane ze strunami głosowymi - dodaje Barbara Kaszycka.

Co przysługuje?

Choroby zawodowe powodują ubytki na zdrowiu. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy mogą one być większe lub mniejsze.

- Pracownikom, którzy cierpią na tego typu choroby należą się liczne świadczenia. Przyznawane są one na podstawie decyzji lekarza medycyny pracy, który takie schorzenie musi najpierw zdiagnozować oraz orzeczenia Państwowego Inspektora Sanitarnego - mówi Barbara Kaszycka.
Na jaką rekompensatę finansową może więc liczyć pracownik, który podupadł na zdrowiu z powodu swojej pracy? - Osoba, która zachorowała może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. Kwota świadczenia naliczana jest według procentowej liczby ubytku na zdrowiu. Obecnie za 1 procent choremu przysługuje kwota 645 złotych. Ponadto pracownik może starać się o stałą rentę z tytułu choroby zawodowej lub zasiłek wyrównawczy w przypadku zmiany miejsca pracy - twierdzi rzeczniczka.

Niezwykle ważną rolę w kwestii chorób zawodowych od-grywa też postawa pracodawców, którzy powinni dbać o odpowiednie warunki pracy dla swoich podwładnych.

- Bardzo ważna jest także profilaktyka i o to powinni za-dbać już pracodawcy. Są oni zobowiązani do tego, żeby chronić pracowników przed niepożądanymi skutkami pracy w zakładzie, na przykład poprzez zapewnienie strojów ochronnych, masek na twarz oraz zatyczek do uszu, w przypadku występowania dużego hałasu w miejscu pracy. Pracodawcy powinni również prowadzić dokładny rejestr zachorowań na tego typu schorzenia - dodaje nasza rozmówczyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie