Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćma już niestraszna

/KAK/
archiwum
Wiedza Polaków na temat zaćmy wciąż opiera się na stereotypach. Brak rzetelnej wiedzy na ten temat powoduje niepotrzebny strach przed operacją, a choroba uchodzi za niebezpieczną i trudną do wyleczenia. A tak być nie powinno. Dziś leczenie zaćmy poprzez zabieg chirurgiczny to rutynowa czynność przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym.

Zaćma jest jedną z najczęstszych chorób wzroku. W większości przypadków, bo aż w 90 procentach, choroba ta jest przyspieszeniem fizjologicznego procesu starzenia się soczewki i występuje u osób po 50 roku życia (tzw. "zaćma starcza"). Pierwsze objawy tej choroby mogą jednak wystąpić u wielu osób znacznie wcześniej, nawet przed 40 rokiem życia. Nie należy ich bagatelizować. Lekkie zamglenie, brak wyrazistości barw i kontrastu to pierwsze symptomy zaćmy.

Jedna operacja, wiele korzyści

Jedynym sposobem wyleczenia jest bezbolesna operacja wymiany soczewki, zwykle wykonywana w trybie chirurgii jednego dnia. Przy okazji tego zabiegu można również skorygować wszystkie wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Wczesne wykrycie choroby zmniejsza ryzyko komplikacji.

Pacjenci wykonujący pracę biurową najczęściej po 2 tygodniach mogą wrócić do pracy, osoby, których praca wymaga wysiłku fizycznego - po około 2 miesiącach. Podczas operacji usuwana jest stara zmętniała soczewka własna i wszczepiana w to miejsce nowa, indywidualnie dla każdego pacjenta dobra-na soczewka sztuczna. Poprzez właściwe dobranie rodzaju soczewki i jej mocy optycznej można skorygować trwale współistniejące wady wzroku. Stosowane dotychczas rutynowo soczewki pozwalały na korekcję krótkowzroczności i nadwzroczności. Najnowsze modele soczewek na przykład firmy Alcon dodatkowo pozwalają na korektę astygmatyzmu i starczowzroczności, co uwalnia pacjentów od stosowania po operacji jakichkolwiek okularów do dali i bliży.

W implantach nowej generacji stosowane są filtry światła UV i niebieskiego, co stanowi profilaktykę przed starczym zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem tzw. AMD. Wprowadzenie do konstrukcji soczewek asferyczności, umożliwia bardzo dobre widzenie w warunkach słabego oświetlenia, poprawę kontrastu i zmniejsza częstość występowania niepożądanych zjawisk fotooptycznych typu "halo". Wysoka jakość materiałów z których są zrobione, zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań pooperacyjnych. Sama operacja wykonywana jest przez mikro-cięcie (2 mm otwór) i najczęściej w trybie chirurgii jednego dnia.

Nie lekceważ objawów

Mimo to w Polsce nadal świadomość społeczna na temat zaćmy jest dosyć niska, nawet wśród samych zainteresowanych tym tematem osób. Z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie firmy Alcon w 2010 roku, wynika, że co 4 osoba będąca po zabiegu, przyznaje, że przed jego wykona-niem miała zbyt mało informacji na temat planowanej operacji. Pierwsze symptomy zaćmy są często bagatelizowane. Tymczasem przy tej chorobie szybka reakcja na pierwsze jej objawy jest bardzo ważna. Im wcześniej - tym lepiej. Według najnowszych publikacji GUS, co 8 osoba dorosła potrzebująca pomocy specjalisty rezygnuje z niej. Okazuje się, że jednym z najczęściej wymienianych powodów takiej decyzji jest przekonanie, że "nie należy spieszyć się z wizytą, trzeba trochę poczekać, a może problemy zdrowotne same miną".

- Tymczasem nie należy lekceważyć pierwszych objawów zaćmy. Jej wczesne wykrycie znacznie ułatwia zadanie lekarzom. Strach pacjentów wynika z niedoinformowania. Zabieg operacyjny jest jednak bezbolesny, a rekonwalescencja po operacji - bardzo krótka." - mówi okulista, dr Wojciech Kołodziejczyk. - W Polsce wciąż wiedza na temat zaćmy jest ograniczona. Mimo powszechności tej choroby, panuje przekonanie, że jest ona groźna, a zabieg operacyjny ryzykowny. Brak wiedzy i utrwalone stereotypy o zaćmie szkodzą pacjentom. Obawy pacjentów są zupełnie nieuzasadnione. Przez ostatnie 20 lat, wraz z przybywaniem nowoczesnej techniki z Zachodu, równocześnie renesans przeżywała rodzima chirurgia i okulistyka - podsumowuje dr Kołodziejczyk. - Nowoczesny sprzęt i współcześnie stosowane metody sprawiają, że usuwanie zaćmy jest bezpieczną dla pacjenta, skuteczną i przewidywalną procedurą chirurgiczną, którą można wykonać w trybie chirurgii jednego dnia.

Z myślą o pacjentach i bliskich osobach cierpiących z po-wodu zaćmy powstała strona www.leczeniezacmy.pl stanowią-ca wyczerpujące źródło wiedzy na temat zaćmy oraz sposobów jej leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie