Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mammografia to tylko 15 minut. Badaj się

/IB/
Archiwum
Fundacja Amazonki oraz menopauza.pl przypominają, że październik jest obchodzony na całym świecie jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi.

Rak piersi stanowi około 20 procent zachorowań na nowo-twór złośliwy u Polek. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. Każdego roku 10 000 Polek zapada na raka piersi, z czego umiera połowa. Lekarze apelują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety, tylko 20 procent przypadków rozpoznaje się we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Pozostałe kobiety trafiają do lekarza zbyt późno.

Rakowi piersi nie można w istotny sposób zapobiegać. Je-dyną szansą dla kobiet jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Warto pamiętać, że guz, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Teoretycznie, w ciągu ośmiu lat jest kilka szans na to, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Niestety, Polki się nie badają - 75 proc. kobiet nie wykonuje regularnych badań mammograficznych. Najbardziej zagrożone chorobą są panie po menopauzie. Ryzyko zachorowania zwiększa się w przedziale wiekowym 50-69. Dlatego tak ważna jest świadomość skuteczności profilaktyki. W Polsce bezpłatnym programem profilaktycznym objęte są kobiety w wieku 50-69, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Na czym polega badanie

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej piersi. Nie-które kobiety odczuwają dyskomfort w czasie badania, wynikający z krótkotrwałego ucisku. Podczas badania, technik elektroradiologii umieszcza pierś pacjentki na stoliku aparatu mammograficznego. Następnie zostanie ona dociśnięta do urządzenia przy pomocy płytki z przejrzystego tworzywa. Podczas badania może być odczuwalny ucisk. Zdjęcia wykonywane są w dwóch płaszczyznach: osiowej i bocznej, po dwa dla każdej piersi. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Adresy placówek, gdzie można wykonać bezpłatne ba-danie mammograficzne można znaleźć na www.menopauza.pl

Czynniki ryzyka

1. Rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z osobą chorą)
2. Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2
3. Wczesna miesiączka ( przed 12 rokiem życia)
4. Późna menopauza ( po 55 roku życia )
5. Późne urodzenie pierwszego dziecka ( po 35 roku życia ) lub jego brak
6. Krótkie karmienie piersią (Karmienie piersią jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony przed zachorowaniem na raka sutka)
7. Wcześniejsze leczenie z powodu raka piersi
8. Leczenie z powodu innych schorzeń piersi
9. Długoletnie przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych (ponad 8 lat ).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie