Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki hojności radomian wyremontowano dwa zabytkowe nagrobki

Barbara Koś
- Tak wygląda odrestaurowany grób Ignacego Karpińskiego - pokazuje Jerzy Przyborowski
- Tak wygląda odrestaurowany grób Ignacego Karpińskiego - pokazuje Jerzy Przyborowski Barbara Koś
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza zdążył na Wszystkich Świętych. Od wtorku na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego można oglądać odrestaurowane nagrobki żeliwne kapitana Ignacego Karpińskiego i doktora Ludwika Przybyłki z 1846 roku. Wyremontowano je za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza przy ulicy Limanowskiego. .
A kiedy przyjechaliśmy na cmentarz, przy gotowym już nagrobku Ignacego Karpińskiego fachowcy z radomskiej firmy Regulus: Oskar Gratkiewicz i Wojciech
A kiedy przyjechaliśmy na cmentarz, przy gotowym już nagrobku Ignacego Karpińskiego fachowcy z radomskiej firmy Regulus: Oskar Gratkiewicz i Wojciech Staniszewski kończyli prace
Barbara Koś

A kiedy przyjechaliśmy na cmentarz, przy gotowym już nagrobku Ignacego Karpińskiego fachowcy z radomskiej firmy Regulus: Oskar Gratkiewicz i Wojciech Staniszewski kończyli prace

(fot. Barbara Koś)

Oba stanęły na swoich dotychczasowych miejscach około południa. Kiedy przyjechaliśmy na cmentarz, przy gotowym już nagrobku Ignacego Karpińskiego fachowcy z radomskiej firmy Regulus: Oskar Gratkiewicz i Wojciech Staniszewski umacniali górną cześć nagrobka a zaraz potem zdjęli rusztowania okalające grób.

Wszystko odbywało się pod okiem warszawskiego konserwatora zabytków, Janusza Mazura i członków zarządu Społecznego Komitetu.

- Cieszymy się, że zdążyliśmy przed dniem Wszystkich Świętych - podkreślali Jerzy Przyborowski, przewodniczący Społecznego Komitetu i Janusz Wieczorek, historyk,

Jak przypomniał Janusz Wieczorek, grób zasłużonego oficera wojsk polskich nie zachował się W miejscu pochówku dotrwał jedynie postument z krzyżem i - zupełnie oddzielnie - płyta inskrypcyjna.

Nagrobek zrekonstruowano na podstawie zdjęcia.

Teraz na dwustopniowej podstawie stoi już prostopadłościenny postument z niskim cokołem zwieńczony krzyżem z pasyjką Z przodu widnieje ocalała i odrestaurowana tablica ku pamięci zmarłego kapitana podpisana przez syna.

Pierwotny grób doktora Ludwika Przybyłki także nie przetrwał. Wiadomo tylko, w której kwaterze został pochowany. Podczas inwentaryzacji znaleziono na ziemi, obok nieistniejącego już grobu Rozalii Śmietanki żelazny nagrobek.

Nagrobek stanowi tablica inskrypcyjna w kształcie tarczy herbowej wsparta na ażurowym trzonie, czyli na sześciu giętych prętach pionowych dekorowanych wolutami czyli konstrukcjami zwiniętymi w kształt ślimaka i palmetkami - stylizacjami w kształcie palmy. Tablicę wieńczy mały krzyż. Na tablic jest odlana inskrypcja. Podobnej tablicy nie ma nigdzie na radomskim cmentarzu.

- Renowacja nagrobka doktora Przybyłki kosztowała 18 tysięcy złotych, remont i rekonstrukcja nagrobka kapitana Karpińskiego - blisko 30 tysięcy złotych - sumuje Janusz Wieczorek.

Pieniądze pochodziły z ubiegłorocznej kwesty Komitetu podczas której zebrano ponad 50 tysięcy złotych.

- Mamy nadzieję, że także w tym roku radomianie okażą się hojni - mówi Janusz Wieczorek. - Ponieważ rok 2012 jest rokiem jubileuszowym dla cmentarza radomskiego, chcemy za zebrane pieniądze odrestaurować najstarszy nagrobek przy ulicy Limanowskiego - grób Franciszka Truszkowskiego z 1820 roku. Powinien być gotowy w maju przyszłego roku.

Kim byli zmarli?

Ludwik Przybyłko (1812-1846) pochodził z rodziny szlacheckiej, urodził się w Winiarach w obwodzie stopnickim. Medycynę studiował najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, a potem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mając 25 lat uzyskał doktorat z medycyny, a rok później z chirurgii. Był pierwszym polskim lekarzem, który opisał przepuklinę przeponową u noworodka i jednym z pierwszych, który zajął się leworęcznością. Do Radomia przeniósł się z Kielc, w 1844 roku. W naszym mieście był akuszerem gubernialnym i członkiem Urzędu Lekarskiego Guberni Radomskiej.

Ignacy Karpiński (1773-1846) karierę w wojsku rozpoczął od służby w Legionach Polskich we Włoszech w 1800 roku. Walczył w Hiszpanii, uczestniczył w kampanii rosyjskiej 1812 roku. Przypuszczalnie po 1815 roku zamieszkał w Radomiu. Od 1837 roku pełnił funkcję rachmistrza sekcji poborów Dyrekcji Generalnej Poczt, potem był naczelnikiem sekcji kontroli i wypłat. Zmarł w Dzierzkowie pod Radomiem.

Odrestaurowany nagrobek doktora Ludwika Przybyłki prezentuje Janusz Wieczorek
Odrestaurowany nagrobek doktora Ludwika Przybyłki prezentuje Janusz Wieczorek

Barbara Koś

Odrestaurowany nagrobek doktora Ludwika Przybyłki prezentuje Janusz Wieczorek

(fot. Barbara Koś)

Gotowy nagrobek Ignacego Karpińskiego
Gotowy nagrobek Ignacego Karpińskiego Barbara Koś

Gotowy nagrobek Ignacego Karpińskiego
(fot. Barbara Koś)

Gotowy nagrobek doktora Ludwika Przybyłki
Gotowy nagrobek doktora Ludwika Przybyłki Barbara Koś

Gotowy nagrobek doktora Ludwika Przybyłki
(fot. Barbara Koś)

Cieszymy się że zdążyliśmy z ustawieniem nagrobków przed dniem Wszystkich Świętych - mówią Jerzy Przyborowksi i Janusz Wieczorek przy nagrobku Ludwika
Cieszymy się że zdążyliśmy z ustawieniem nagrobków przed dniem Wszystkich Świętych - mówią Jerzy Przyborowksi i Janusz Wieczorek przy nagrobku Ludwika Przybyłki Barbara Koś

Cieszymy się że zdążyliśmy z ustawieniem nagrobków przed dniem Wszystkich Świętych - mówią Jerzy Przyborowksi i Janusz Wieczorek przy nagrobku Ludwika Przybyłki
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie