Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodzili za pracę dla innych

Michał IMOSA
W pierwszej edycji zgłoszono trzy kandydatki: Hannę Mitkę-Marszalik, Henrykę Justyniarską (laureatka) i Janinę Kosiń.
W pierwszej edycji zgłoszono trzy kandydatki: Hannę Mitkę-Marszalik, Henrykę Justyniarską (laureatka) i Janinę Kosiń. Alicja Mazurek
Pierwszą statuetkę Świętego Prospera - przyznawaną za zaangażowanie w działalność charytatywną - otrzymała Henryka Justyniarska.

Z Rzymu do Pińczowa

Z Rzymu do Pińczowa

Relikwie świętego Prospera Męczennika przywiózł do Pińczowa kasztelanic bełski Stanisław Kazimierz Myszkowski (1660-1685), syn Franciszka, piątego ordynata. W młodości odbył on podróż edukacyjną do Włoch, gdzie przez kilka miesięcy 1679 roku studiował na uniwersytecie w Sienie. Pod koniec włoskiej wyprawy trafił do Rzymu, gdzie 12 czerwca 1680 r. otrzymał owe relikwie. Ofiarował je papież Innocenty XI, a Myszkowskiemu wręczył je kardynał Gaspare del Carpine, wikariusz generalny. Już w Polsce święte kości okazano biskupowi krakowskiemu Janowi Małachowskiemu, który mocą swojego urzędu potwierdził ich autentyczność 26 maja 1682 roku i jednocześnie udzielił zezwolenia na propagowanie kultu. Początkowo relikwie złożono w kościele klasztornym paulinów, a stamtąd dopiero przeniesiono je 12 czerwca 1689 roku na Mirów.

Towarzystwo Przyjaciół Ponidzia w Pińczowie zorganizowało pierwszą w dziejach galę wręczenia statuetek Świętego Prospera dla osób szczególnie zasłużonych w działalności charytatywnej.

Sobotnie uroczystości rozpoczęto uroczystym nabożeństwem w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny przy klasztorze ojców franciszkanów na Mirowie.

Z KOŚCIOŁA DO SZKOŁY

Po liturgii uczestnicy uroczystości w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Szkoły Muzycznej przeszli do Gimnazjum numer 2, gdzie odbyła się druga część spotkania. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ponidzia, na czele z przewodniczącym Jerzym Pukiem przybliżyli zebranym ideę przyznawania statuetki Świętego Prospera, którego relikwie od 322 lat przechowywane są w mirowskiej świątyni.

W pierwszej edycji nominowanymi do wyróżnienia były: Hanna Mitka-Marszalik - wicedyrektorka Gimnazjum numer 2 w Pińczowie oraz Henryka Justyniarska i Janina Kosin - inicjatorki wielu akcji charytatywnych, działaczki Rady do spraw Rodziny przy Burmistrzu Miasta i Gminy Pińczów.

W oczekiwaniu na decyzję kapituły goście uroczystości obejrzeli program artystyczny w wykonaniu młodzieżowej grupy Front Inicjatyw Artystycznych, po czym gwardian klasztoru franciszkanów-reformatów, ojciec Wojciech Madej odczytał werdykt.

WERDYKT I GRATULACJE

Pierwszą w dziejach statuetką Świętego Prospera nagrodzona została Henryka Justyniarska, a wszystkim paniom wręczono ponadto obrazy z repliką wizerunku świętego, znajdującego w jednym z ołtarzy mirowskiej świątyni.

Gratulacje wyróżnionym składali między innymi Jan Moskwa - starosta pińczowski, burmistrzowie: Włodzimierz Badurak i Marek Zatorski, Jadwiga Irla - przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Pińczowie i Marek Materek z biura Róży Thun, który odczytał list od europarlamentarzystki z dołączonym do niego zaproszeniem do Brukseli dla laureatki statuetki. Sobotnia gala była także okazją do nabycia książek wydawanych staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ponidzia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie