Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysty jubileusz szkoły Jadwigi Kaczyńskiej w Starachowicach (zdjęcia)

Kazimierz CUCH
Uroczystość w Starachowickim Centrum Kultury rozpoczęto polonezem.
Uroczystość w Starachowickim Centrum Kultury rozpoczęto polonezem. Kazimierz Cuch
Wielki jubileusz 75-lecia I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki zorganizowano w sobotę, w Starachowicach. Uczestniczyło w nim ponad 400 absolwentów i wielu oficjalnych gości.

[galeria_glowna]

Przez 75 lat, z przerwą na lata okupacji, mury szkoły opuściło 8682 absolwentów. Wielu z nich już nie żyje. Wśród 45 absolwentów szkoły w 1946 roku jest Jadwiga Jasiewicz, mama Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Ich dziadek, dr Wincenty Jasiewicz jest w gronie nauczycieli tej szkoły.

Na zjazd przyjechał z Warszawy Emil Jastrzębski, absolwent tej szkoły, który rozpoczynał naukę 75 lat temu, 1 września 1936 roku, a maturę uzyskał razem z Jadwigą Jasiewicz, w 1946 roku.

MSZA I UROCZYSTOŚĆ

Jubileuszowe obchody I LO w Starachowicach rozpoczęła uroczysta, koncelebrowana msza św. w kościele Wszystkich Świętych. Uczestniczyło w niej wielu absolwentów, którzy zjechali z całej Polski i z zagranicy.
Koncelebrze przewodził ksiądz profesor Sławomir Fundowicz, wykładowca katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kanclerz kurii biskupiej w Radomiu, absolwent tej szkoły. On też wygłosił wzruszającą homilię.

Dalsza uroczystość odbyła się w sali Starachowickiego Centrum Kultury. Prócz absolwentów uczestniczył w niej poseł Krzysztof Lipiec, władze miasta i powiatu Starachowice, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, dyrektorzy wszystkich starachowickich szkół średnich i gimnazjów.

Młodzież i dorośli absolwenci przedstawili wspomnieniowy program artystyczny. Wspominano tam dawnych i obecnych nauczycieli, ciekawe zdarzenia z życia szkoły. Na koniec były kwiaty, gratulacje i prezenty dla dyrekcji szkoły jubilatki.

Następnie wszyscy przeszli do budynku szkoły, gdzie miały miejsce spotkania koleżeńskie i spotkania z nauczycielami. Poświęcono na to kilka godzin. Wieczorem, w salach szkoły odbył się huczny bal ponad 200 absolwentów. Trwał do rana.

HISTORIA SZKOŁY W PIGUŁCE

Trzy lata przed wojną, 1 września 1936 roku rozpoczęło swoją działalność Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne w Starachowicach. Pierwsze egzaminy wstępne do szkoły odbyły się 24 czerwca i 2 września 1936 roku. Tak było do wojny. Lata wojny zostały wykorzystane przez pedagogów i uczniów na naukę w tajnych kompletach, która to nauka trwała nieprzerwanie do 5 lutego 1945 roku. Wtedy ponownie rozpoczęto normalne zajęcia dydaktyczne.

Od 4 czerwca 1945 roku ówczesny minister oświaty zarządził, że z dniem 1 lipca tego roku tworzy się Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach. Imię bohatera narodowego szkoła otrzymała 15 maja 1964 roku, z nadania Kuratorium Okręgu Szkolnego w Kielcach. Odtąd ta najstarsza szkoła ogólnokształcąca w mieście nosi nazwę I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach.

30 lat później, 15 lutego 1994 roku I LO zostało przyjęte w poczet Szkół Stowarzyszonych w UNESCO. Rozkwitła i osiągała ogólnopolskie sukcesy 111 Artystyczna Drużyna Harcerska. Młodzież wyjeżdżała na zagraniczne obozy językowe. W tej szkole był nauczany język hiszpański, bardzo długo była w tej szkole łacina. Absolwenci tej szkoły podkreślają, że panowała w niej atmosfera życzliwości, zrozumienia dla młodzieży i twórczy klimat. Wielu absolwentów jest teraz nauczycielami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie