Jesteś tu: Strona główna Narty świetokrzyskie Artykuł

Nowy stok w Świętokrzyskiem! Na nartach pojeździmy w Konarach

Dodano: 2 listopada 2011, 7:45 Autor:

W Konarach w podsandomierskiej gminie Klimontów przygotowywany jest porządny stok z wyciągiem narciarskim. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym sezonie będzie można pojeździć na nartach.
Tak wygląda stok w Konarach pod Klimontowem (powiat sandomierski) z którego niebawem będzie można zjeżdżać na nartach.

Tak wygląda stok w Konarach pod Klimontowem (powiat sandomierski) z którego niebawem będzie można zjeżdżać na nartach. (fot. Michał Leszczyński)

Na wierzchołku stoją już słupki gotowe do montażu wyciągu narciarskiego.

Na wierzchołku stoją już słupki gotowe do montażu wyciągu narciarskiego. (fot. Michał Leszczyński)

W ten sposób kończy się monopol Bałtowa i podkieleckich stoków. Do Konar, niewielkiej miejscowości w gminie Klimontów pod Sandomierzem prawdopodobnie będą ściągały tłumy, nie tylko z powiatu sandomierskiego. Do Konar blisko jest z województwa podkarpackiego. Stok narciarski na wyciągnięcie ręki mają mieszkańcy ościennych powiatów staszowskiego i opatowskiego.

- Do Bałtowa już nie pojadę – zapowiada Grzegorz, mieszkaniec Sandomierza, fan nart. – Bliżej mam do Konar. Tylko trzydzieści kilometrów od miejsca w którym mieszkam będę miał, wygląda na to, niezłe miejsce do jeżdżenia. Co prawda nie jest to stok jak w Tatrach, ale dobre i to na szybkie wypady w weekendy.

Przygotowania na stoku idą pełną parą. Widać już słupki pod wyciąg, który będzie miał około 400 metrów długości. Docelowo powstanie tu dwukondygnacyjny budynek z częścią gastronomiczną, hotelową, poczekalnią i wypożyczalnią sprzętu narciarskiego o powierzchni pół tysiąca metrów kwadratowych.

Powstanie plac parkingowy na około 150 miejsc dla samochodów osobowych. Jak wynika z dokumentacji udostępnianej na stronie internetowej Urzędu Gminy w Klimontowie, inwestorem jest firma budowlana Instal Jar Spółka Jawna Ireneusz Jarosz i Stanisław Słowik z siedzibą w Lenarczycach (gmina Obrazów, powiat sandomierski).

Konary to niezwykle malownicza miejscowość z jednej strony położona nad doliną rzeki Opatówki. Według legendy rycerz Konar po 1241 roku, w czasie rozbicia dzielnicowego rozpoczął budowę zamku obronnego i w jego pobliżu założył osadę. Konary znane są też z bitwy, którą od 16 do 25 maja 1915 stoczyła tu 1. Brygada Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Bitwę upamiętnia pomnik przy drodze wojewódzkiej 758. Przez wieś przechodzi czerwony szlak turystyczny z Gołoszyc do Piotrowic. W Konarach zachowały się też fragmenty murów i dolnych części budowli rycerskiego zamku, który ostatecznie zniszczono podczas walk legionistów z wojskami rosyjskimi.

Do Konar najlepiej dojechać z Klimontowa, kierując się drogą wojewódzką numer 758 w stronę Ujazdu (zamek Krzyżtopór) i Iwanisk. Można dojechać też od strony Opatowa, kierując się na Staszów i w Iwaniskach skręcając w lewo do Klimontowa.

Czytaj więcej o:
  • klimontów
  • konary
  • narty
  • stok
  • wyciąg
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem

Stoki narciarskie

Najczęściej czytane

Informacje z Twojego powiatu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015