Twoje miasto

Jesteś tu: Strona główna Zdrowie i uroda Zdrowie (serwis ZiU) Artykuł

Tydzień Badania Dna Oka - zatrważające wnioski

Dodano: 3 listopada 2011, 14:00 Autor:

W ramach tegorocznej edycji Tygodnia Badań Dna Oka – VI Retina Week przeprowadzono akcję bezpłatnych badań w trzech miejscach – w przychodni sejmowej, na Placu Zamkowym w Warszawie oraz na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Wnioski są przerażające.
W takich namiotach Polacy mogli nieodpłatnie skorzystać z badań dna oka.

W takich namiotach Polacy mogli nieodpłatnie skorzystać z badań dna oka. (fot. serwis prasowy)

W sumie podczas akcji przebadano 640 osób, a 429 z nich wzięło udział w ankiecie dotyczącej AMD i DME.

Ponad połowa osób przebadanych podczas tegorocznej edycji Tygodnia Badań Dna Oka – VI Retina Week po raz pierwszy w życiu przechodziła badanie dna oka. Tyle samo osób zdeklarowało, że do okulisty chodzi rzadziej niż raz na dwa lata. Jeszcze bardziej niepokojące wyniki dotyczą stanu wiedzy pacjentów w zakresie najgroźniejszych chorób dna oka: prawie 9 na 10 osób nie wie, czym jest AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem), a ponad 80 procent nigdy wcześniej nie słyszało o DME (cukrzycowy obrzęk plamki).

Choć zagrożenie chorobami dna oka zwiększa się już u osób powyżej 50 roku życia, wyniki ankiet zebranych podczas tegorocznej edycji akcji Retina Week jednoznacznie wskazują, że do okulisty regularnie, czyli średnio raz na rok, chodzą w większości osoby po siedemdziesiątce. Badaniom częściej poddają się osoby lepiej wykształcone oraz kobiety – wśród ankietowanych ponad połowę stanowiły osoby z minimum średnim wykształceniem, a ponad 3/5 – kobiety. Jednak nawet w grupach, które badaniom okulistycznym poddają się systematycznie, aż 90 procent osób nigdy nie słyszało o chorobach AMD i DME. Wniosek nasuwa się jeden: brakuje powszechnej wiedzy na temat chorób i profilaktyki.

– Niestety, wyniki ankiet wskazują na niski stan wiedzy pacjentów. A świadomość to przecież pierwszy krok do zapobiegania dolegliwościom, ponieważ im bardziej świadomi jesteśmy, tym szybciej możemy reagować na zagrożenie. Tymczasem niecałe 5 procent osób wie o chorobach dna oka od lekarzy. Nieco więcej czerpie wiedzę na ten temat z mediów. Nie zmienia to znacząco faktu, że większość badanych nie zetknęła się nigdy z informacjami o AMD i DME. Wyniki niepokoją, ale pokazują też sens takich akcji jak Retina Week, dzięki którym edukujemy oraz umożliwiamy dostęp do badań – komentuje wyniki badań Małgorzata Pacholec, Prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.

DME i AMD – nieuświadomione zagrożenie

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) oraz zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) stanowią główne – obok jaskry i zaćmy – przyczyny utraty wzroku na świecie. Szybko postępujący charakter choroby oraz dynamiczny wzrost liczby zachorowań sprawiają, że AMD jest uznawana za przyczynę epidemii ślepoty XXI wieku. Z kolei cukrzycowy obrzęk plamki (DME) jest poważnym powikłaniem cukrzycy, a zarazem drugą po AMD najczęstszą przyczyną trwałego i głębokiego upośledzenia wzroku. Najbardziej zagrożona grupa to pacjenci powyżej 50. roku życia.

Czytaj więcej o:
  • badania
  • cukrzyca
  • oko
  • wzrok
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Informacje z Twojego powiatu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015