Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi uczyli się jak bardzo ważne jest śniadanie (zdjęcia)

Klaudia TAJS
Podczas wspólnego śniadania w Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej w Tarnobrzegu kolorowe kanapki z sałatą, szczypiorkiem i pomidorem znikały z talerzy.
Podczas wspólnego śniadania w Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej w Tarnobrzegu kolorowe kanapki z sałatą, szczypiorkiem i pomidorem znikały z talerzy. Klaudia Tajs
Na Podkarpaciu do akcji włączyło się około 40 podstawówek. Uczniowie wspólnie zjedli posiłek i wzięli udział w pogadance o zdrowym żywieniu.

[galeria_glowna]

220 tysięcy uczniów nie je śniadania

Do wspólnego drugiego śniadania zasiadło 60 uczniów klas młodszych.

Do wspólnego drugiego śniadania zasiadło 60 uczniów klas młodszych. Klaudia Tajs

Do wspólnego drugiego śniadania zasiadło 60 uczniów klas młodszych.
(fot. Klaudia Tajs)

220 tysięcy uczniów nie je śniadania

Z badań przeprowadzonych w kwietniu 2011 roku przez instytut badań rynku i opinii Millward Brown SMG/KRC wynika, że w Polsce 220 tysięcy uczniów szkół podstawowych nie odżywia się w sposób potrzebny do ich prawidłowego rozwoju. Oznacza to, że wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu. 130 tysięcy dzieci w wieku 7-12 lat, co stanowi prawie sześć procent ogółu uczniów szkół podstawowych, cierpi z powodu niedożywienia.

- Ból głowy i brzucha oraz brak koncentracji u uczniów najczęściej spowodowane są tym, że dzieci nie zjadły śniadania, dlatego włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc" - mówi Joanna Szmuc, dyrektor Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu.

W ramach akcji wszyscy uczniowie klas młodszych zjedli we wtorek wspólne śniadanie.

Argumentów przemawiających za tym, by zjeść śniadanie, zdaniem lekarzy dietetyków, jest bardzo dużo. Najpoważniejszy z nich mówi o tym, że śniadanie powinno dostarczyć około 30 procent dobowych potrzeb energetycznych. Pierwszy posiłek odgrywa znaczącą rolę w przypadku dzieci, które rozwijają się. Następstwem niezjedzenia posiłku może być spadek poziomu glukozy we krwi, co z kolei może wywołać zmęczenie, ospałość, zaburzenia termoregulacji, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego oraz bóle brzucha.

TYLKO ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Po kilku pierwszych lekcjach niezbędne jest zjedzenie kolejnego posiłku - drugiego, szkolnego śniadania. Wskazane jest, aby drugie śniadanie było przynoszone z domu, a nie kupowane w sklepiku. Rodzice mają wtedy pewność, że dziecko spożyło posiłek, a nie słodycze.

Tę pewność mają nauczyciele i dyrekcja Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu, gdyż w placówce nie ma sklepiku. - Można powiedzieć, że jesteśmy uprzywilejowaną szkołą, bo nie mamy sklepiku - podkreśla dyrektor Szmuc. - Dzieci co drugi dzień piją mleko. Prosimy rodziców, by posiłki były przynoszone z domów. W klasach młodszych w okresie jesienno-zimowym posiłki spożywane są wspólnie na lekcjach.

RAZEM PRZY STOLE

Wspólne zjedzenia drugiego śniadania przez uczniów klas młodszych, czyli około 60 maluchów, w ramach obchodzonej wczoraj akcji "Śniadanie daje moc" poprzedziły pogadanki w klasach z pielęgniarką, w trakcie których uczniowie dowiedzieli się, co to jest zdrowe odżywanie oraz dlaczego śniadanie jest tak ważnym posiłkiem. Podczas wspólnego posiłku nauczyciele przybliżyli uczniom informacje na temat śniadań przygotowywanych przez mieszkańców innych krajów europejskich. Stąd też na jednym ze stołów królowały czarna kawa oraz francuskie i włoskie rogaliki.

Obchody Dnia Zdrowego Śniadania mają przyczynić się do propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenia świadomości rodziców i nauczycieli na temat prawidłowego odżywiania dzieci. Patronat honorowy nad akcją objęły Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie