Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum przygotowało wystawę twórczości Witkiewiczów

Zdzisław Surowaniec
Stanisław Witkiewicz (ojciec), "Na pastwisku”, 1875, własność Muzeum Narodowe w Warszawie.
Stanisław Witkiewicz (ojciec), "Na pastwisku”, 1875, własność Muzeum Narodowe w Warszawie. Zdzisław Surowaniec
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało pierwszą w Polsce wystawę prezentującą twórczość plastyczną dwóch niezwykłych indywidualności sztuki polskiej - Stanisława Witkiewicza i jego syna zwanego Witka-cym.
Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy”, „Portret Eugenii Dunin-Borkowskiej”, ok. 1913, wł. Muzeum Okręgowe w Toruniu.
Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy”, „Portret Eugenii Dunin-Borkowskiej”, ok. 1913, wł. Muzeum Okręgowe w Toruniu. Zdzisław Surowaniec

Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy", "Portret Eugenii Dunin-Borkowskiej", ok. 1913, wł. Muzeum Okręgowe w Toruniu.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Stanisław Witkiewicz (ojciec, 1851-1915) Był twórcą stylu zakopiańskiego, który obejmować miał wszystkie gatunki sztuki. Według projektu Witkiewicza wzniesiono w tym stylu zakopiańskie wille: Koliba, Pepita, Pod Jedlami i Oksza.

W ZAKOPANEM

Był postacią charyzmatyczną, dysponującą olbrzymią mocą oddziaływana. Jego eseje, reportaże i listy inspirowały, zmuszały do myślenia, wywoływały dyskusje. Od roku 1895 za-mieszkał na stałe w Zakopanem, prowadząc dom otwarty, gdzie bywała arystokracja, pisarze, muzycy, malarze, uczeni, lekarze, politycy, sportowcy taternicy i górale.

Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" w okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkał w Zakopanem, intensywnie uczestnicząc w życiu artystycznym. Znany był z nieskończonej liczby dowcipów i absurdalnych akcji, uczestniczył w kontrolowanych seansach narkotycznych.

We wczesnym okresie malował pejzaże, martwe natury i portrety w duchu młodopolskim; następnie w fantastyczno-groteskowych obrazach doszedł do abstrakcyjnego ekspresjonizmu. W roku 1925 wycofał się z twórczości malarskiej, z koncepcji Czystej Formy, i założył zarobkową, jednoosobową "Firmę Portretową Stanisława Ignacego Witkiewicza", działającą według specyficznie ustalonego regulaminu.

ODMIENNE WIZJE

- Wystawa prezentuje dwie sugestywne, odmienne wizje sztuki i świata - informuje kurator ekspozycji, Anna Król. - Jest to blisko stu obrazów z kilkunastu muzeów, w tym z jednej strony rzadko pokazywane prace obu twórców, a z drugiej także te, które są ozdobą ekspozycji stałych w najlepszych polskich muzeach i praktycznie ich nie opuszczają.

Rozpocznie się ta wystawa nietypowo, bo bez wernisażu. Zamiast oficjalnego otwarcia zaplanowano uroczystą prezentację ekspozycji dla wszystkich chętnych w ramach cyklu "Sztukobranie" dopiero podczas weekendu 13-14 stycznia 2012. Natomiast od soboty 3 grudnia można już zwiedzać wystawę na zwykłych warunkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie