Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorski pomysł Politechniki. Autobus będzie jeździł na...

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
- Cieszy nas każde rozwiązanie, które może przynieść oszczędności i jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i komfort pasażerom – przekonuje Jadwiga Ratyńska, dyrektor do spraw finansowych w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji.
- Cieszy nas każde rozwiązanie, które może przynieść oszczędności i jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i komfort pasażerom – przekonuje Jadwiga Ratyńska, dyrektor do spraw finansowych w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji. Łukasz Wójcik
Radomskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji rozpoczęło współpracę z Politechniką Radomską

Krzysztof Kowal, dyrektor do spraw technicznych w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji:

Do tej pory kupowaliśmy autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym i nadal będziemy je kupować. Dzięki współpracy z Politechniką Radomską będziemy wprowadzać układy dwupaliwowe w naszych pojazdach. Na ulice Radomia wyjechał właśnie pierwszy solaris z napędem na gaz LPG.

Tak było

Tak było

Jeszcze 7 lat temu wszystkie autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji miały silnik diesla. W 2005 roku w zajezdni przewoźnika powstała stacja tankowania sprężonym gazem ziemnym CNG, a spółka "przerobiła" kilka autobusów na gaz. Dziś MPK ma 38 autobusów CNG, z czego zdecydowaną większość stanowią nowoczesne solarisy.
Testowanie pojazdu z układem dwupaliwowym olej napędowy i LGP nie spowoduje tego, że MPK przestanie kupować pojazdy na gaz ziemny.

Wczoraj po raz pierwszy na ulice Radomia wyjechał autobus z napędem na gaz LPG. Jazda takimi pojazdami ma być bardziej ekologiczna i ekonomiczna.

Pierwszy solaris, o numerze bocznym 849, wyjechał już na trasę. Wcześniej miał standardowy silnik diesla. Silniki napędzane olejem napędowym i gazem to niespotykane połączenie.

- I działają inaczej niż silnik benzynowy w połączeniu z LPG - mówi Krzysztof Kowal, dyrektor do spraw technicznych w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji.

OSZCZĘDNOŚĆ OLEJU

Autobus z układem dwupaliwowym przygotowanym przez specjalistów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Radomskiej spala o około 20 procent mniej oleju napędowego. Ta ilość uzupełniania jest gazem.

- To dopiero początek prac nad takim rozwiązaniem. Kluczem jest tutaj zmiana tych proporcji - żeby autobus zużywał 20 procent ropy, a 80 procent gazu. Nad tym pracują eksperci z Politechniki - wyjaśnia Krzysztof Kowal.

ZOBACZĄ, CZY SIĘ SPRAWDZI

W tej chwili solaris z układem dwupaliwowym będzie rodzynkiem w taborze miejskiego przewoźnika. Ale w przyszłości takich autobusów będzie więcej.

- W tej chwili jest to niejako test takiego rozwiązania. Cały czas współpracujemy z politechniką, zobaczymy, jak solaris sprawdzi się na radomskich drogach - tłumaczy dyrektor.

TANIO I BEZPIECZNIE

Kowal nie ukrywa, że chętnie widziałby więcej autobusów napędzanych gazem LPG, zwłaszcza w kontekście drożejącego oleju napędowego.

- Miesięcznie zużywamy go dwieście tysięcy litrów. Jesteśmy więc otwarci na rozwiązania, które pozwalają na oszczędność oleju, ale nie pogarszają bezpieczeństwa i komfortu pasażerów - mówi Kowal i zapewnia, że układ dwupaliwowy zamontowany w solarisie te kryteria spełnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie