Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin gimnazjalny na nowych zasadach - pytania odpowiedzi najszybciej na ECHODNIA.EU

Piotr BURDA [email protected]
sxc.hu
W szkołach trwa już kserowanie arkuszy. Od środy uczniowie będą pisać egzamin na nowych zasadach. Na szczęście to tylko próba.

"Echo Dnia" będzie zdawało grudniową próbę razem z gimnazjalistami. Tuż po zakończeniu egzaminu opublikujemy arkusze i sugerowane odpowiedzi przygotowane przez nauczycieli. Wszystko znajdzie się na portalu WWW.ECHODNIA.EU/EDUKACJA

Harmonogram egzaminu

Harmonogram egzaminu

Próbny egzamin gimnazjalny rozpocznie się w środę, 7 grudnia, o godzinie 9 rano. Na początek każdy zdający rozwiąże test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Będzie miał na to 60 minut, po czym przewidziano 45 minut przerwy. Tego samego dnia, o godzinie 10.45, gimnazjaliści wrócą do ławek. Zacznie się druga część egzaminu - test z języka polskiego. Na rozwiązanie testu uczniowie będą mieli 90 minut. Egzamin zakończy się kwadrans po godzinie 12. W sumie będzie trwał dwie i pół godziny, czyli pół godziny dłużej niż do tej pory.
Drugiego dnia próby, w czwartek 8 grudnia zaplanowano część matematyczno-przyrodniczą. Tak jak dzień wcześniej, zostanie ona podzielona na dwa testy. O godzinie 9 gimnazjaliści rozpoczną egzamin z przedmiotów przyrodniczych, czyli biologii, chemii, fizyki i geografii. Po godzinie pracy będą mieli 45 minut przerwy. Po niej zaczną rozwiązywać test matematyczny, który będzie trwał 90 minut. Tak jak dzień wcześniej egzamin zakończy się kwadrans po godzinie 12.
W piątek, 9 grudnia, odbędzie się część językowa próbnego egzaminu gimnazjalnego. Podzielono ją na dwie części. O godzinie 9 rozpocznie się egzamin z poziomu podstawowego języka obcego. O godzinie 10.45 gimnazjaliści będą zdawać język obcy na poziomie rozszerzonym. Na rozwiązanie testu z tego poziomu dostaną 60 minut. Część rozszerzoną powinni zdawać uczniowie, którzy od dziewięciu lat uczą się języka. Ci, którzy uczą się go krócej, mogą zdawać go na poziomie podstawowym.

Od środy do piątku 15 tysięcy świętokrzyskich gimnazjalistów powinno przystąpić do próbnego egzaminu. Powinno, bo nie jest on obowiązkowy.

ZOBACZ Próbny egzamin gimnazjalny 2012: języki obce - angielski, niemiecki - odpowiedzi i arkusze tuż po egzaminie

ZOBACZ Próbny egzamin gimnazjalny 2012 z matematyki - odpowiedzi i arkusze tuż po egzaminie

ZOBACZ Próbny egzamin gimnazjalny 2012: Historia i wiedza o społeczeństwie(WOS) - odpowiedzi i arkusze tuż po egzaminie

ZOBACZ Próbny egzamin gimnazjalny 2012: język polski - odpowiedzi i arkusze tuż po egzaminie

ZOBACZ Próbny egzamin gimnazjalny 2012: przedmioty przyrodnicze - biologia, chemia, fizyka i geografia - odpowiedzi i arkusze tuż po egzaminie

- Płytki CD z zadaniami już są w we wszystkich szkołach. To nie znaczy, że wszędzie odbędzie się ten egzamin - mówi Jan Korczyński z kieleckiej delegatury Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Sporo szkół wybrało próbny egzamin gimnazjalny z wydawnictwem Operon, który zaplanowano tydzień później. Niektóre będą pisać obydwie próby. Zapowiada się więc prawdziwy maraton gimnazjalny.

PRZERWA NA ŚNIADANIE

Każda porządna szkoła musi zorganizować taką próbę. Jest to bowiem pierwszy egzamin gimnazjalny przeprowadzony na nowych zasadach. Zrezygnowano z testu humanistycznego i matematyczno-przyrodniczego, które były rozwiązywane przez ostatnie lata. Poszczególne testy zostały podzielone na części. Szczegółowy harmonogram prezentujemy w ramce obok. Pomiędzy poszczególnymi częściami egzaminu uczniowie będą mieć 45 minutowe przerwy.

- Ten czas powinien być przeznaczony na odpoczynek, drugie śniadanie czy herbatkę. Zorganizowaniem tej przerwy zajmą się dyrektorzy szkół - mówi Jan Korczyński.

KSERUJĄ ARKUSZE

Ci już zaczęli przygotowania. - Kserujemy już arkusze, gdyż dostaliśmy jedynie płytkę z zadaniami - mówi Mariusz Kudasiewicz, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kijach. W jego szkole próbne testy będzie rozwiązywać 60 uczniów. Dla tylu uczniów trzeba wydrukować arkusze i przygotować posiłek.

- To trochę kosztuje, ale pieniądze tu nie są najważniejsze. Nasi uczniowie muszą poznać jak będzie wyglądał ten egzamin - mówi Mariusz Kudasiewicz. Podobnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rytwianach. Tam 72 uczniów będzie pisać dwie próby, tydzień po tygodniu. Najpierw tę przygotowaną przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a potem wydawnictwo Operon. Przed uczniami z Rytwian sześć dni rozwiązywania testów. - Zapowiada się nam prawdziwy maraton, ale warto to robić, bo przyniesie wiele korzyści uczniom. Dla nich i dla nas - nauczycieli to wielka niewiadoma - twierdzi Tadeusz Opala, dyrektor szkoły.

POPRZECZKA WYŻEJ

Ważniejsze od spraw organizacyjnych jest to, jak trudny będzie nowy egzamin gimnazjalny. Kiedy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała pierwsze przykładowe testy, pojawiły się głosy, że są one bardzo trudne.

- Zwłaszcza nauczyciele matematyki tak uważają - mówi dyrektor Kudasiewicz. Potwierdza to dyrektor z Rytwian. - Przeglądałem te testy. Wyglądają zupełnie inaczej niż dotychczasowe. Moim zdaniem, nie odbiegają wiele od poziomu podstawowego matury. Można spodziewać się miernych wyników tych prób - mówi Tadeusz Opala. Zaniepokojonych gimnazjalistów, nauczycieli i rodziców uspokaja Jan Korczyński. - Zawsze, jak pojawi się coś nowego, mówimy, że jest trudne. Zapewniam, że egzaminatorzy nie chcą robić uczniom na złość, nie zastawiają na nich żadnych pułapek - mówi Jan Korczyński.

Nawet jeśli okaże się, że nowy test gimnazjalny będzie trudny, nie ma powodów do paniki. Żeby go zaliczyć nie trzeba przekraczać progu punktowego, jak to jest w przypadku matury. Wystarczy jedynie stawić się na egzamin. Jego wynik decyduje o szansach na dostanie się do dobrego liceum czy technikum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie