Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjalna próba zakończona. Uczniowie zadowoleni, nauczyciele chcą zmian

Grzegorz LIPIEC
Arkusze egzaminacyjne po zakończeniu testu są zbierane w gabinetach dyrektorów placówek. Na zdjęciu przyjmowanie arkuszy w Gimnazjum numer 1 w Tarnobrzegu.
Arkusze egzaminacyjne po zakończeniu testu są zbierane w gabinetach dyrektorów placówek. Na zdjęciu przyjmowanie arkuszy w Gimnazjum numer 1 w Tarnobrzegu. Grzegorz Lipiec
Egzamin próbny zakończył piątkowy test z wybranego języka obcego. Uczniowie zadowoleni, a nauczyciele chcą, aby przerwa pomiędzy testami w danym bloku przedmiotowym została skrócona.

Od środy gimnazjaliści na północnym Podkarpaciu pisali egzamin próbny na zupełnie nowych zasadach. Pierwszego dnia młodzież rozwiązywała test z przedmiotów humanistycznych, który został podzielony na dwie części: historia, wiedza o społeczeństwie i język polski. W czwartek podobnie wyglądała część matematyczno-przyrodnicza, gdzie wpierw rozwiązywano test z nauk przyrodniczych, a po zalecanej 45-minutowej przerwie matematykę.

W piątek na nowych zasadach gimnazjaliści pisali próbny egzamin z języków obcych. Nowość polegała na tym, że uczniowie rozwiązywali test na dwóch stopniach zaawansowania. - Zdecydowana większość uczniów naszej szkoły pisała test z języka angielskiego. Tylko dwie osoby wybrały język rosyjski - mówi Grażyna Wianecka, dyrektor Gimnazjum numer 1 w Tarnobrzegu.

Po zakończonym teście gimnazjaliści wychodzili szczęśliwi, bo skończył się trzydniowy maraton egzaminacyjny. - Pisałam język angielski. Poziom podstawowy był prosty, jeśli ktoś się przygotował, natomiast nad zadaniami z poziomu rozszerzonego trzeba się było trochę zastanowić - mówi gimnazjalistka z tarnobrzeskiej "jedynki".

Za to teraz pełne ręce roboty mięć będą nauczyciele, którzy sprawdzą testy. Już teraz zdecydowana większość pedagogów apeluje do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, aby skrócić 45-minutową przerwę pomiędzy testami w jednym bloku tematycznym. - 45 minut przerwy to zdecydowanie za długo. Mam nadzieję, że przy głównym egzaminie zostanie ona skrócona o kilkanaście minut - wyjaśnia Grażyna Wianecka.

Podobne przemyślenia ma dyrektor tarnobrzeskiej "trójki". - To jest zdecydowanie za długo. Kiedy dojdą emocje, stres, to przerwa może odnieść odwrotny skutek od zamierzonego, czyli odpoczynku psychicznego i fizycznego - dodaje Bogusława Jasińska, dyrektor Gimnazjum numer 3 w Tarnobrzegu.

Sprawdzian gimnazjalistów odbędzie się w ostatnim tygodniu kwietnia przyszłego roku. Oczywiście arkusze i odpowiedzi znajdziecie zaraz po zakończeniu egzaminów na WWW.ECHODNIA.EU.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie