Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeska kardiologia podąża w kierunku elektrokardiologii

KaT
Kardiostymulator jest umiejscawiany w tym miejscu u pacjenta – tłumaczy Jacek Biernacki, kierownik oddziału kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu
Kardiostymulator jest umiejscawiany w tym miejscu u pacjenta – tłumaczy Jacek Biernacki, kierownik oddziału kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu KaT
Wszczepianie kardiostymulatorów pacjentom oddziału kardiologicznego to nowość w Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu. Pierwszy zabieg wykonano kilka dni temu, a pacjentka, której wszczepiono urządzenie czuje się dobrze.

Do tej pory, takie urządzenia w naszym regionie wczepiali specjaliści w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli. Oznaczało to, że pacjentów ze wskazaniami do wszczepienia takiego urządzenia z Tarnobrzega, Nowej Dęby a nawet Sandomierza kierowano na tamtejszy oddział kariologiczny. Utrudnieniem dla tych, którzy przeszli zabieg było między innymi to, że wizyty kontrolne także odbywały się w tamtejszej lecznicy. Z chwilą wszczepienia kardiostymulatorów w tarnobrzeskim szpitalu, poszerzy się oferta medyczna dla osób cierpiących na schorzenia kardiologiczne z terenu północy Podkarpacia i części województwa świętokrzyskiego.

PRZYSPIESZĄ PRACĘ SERCA

- Kardiostymulatory to takie urządzenia elektryczne, które zabezpieczają pacjentów z zaburzeniami przewodnictwa, czyli jest to urządzenie, które w przypadku nadmiernego zwolnienia czynności serca pozwala zabezpieczyć pacjenta - tłumaczy Jacek Biernacki, kierownik oddziału kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. - Urządzenie przejmuje funkcję rozrusznika, serce przyspiesza a pacjent nie jest narażony na utratę przytomności.

Kierownik oddziału, Jacek Biernacki, jest jednym z dwóch specjalistów z tarnobrzeskiej kardiologii, którzy przechodzą specjalistyczne szkolenie. Wyjaśnia, że jego oddział jest na początku drogi związanej z rozwojem w kierunku elektrokardiologii. - Dziś zabiegi odbywają się pod kierunkiem specjalisty z Warszawy, który będzie do nas systematycznie przyjeżdżał, abyśmy po pewnym czasie mogli te procedury wykonywać samodzielnie - wyjaśnia kierownik.

POSZERZĄ DZIAŁALNOŚĆ ODDZIAŁU

Bo kardiostymulatory to część tak zwanej elektrokardiologii. Po usamodzielnieniu się i nabyciu odpowiedniego doświadczenia, tarnobrzescy kardiolodzy zamierzają poszerzyć działalność oddziału o wszczepianie innych urządzeń do elektroterapii takich jak kardiowertery-defibrylatory. To urządzenia, które pozwalają zagrożonej grupie pacjentów uratować życie przerywając groźne dla życia arytmie. - Innym urządzeniem stosowanym w elektroterapii serca są tak zwane elektrostymulatory z funkcją resynchronizującą - dodaje kierownik. - To z kolei są urządzenia wszczepiane pacjentom z zaawansowaną niewydolnością krążenia, które poprawiają komfort życia pozwalając im zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

Żywotność kardiostymulatora obliczono na kilkanaście lat. O potrzebie jego wymiany lekarze dowiedzą się podczas kontroli pacjenta i ocenie baterii. Z chwilą ich wyczerpania, pacjentowi wszczepiane jest kolejne urządzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie