Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karp na świąteczny stół. Jak przyrządzić?

/dota/
Karp z "chłopskiej izby” – propozycja podania.
Karp z "chłopskiej izby” – propozycja podania. Łukasz Zarzycki
Karpia warto jeść nie tylko od święta, ale zbliżająca się Wigilia niewątpliwie jest świętem tej ryby. Potrawy z karpiem w roli głównej wygrały w konkursie pod hasłem "Świąteczna ryba na świętokrzyskich stołach", zorganizowanym przez wojewodę świętokrzyskiego, Bożentynę Pałkę-Korubę.
Świętokrzyski karp po żydowsku z przepisu Izaaka Farkasa – propozycja podania.

Świętokrzyski karp po żydowsku z przepisu Izaaka Farkasa – propozycja podania. Łukasz Zarzycki

Świętokrzyski karp po żydowsku z przepisu Izaaka Farkasa - propozycja podania.
(fot. Łukasz Zarzycki )

W finale konkursu ocenie zostało poddanych osiem potraw z rybą w roli głównej. Wszystkie dania kosztowało czteroosobowe jury w składzie: wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, Wioletta Socha z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach, kucharz Adam Nowakowski oraz Anna Żmudzińska - szefowa biura wojewody. To oni wybrali troje zwycięzców.

Pierwsze miejsce otrzymał świętokrzyski karp po żydowsku z przepisu Izaaka Farkasa z restauracji Gildia z Kielc. Na drugim miejscu znalazł się rytwiański karp wędzony Wacława Szczoczarza, zaś na trzecim karp z "chłopskiej izby" autorstwa Agaty Chudyki, uczennicy klasy trzeciej w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.

Autorzy dania z pierwszego i trzeciego miejsca zdradzili nam przepisy na swoje zwycięskie dania. Także Państwo mogą je przyrządzić na zbliżającą się Wigilię.

Świętokrzyski karp po żydowsku z przepisu Izaaka Karkasa

Składniki: filet z karpia, ser żółty, rodzynki, płatki migdałowe, śmietana 30 procentowa, mąka pszenna, cytryna, przyprawy: sól i pieprz, mleko, olej.
Wykonanie: Filet z karpia namaczamy na noc w mleku. Następnego dnia odsączamy go z mleka i osuszamy ręcznikiem papierowym, oprószamy solą i pieprzem, skrapiamy sokiem z cytryny. Następnie doprawiony filet obtaczamy w mące i smażymy na rozgrzanej oliwie. Usmażony filet wkładamy do żaroodpornego naczynia, posypujemy startym żółtym serem i rodzynkami (wcześniej sparzonymi), zalewamy go śmietaną i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni Celsjusza na około 15 minut. Pod koniec pieczenia posypujemy płatkami migdałowymi. Karpia podajemy z cząstką cytryny.

Danie serwujemy na przykład z opieczonymi ziemniakami w ziołach i czosnku oraz z surówką z pora.

Karp z "chłopskiej izby"

Składniki: karp, olej, cebula, świeże grzyby (na przykład pieczarki), kasza gryczana (około ¾ szklanki), przyprawy: sól, pieprz, płatki pszenne, masło
Wykonanie: Karpia wypatroszonego przyprawiamy solą i zostawiamy na noc. Na odrobinie oleju podsmażamy cebulę i świeże grzyby. Dodajemy ugotowaną na sypko kaszę gryczaną - około 3/4 szklanki. Doprawiamy farsz do smaku solą i pieprzem. Faszerujemy nim rybę, zszywamy, robimy delikatne nacięcia wszerz karpia. Obsypujemy płatkami pszennymi i kładziemy malutkie kawałeczki masła na rybę. Pieczemy w piekarniku około 45 minut, w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Najlepiej smakuje na ciepło z dodatkiem pieczonych ziemniaczków w mundurkach z masłem i świeżym koperkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie