Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Komorowski podpisze w Chinach memorandum na zbycie Huty Stalowa Wola

ZS
W przyszłym roku właścicielem tej hali będą Chińczycy.
W przyszłym roku właścicielem tej hali będą Chińczycy. Zdzisław Surowaniec
Prezydent Bronisław Komorowski, przebywający w Chinach, podpisze w środę wieczorem memorandum w sprawie sprzedaży Huty Stalowa Wola koncernowi LiuGong.

50 lat

LiuGong zatrudnia 13 tysięcy pracowników. Od 50 lat produkuje sprzęt budowlany. Jest na 60 miejscu na liście 100 najważniejszych marek Chin. Jest na 20 miejscu na świecie wśród największych firm produkujących maszyny budowlane, wytwarza 60 tys. maszyn rocznie. W Stalowej Woli ma powstać centrum badawcze, rozwojowe i produkcyjne maszyn.

Ma to być dyplomatyczne pismo, w którym strona polska i chińska informują, że negocjacje dobiegły końca i są gotowe do podpisania umowy. Członkiem prezydenckiej delegacji jest prezes Huty Stalowa Wola Krzysztof Trofiniak.

PAKIET SOCJALNY

Guangxi LiuGong Machinery Co. Ltd (LiuGong), chiński producent maszyn budowlanych, mający siedzibę w prowincji Guangxi, w styczniu doszedł do porozumienia co do ceny transakcyjnej i innych istotnych warunków we wstępnej umowie kupna Huty Stalowa Wola. 6 grudnia LiuGong podpisał ze związkami zawodowymi HSW pakiet socjalny. Otwarło to drogę do spodziewanego na początku przyszłego roku finału kupna cywilnej produkcji HSW przez Chińczyków.

Huta Stalowa Wola S.A. powstała w 1937 r. jako producent stali jakościowych i sprzętu wojskowego. Wydział produkcji maszyn budowlanych powstał w 1952 r. i w trakcie następnych 40 lat zakład stał się największym producentem maszyn budowlanych w Europie Centralnej, specjalizując się w ciężkim sprzęcie budowlanym (spycharki, układarki rur, ładowarki kołowe i koparko-ładowarki). Poza sprzedażą na rynki krajowe produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.

TYLKO LIUGONG

Rząd polski realizuje program prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, który obejmuje produkcję cywilną HSW. Proces prywatyzacji rozpoczął się w styczniu 2010 roku, a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań.

Przyszły zakup HSW S.A. Oddział I współgra z długofalową strategią rozwoju firmy LiuGong i ma na celu stworzenie w Polsce głównego ośrodka produkcji i dystrybucji maszyn budowlanych na Europę, Amerykę Północną, kraje dawnego WNP, etc. Po nabyciu przedsiębiorstwa w zamiarach firmy leży zwiększenie obecnej produkcji, a także wdrożenie nowych typów maszyn, co będzie między innymi wynikiem planowanych inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie