MKTG SR - pasek na kartach artykułów

30-lecie koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym

Redakcja
Zofia Warga wręcza symboliczne anioły przyjaciołom stowarzyszenia. Wyróżniony został również ksiądz Adam Marek (pierwszy z prawej) z Parafii Chrystusa Króla, który współpracuje z podopiecznymi i pracownikami koła
Zofia Warga wręcza symboliczne anioły przyjaciołom stowarzyszenia. Wyróżniony został również ksiądz Adam Marek (pierwszy z prawej) z Parafii Chrystusa Króla, który współpracuje z podopiecznymi i pracownikami koła KaT
Kiedy człowiek wpada w wir pracy, nie czuje upływającego czasu, tak było ze mną i pozostałymi pracownikami naszych placówek - przyznała Zofia Warga, prezes tarnobrzeskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym, które w środę zainaugurowało obchody 30 rocznicy działalności.

Grono założycielskie stowarzyszenia liczyło 62 osoby. - Do pracy na rzecz osób niepełnosprawnych wciągnęła mnie Lidia Harnik z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - wspominała Zofia Warga. - Potem, w trakcie jednego ze spotkań w Warszawie Krystyna Mrugalska, zaproponowała, abym wzięła się do pracy w Tarnobrzegu i pomogła osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Tak też zrobiłam. Pokochałam moich podopiecznych i pracę, która do łatwych nie należy.

DLA MALUCHÓW I MŁODZIEŻY

Stowarzyszenie to dwie placówki. To Warsztaty Terapii Zajęciowej dla młodzieży oraz Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy dla maluchów, u których występują różnego rodzaje dysfunkcje. Pierwsze lata działalności zarówno pierwszej, jak i drugiej placówki, to była praca w prywatnym mieszkaniu Zofii Wargi. Z czasem stowarzyszenie przeniosło się do pomieszczeń przy klasztorze ojców Dominikanów. Jednak i tamte pomieszczenia zaczęły z czasem pękać w szwach i stowarzyszenie zaczęło wynajmować siedem pokoi w budynku przy ul. Niepodległości, gdzie działa do dziś. Obecnie stowarzyszenie zajmuje już cały budynek przy Niepodległości, ale i ta siedziba okazuje się niewystarczająca. Władze stowarzyszenia planują założyć przedszkole i prowadzić wczesną interwencję, jednak bez dodatkowych pomieszczeń, tego pomysłu zrealizować się nie da. - Tylko dzięki ludziom wielkiego serca i pracownikom doszliśmy do tego, że dziś nasi podopieczni pracują, potrafią czytać, kolorować, gotować czy szyć - wyliczała Zofia Warga. - Młodzież z warsztatów zawiera związki małżeńskie. Dziewczyny są matkami. Nasze osoby niepełnosprawne widać w Tarnobrzegu i Polsce.

PODZIĘKOWALI Z CAŁEGO SERCA

Wczorajsze spotkanie w Tarnobrzeskim Domu Kultury, które zainaugurowało obchody było okazją do pochwalenia się dorobkiem artystycznych podopiecznych. Tych z warsztatów terapii, jak i maluchów z ośrodka wychowawczego, którym kieruje Teresa Małek Konieczna. Wystąpił także chór pracowników warsztatów i ośrodka, który zaśpiewał utwór pt. "Otwórzmy przed nimi życie" do muzyki i słów Pawła Gosposia.
Podziękowano tym, którzy przez lata wspierali stowarzyszenie, jego podopiecznych i instruktorów. Przyjaciele koła otrzymali gipsowe serca z wizerunkiem Jana Pawła II. Wręczono także symboliczne anioły. Wyróżniony został również ksiądz Adam Marek z Parafii Chrystusa Króla, który współpracuje z podopiecznymi i pracownikami koła.
Druga część obchodów odbędzie się siódmego maja przyszłego roku w ramach obchodów Europejskiego Dnia Godności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie