Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroda zaczyna się od…diety!

/KAK/
Łamliwe paznokcie, włosy pozbawione blasku, poszarzała i sucha cera, apatia.. to skutki nie tylko warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim nieodpowiedniej diety.
Łamliwe paznokcie, włosy pozbawione blasku, poszarzała i sucha cera, apatia.. to skutki nie tylko warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim nieodpowiedniej diety. sxc.hu
Łamliwe paznokcie, włosy pozbawione blasku, poszarzała i sucha cera, apatia.. to skutki nie tylko warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim nieodpowiedniej diety. Witaminy i minerały są ważne dla naszego organizmu zwłaszcza zimą. Po pierwsze - w tym okresie bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy uzupełniać to, czego nie zapewnia nam natura. Po drugie - przed nami intensywny okres karnawałowy, musimy zatem oszołomić naszym wyglądem! Jak o to zadbać? - mówi Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia

Nasza dieta, mimo żywieniowego bogactwa możliwości, pod jakimi uginają się półki sklepowe, jest raczej mało urozmaicona i dość monotonna. Wybieramy szybkie i łatwe w przygotowaniu posiłki i te, które znamy, dlatego na polskich stołach nadal królują typowe dania naszej kuchni, które za sprawą długiego gotowania czy smażenia tracą wiele wartości odżywczych.

Z drugiej strony walka z otyłością, która zatacza coraz szersze kręgi mogłaby sugerować, że jemy za wiele. Szkopuł tkwi jednak nie w ilości, a w jakości tego, co spożywamy. Zjawisko niedoborów jakościowych w diecie staje się powoli jednym z synonimów XXI wieku. Oznacza to, że osoby z nadwagą i otyłością spożywają za dużo tłuszczu czy cukrów, sprzyjających tyciu. Jednocześnie w ich codziennych posiłkach brakuje niektórych witamin i składników mineralnych, które pochodzą np. z surowych warzyw i owoców, rzadko goszczących na ich talerzach.

- Na czym tak naprawdę polega zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta?

- Zdrowa, wysoka jakościowo dieta zapewnia naszemu organizmowi wszystkie składniki, których potrzebuje i to nie tylko dla jego prawidłowego funkcjonowania, ale również właściwego wyglądu naszej skóry, włosów i paznokci - które są "laurką" tego, co spożywamy. Jej podstawę stanowi różnorodność i odpowiednie porcje. Już 5 orzechów włoskich zaspokaja nasze zapotrzebowanie na witaminę E, a jedna duża pomarańcza dostarcza 100 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Nie są to więc duże ilości jedzenia, a mimo to i tak cierpimy na niedobory ważnych składników w codziennej diecie.

- Czy sięganie po suplementy diety jest uzasadnione?

- Czasami tak, ale powinniśmy wybierać te suplementy (nutrikosmetyki), które wspomagają leczenie konkretnych schorzeń czy defektów urodowych. Preparaty, które zawierają wszystko, czyli są zestawem "od witaminy A do żelaza" nie pomogą nam w potrzebie. Niektóre zawarte w nich składniki aktywne konkurują bowiem ze sobą np. magnez z wapniem i cynkiem - wówczas tylko jeden z nich zostanie przyswojony przez nasz organizm. Efektu działania takiego suplementu na pewno nie doświadczymy, w zamian możemy się jedynie dodatkowo sfrustrować z powodu źle zainwestowanych pieniędzy. Jeśli więc łamią nam się paznokcie czy wypadają włosy dobrze jest wybierać produkty o działaniu nakierowanym na określoną dolegliwość. Suplementy diety powinniśmy stosować przez około 3 miesiące, potem możemy redukować dawki o połowę w celach podtrzymujących.
Sięgając po suplementy warto wybierać te, w których zawartość składników aktywnych nie przekracza 80 procent dziennego zapotrzebowania. Dotyczy to szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E i K. Pamiętajmy, że witaminy te - oprócz suplementów - dostarczamy również w codziennie spożywanych posiłkach, a ich nadmiar też nie wpływa na nas korzystanie. Wbrew pozorom może przynieść więcej szkody w naszym organizmie niż problem, dla jakiego zdecydowaliśmy się po takie suplementy sięgnąć. Na przykład witamina A zalecana jest szczególnie przy suchej skórze i problemach z trądzikiem. Jej nadmiar natomiast powoduje, że zaczynają wypadać włosy, skóra się łuszczy i wygląda wyjątkowo niezdrowo.

- Kupując suplementy diety wyłącznie z myślą o szybkim, spektakularnym efekcie powinniśmy od razu zrezygnować ?

- Na pierwsze widoczne oznaki ich działania trzeba trochę poczekać. Często nasza niecierpliwość i koncentracja na efekcie "wow" skłania nas do spożywania większej ilości niż jest to zalecane w dołączonej ulotce. Zwiększając dawkę wychodzimy z błędnego założenia, że coś przyspieszymy. W efekcie przychodzi rozczarowanie, gdyż stan skóry, włosów i paznokci okazuje się być zdecydowanie gorszy niż przed wprowadzeniem nutrikosmetyku.

- Dlaczego efektów suplementów diety nie widać od razu?

- Nutrikosmetyki są w organizmie człowieka poddawane takim samym procesom trawienia, jak żywność, którą spożywamy. Substancje aktywne po pokonaniu bariery jelito-krwioobieg są roznoszone po organizmie. Oczywiście w pierwszej kolejności składniki aktywne są wychwytywane przez te narządy, które są najbliżej żyły głównej. Jak one się "nasycą" składniki aktywne mają szansę być dostarczone do dalszych narządów. Skóra, włosy i paznokcie są na samym końcu tego łańcucha. Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, zanim dotrą do skóry i wpłyną na budowę cementu międzykomórkowego, najpierw obniżą nam cholesterol i oczyszczą tętnice ze złogów miażdżycowych. To ogromna zaleta działania niektórych nutrikosmetyków, ale zasadniczo nie w takim celu je zażywamy i często za szybko się zniechęcamy do ich stosowania.

- Czy nutrikosmetyki możemy zrobić sami?

- Teoretycznie tak. Jedna kapsułka preparatu zawierającego witaminy A+E zawiera takie same ilości tych witamin, jakie znajdują się w startych na tarce dwóch marchewkach z łyżeczką oleju rzepakowego. Przypuszczam jednak, że niewielu znajdziemy dziś ochotników codziennego tarcia marchewki.

- Jakie problemy skłaniają Polaków do poszukiwania pomocy w nutrikosmetykach i żywności?

- Po pierwsze trądzik - popularnym składnikiem zwalczającym problemy skórne i często stosowanym w nutrikosmetykach jest cynk, który przyspiesza procesy regeneracyjne skóry i gojenie się niedoskonałości. Ważną rolę odgrywają też witaminy z grupy B, które poprawiają metabolizm i trawienie, usprawniając wchłanianie substancji aktywnych i ich transport do najbardziej odległych tkanek, jakimi jest np. skóra. Nie powinniśmy również zapomnieć o magnezie, który w połączeniu z witaminą B6 zmniejsza "stres komórkowy" zapobiegając powstawaniu stanów zapalnych oraz witaminach A i C, które mają korzystny wpływ na procesy keratolityczne i budowę cementu międzykomórkowego, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu blizn potrądzikowych i przyspieszają regenerację skóry.

Po drugie łupież, wypadanie włosów - produkty i suplementy go zwalczające zawierają bakterie probiotyczne, które aktywują w jelitach mediatory, docierające do komórek skóry głowy. Ich zadaniem jest zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych. Istotnym składnikiem jest też biotyna - jej niedobór sprzyja wypadaniu włosów.

Po trzecie zniszczone włosy i łamliwe paznokcie, słaba kondycja włosów farbowanych - panaceum na problemy z paznokciami jest kolagen - białko, które sprzyja prawidłowej budowie płytki paznokciowej. Siarka i aminokwasy siarkowe to podstawowy budulec płytki paznokciowej i włosów, natomiast Nienasycone Kwasy Tłuszczowe - np. olej rybi, olej z pestek winogron, olej z czarnej porzeczki - wpływają korzystnie na strukturę włosa i skóry wypełniając przestrzenie międzykomórkowe, zapobiegają łuszczeniu się skóry i powstawaniu na niej stanów zapalnych, odżywiają cebulkę włosową od wewnątrz.

- Po czwarte rozmiar biustu - suplementy diety zawierają fitoestrogeny (np. sojowe), które swoją budową przypominają żeński hormon estrogen, a w organizmie mogą sprzyjać rozrastaniu tkanki piersiowej.

Po piąte nadmierna potliwość - rozwiązaniem są wyciągi roślinne np. z melisy, która działa uspakajająco zmniejszając potliwość na tle nerwowym, szałwia - ograniczająca aktywność gruczołów potowych czy też pokrzywa, która zwiększa diurezę, czyli wydalanie wody w postaci moczu zamiast potu.

Oczywiście należy pamiętać, że przyczyn problemów skórnych jest wiele i nie każdy suplement diety je rozwiąże. Osoby walczące z trądzikiem występującym na tle hormonalnym mogą stosować suplementy diety jako wsparcie w farmakoterapii antybiotykami lub hormonami. Panie, które nie są usatysfakcjonowane ze swojego biustu niestety nie powiększą go dzięki nutrikosmetykom z miseczki A do D - pseudo-estrogeny w organizmie mogą tylko nieznacznie zwiększyć biust, a przy okazji podnieść aktywność gruczołów łojowych - co objawi się niedoskonałościami twarzy.

Niezależnie od tego po jaki nutrikosmetyk sięgniemy, żaden nie zastąpi zbilansowanej diety. Zanim więc zdecydujemy się na nie, starannie przeanalizujmy nasz codzienny jadłospis i postarajmy się go wzbogacić o brakujące witaminy i minerały. To klucz do sukcesu zarówno w kontekście zdrowia, dobrego samopoczucia, jak i doskonałego wyglądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie