Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe korki na kieleckich drogach dopiero będą

Agata KOWALCZYK
Na ukończeniu jest budowa konstrukcji jednego z dwóch wiaduktów w ulicy 1 Maja.
Na ukończeniu jest budowa konstrukcji jednego z dwóch wiaduktów w ulicy 1 Maja. Łukasz Zarzycki
Największe utrudnienia na kieleckich drogach są jeszcze przed kierowcami. Rok 2012 będzie najtrudniejszy.

Problemy będą z przejechaniem aleją IX Wieków Kielc, ulicami Grunwaldzką, Czarnowską, Żelazną i 1000-lecia.

Miniony rok na kieleckich drogach był bardzo trudny dla kierowców, ale ten będzie jeszcze gorszy. Nowe inwestycje zaplanowane na ten rok nie będą zbyt uciążliwe, a najwięcej problemów dostarczą już te rozpoczęte: budowa węzłów Żelazna i Żytnia.

SŁUPY POD ESTAKADĘ

W ramach budowy węzła "Żytnia" jeszcze w styczniu będą ustawiane słupy pod estakadę nad skrzyżowaniem, a na przełomie lutego i marca zobaczymy układanie na nich belek wiaduktu. Ten etap prac będzie wymagał całkowitego zamknięcia dla ruchu skrzyżowania Żelaznej, Żytniej, Grunwaldzkiej i Armii Krajowej. - Aby te ograniczenia były jak najmniej uciążliwe dla kierowców, skrzyżowanie będzie zamykane wyłącznie nocami - informuje Jaroslaw skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

W połowie marca drogowcy zamkną po jednej jezdni ulicy Żytniej i Grunwaldzkiej, aby przełożyć podziemne media. Ruch będzie się odbywał tymczasowymi drogami. - Niestety nie zapewnią one płynności jak po normalnych ulicach, więc będą się tworzyły korki. To utrudnienie potrwa około dwóch miesięcy - mówi rzecznik.

Na przełomie kwietnia i maja rozpocznie się remont wiaduktu w ulicy Mielczarskiego, który będzie wykonywany od spodu, od ulicy Grunwaldzkiej. To także wpłynie na ograniczenie ruchu. Ale najgorsze jeszcze przed kierowcami. Po wakacjach rozpocznie się przebudowa skrzyżowania, nad którym powstaje estakada. Potrwa przez wrzesień i październik. - To będzie najpoważniejsze utrudnienie towarzyszące tej inwestycji - przyznaje rzecznik.
Budowa estakady ma się zakończyć zgodnie z umową 10 grudnia 2012 roku.
ŻELAZNA PRZEJEZDNĄ PĘTLĄ

- W styczniu będzie układany asfalt na jezdni ulicy 1 Maja, od ronda do kościoła Świętego Krzyża w ramach węzła Żelazna. Rozpocznie się także budowa przejścia podziemnego na wysokości hali ZUGA, które umożliwi dojście do przychodni i ulicy Stolarskiej, po wybudowaniu dwupasmowej ulicy Zagnańskiej. Na początku roku gotowy będzie jeden z dwóch nowych wiaduktów w ulicy 1 Maja (ten położony od strony kościoła).

W pierwszej połowie roku drogowcy wytyczą przebieg nowej ulicy Zagnańskiej, od budowanych wiaduktów w ulicy 1 Maja do węzła Skrzetle.

Natomiast w drugiej połowie roku będzie gotowa trasa, która umożliwi przejazd od alei IX Wieków, przez rondo Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przez ulicę 1 Maja do nowego odcinka ulicy Żelaznej. Kierowcy wyjadą koło Galerii Hossa. - Otwarcie dla ruchu tej pętli pozwoli wejść z pracami na ulicę Czarnowską - tłumaczy rzecznik.

W drugiej połowie roku kierowców czeka kolejne, potężne utrudnienie w ruchu, zamknięcie jednej jezdni alei IX Wieków. - Wykonawca wystąpił o całkowite zamknięcie ulicy, ale zgody na to nie dostał. Musi sobie radzić inaczej. Ruch przynajmniej jedną jezdnią musi się odbywać. Ale nie ulega wątpliwości, że całkowite zamknięcie ruchu znacznie przyspieszyłoby prace - wyjaśnia rzecznik.

Z tą inwestycją będziemy się męczyć najdłużej, do trzeciego kwartału 2013 roku.

Najwcześniej skończy się remont ulicy Krakowskiej, jest zaplanowany do 20 września 2012 roku. Do marca drogowcy będą ustawiali ekrany akustyczne. Prowadzona jest budowa nowego mostu, która potrwa do lipca lub sierpnia, zależnie od pogody. W maju i czerwcu drogowcy będą układali ostatnią warstwę asfaltu, co wymaga czasowego zamykania fragmentów jezdni na całej szerokości. Do końca inwestycji większe zmiany organizacji ruchu nie są planowane. Kierowcy będą jeździli w tym czasie jedną jezdnią, od ulicy Fabrycznej do Posłowickiej.

NOWE MNIEJ UCIĄŻLIWE

Z inwestycji, których rozpoczęcie zaplanowano na ten rok, najwięcej kłopotów sprawi rozbudowa alei 1000-lecia o drugą jezdnię, która powstanie od strony Politechniki Świętokrzyskiej. - Wkrótce ogłosimy przetarg. W połowie roku budowa powinna ruszyć. Jak długo potrwa i jakie będzie niosła utrudnienia, nie wiemy, bo nie dostaliśmy projektu. Powstaje on na zlecenie Galerii Korona i nie został nam jeszcze przekazany. Pewne jest, że utrudnienia powstaną na skrzyżowaniu Radiowej i 1000-lecia w związku z jego przebudową i dobudową drugiego pasma także do Radiowej - informuje rzecznik. - Te prace na pewno przeciągną się na 2013 rok.

W wakacje drogowcy wejdą na plac Piłsudskiego przed Wojewódzkim Domem Kultury, który zostanie przebudowany. Na jego wysokości powstanie łącznik między ulicą Ściegiennego a Zgody. Prace spowodują utrudnienia na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Ściegiennego, co będzie problem dla kierowców. Prace potrwają około 12 miesięcy.

Pod koniec roku może ruszyć budowa ulicy Wapiennikowej, od Tarnowskiej do ronda Czwartaków. - Urządzanie ulicy nie będzie problemem dla kierowców, ale utrudnienia spowoduje przebudowa ronda Czwartaków. Ale ta część prac nie będzie wykonywana w 2012 roku. Jeszcze nie wiemy jak długo inwestycja potrwa, ponieważ projekt jest w trakcie przygotowania - tłumaczy rzecznik.

Rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej, od Podklasztornej do Massalskiego, może ruszyć pod koniec roku. Utrudnienia w ruchu pojawią się, ale te najpoważniejsze związane z przebudową skrzyżowań są zaplanowane w 2013 roku.

W drugiej połowie roku drogowcy rozkopią ulice w centrum Kielc: Wesołą, Mickiewicza, Leonarda i Czerwonego Krzyż. To nie są kluczowe drogi, więc ich zamknięcie nie powinno być uciążliwe dla wielu kierowców.

Utrudnienia w ruchu może spowodować budowa buspasów w ulicy Grunwaldzkiej, od Mielczarskiego do Jagiellońskiej oraz na Źródłowej i Solidarności, od Bohaterów Warszawy do 1000-lecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie