Sesje budżetowe w Stąporkowie i Końskich

Dodano: 4 stycznia 2012, 9:24 Autor:

Świąteczny, ale także pracowity przebieg miały ostatnie w 2011 roku sesje Rad Miejskich Końskich i Stąporkowa. Podczas posiedzeń zapadły ważne decyzje dotyczące budżetów obu gmin na 2012 rok.
Po zakończeniu sesji budżetowych była okazja do złożenia sobie życzeń.

Po zakończeniu sesji budżetowych była okazja do złożenia sobie życzeń. (fot. Malwina Zaborowska)

Mówią burmistrzowie

Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa: - Planowaliśmy dokończyć budowę wodociągu w Stąporkowie, teraz jednak nas na to nie stać, podobnie jak na wykonanie w stu procentach przedsięwzięć dotyczących dróg. Musimy oszczędzać, żeby w 2014 roku pozyskać środki unijne.

Michał Cichocki, burmistrz Końskich: - Jak w większości gmin naszego kraju jest to budżet deficytowy. Jest to związane z podejmowaniem inwestycji, które pochłaniają duże środki pieniężne. Skupiamy się jednak przede wszystkim na realizacji tych przedsięwzięć, na które udało się pozyskać dotacje z zewnątrz.

KOŃSKIE

Znamy już tegoroczne dochody i wydatki obu gmin. W Końskich za nowym, deficytowym budżetem na 2012 rok zagłosowało 16 radnych spośród 19 obecnych na sali radnych. Trzech członków koneckiej Rady Miejskiej wstrzymało wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z uchwałą budżetową ustalono, że dochody budżetu gminy wyniosą ponad 118 milionów 436 tysięcy złotych. Suma wydatków będzie większa i przekroczy 146 milionów, co stworzy deficyt w postaci 27 milionów złotych.

Burmistrz Końskich podkreśla, że wstępnym założeniem jest pełna realizacja budżetu. W ciągu roku jak w każdym budżecie, mogą zostać wprowadzone zmiany. - Jak w większości gmin naszego kraju jest to budżet deficytowy. Jest to związane z podejmowaniem inwestycji, które pochłaniają duże pieniądze. Obecnie jesteśmy skupieni na inwestycjach, które nie tylko poprawiają wizerunek naszego miasta, ale także wpłyną na polepszenie jego sytuacji gospodarczej. Staramy się przede wszystkim realizować te przedsięwzięcia, na które udało się pozyskać dotacje z zewnątrz. Przykładem jest choćby uzbrojenie terenów przemysłowych, na które uzyskaliśmy 14 – milionowe dofinansowanie. Jest to inwestycja priorytetowa, bo wpływająca na zwiększenie dochodów w gminie, między innymi dzięki powstawaniu nowych firm, a tym samym miejsc pracy – mówi burmistrz Końskich Michał Cichocki.

W budżecie ustalono między innymi limity wydatków na 2012 rok, które wiążą się z wieloletnimi przedsięwzięciami majątkowymi gminy. Wśród nich znaczące są między innymi modernizacja systemu ciepłowniczego w Końskich, która w tym roku pochłonie do 5 milionów 700 tysięcy złotych, a także rewitalizacja miasta na którą przewidziano przeznaczenie kwoty nieprzekraczającej 6 milionów 550 tysięcy złotych.

STĄPORKÓW

W Stąporkowie spośród 13 obecnych na posiedzeniu radnych, 9 zagłosowało za przyjęciem budżetu, który uprzednio został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Kielcach. Przeciwko budżetowi zagłosowało 4 radnych, żaden zatem nie wstrzymał się od głosu.

Tym samym ustalono, że wydatki budżetu gminy pochłoną w 2012 roku ponad 39 milionów złotych przy dochodach przekraczających 38 milionów złotych. Oznacza to, że w budżecie został przewidziany deficyt w wysokości ponad 1 miliona złotych. - Wśród najważniejszych rocznych zadań inwestycyjnych znajdzie się zagospodarowanie terenu małą architekturą (takich jak wiaty, stoły, kosze ) w sołectwach Nadziejów, Wąglów i Odrowąż, a także zakupy inwestycyjne w ramach funduszu sołeckiego – mówi skarbnik Grażyna Niechciał.

Pieniądze zostaną przekazane także na budowę ogrodzenia boiska szkolnego w Gosaniu, wykonanie pokrycia dachowego w budynku świetlicy w Smarkowie, budowę ogrodzenia panelowego i betonowego w Pardołowie, udrożnienie rowów przy drodze gminnej w Lelitkowie i utwardzenie pobocza przy drodze gminnej w Janowie.

- Planowaliśmy dokończyć budowę wodociągu w Stąporkowie, teraz jednak nas na to nie stać, podobnie jak na wykonanie w stu procentach przedsięwzięć dotyczących dróg. Teraz musimy oszczędzać, żeby w 2014 roku pozyskać środki unijne – mówi burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska.

Czytaj więcej o:
  • budżet
  • końskie
  • stąporków
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy Sielpia, dzięki wodom geotermalnym, ma szansę stać się znanym uzdrowiskiem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 22.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.