Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta dobra dla serca

Ewa Kurzyńska
archiwum
Choroby serca można podzielić na wrodzone i nabyte. O ile na pojawienie się tych pierwszych nie mamy wpływu, to skutecznie możemy przeciwdziałać tym drugim. Kluczowa jest między innymi nasza codzienna dieta.

- Zdrowo jest jadać częściej, ale za to mniejsze porcje. Optymalne rozwiązanie to cztery, pięć posiłków dziennie - radzi lekarz Anna Juza, specjalista chorób wewnętrznych.

Należy unikać objadania się na wieczór. Jeśli podczas kolacji dostarczymy sobie zbyt dużo kalorii, to nadmiar energii odłoży się w naszym organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Specjaliści radzą, by ostatni posiłek zjadać nie później niż dwie godziny przed położeniem się do łóżka.

Śródziemnomorski styl

Dieta przyjazna sercu wcale nie oznacza rezygnacji ze smacznego jedzenia i nie ma nic wspólnego z drakońskimi kuracjami odchudzającymi. W profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego wysokie noty ma styl odżywiania zwany śródziemnomorskim.

Ta dieta bogata w warzywa, owoce i nasiona zbóż nie bez kozery nazywana najzdrowszą na świecie. Jej nazwa pochodzi od regionów, w których jest stosowana - południowej Francji, Włoch i Hiszpanii. Częściej od mięsa jada się ryby bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Z kolei zawierające cholesterol masło zastępuje oliwa z oliwek, bogata w wartościowe tłuszcze trans. Włosi na przykład maczają w niej pieczywo.

Wydawać by się mogło, że dieta śródziemnomorska, ze względu na dużą zawartość węglowodanów (na przykład makaronu), nie pozwala schudnąć. Nie jest to jednak prawda. Makaron z warzywami, a nawet chudą rybą czy drobiem nie tuczy. Tuczące są tak naprawdę tłuste sosy, którymi polewa się makaron. Jednak, żeby schudnąć, stosując tę dietę, trzeba przestrzegać kilku zasad. Najlepiej nie zjadać dziennie więcej niż 40 gramów tłuszczu i nie przekraczać 1200 kalorii. Wówczas można stracić do 4 kilogramów w ciągu miesiąca.

Ostrożnie z mięsem

Wielbiciele mięs powinni zrezygnować z wieprzowiny na rzecz drobiu, wołowiny lub cielęciny. Zdrowe i lekkostrawne jest także mięso z królika. Wędliny należy jeść z umiarem, gdyż zawierają dużo soli i w większości są konserwowane chemicznie.

W dobrze skomponowanej diecie nie powinno zabraknąć także nasion, na przykład słonecznika, dyni, siemienia lnianego oraz orzechów.

Jeśli chodzi o nabiał, wybierajmy ten z umiarkowaną zawartością tłuszczu. W przypadku mleka dobrym wyborem będzie zakup tego, które zawiera od 1,5 do 2 procent tłuszczu. Jajka możemy zjeść 2-3 tygodniowo. Pamiętajmy jednak, by wliczyć w to także te, które są dodawane do ciast czy innych produktów.

W przypadku pieczywa - od białego, z wysoko przetworzonej mąki, lepsze będzie razowe, najlepiej z dodatkiem nasion. Warto wybierać także pełnoziarniste makarony, brązowy ryż, gruboziarniste kasze. Jeżeli nie możemy obejść się bez soli, lepiej wybrać morską, bogatą w składniki mineralne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie