Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaingurowano II Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie w Kielcach (zdjęcia)

Lidia Cichocka
Aleksander Piekarski
Prapremierowym wykonaniem "Lament serca. Kielcom in memoriam", utworu napisanego przez Jerzego Maksymiuka dla Kielc zainaugurowano cykl kieleckich spotkań chrześcijańsko-żydowskich.

[galeria_glowna]
Tegoroczne, drugie spotkania odbywają się pod hasłem " TIKKUN - NAPRAWA i mają przybliżyć chrześcijanom żydowską religię i tradycję. Organizatorowi spotkań - Stowarzyszeniu im. Jana Karskiego - zależy na wspólnej obecności i otwartym dialogu, a zwłaszcza na edukacji młodzieży, studentów, wychowawców, nauczycieli, katechetów i duchownych. - W ubiegłorocznych spotkaniach wzięło udział 4 tysiące osób, hasło tegorocznych brzmi Naprawa - podkreślił prezes stowarzyszenia Bogdan Białek. - To wezwanie do naprawy siebie i świata. Zadajmy sobie pytanie, co robimy, by świat był lepszy.

W spotkania włączył się Jerzy Maksymiuk - sławny dyrygent, kompozytor i pianista. Utwór został specjalnie skomponowany dla kielczan a stało się to pod wrażeniem jakie na kompozytorze wywarł pomnik Menory autorstwa Marka Cecuły, upamiętniający Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców. Poruszony wieścią o zniszczeniu pomnika Mistrz zadał sobie wtedy pytanie: "cóż ja mogę, jako artysta"? Odpowiedzią jest właśnie "Lament serca. Kielcom in memoriam" zadedykowany kieleckim Żydom. Wyraża on protest przeciwko złu, ale jednocześnie wielką nadzieję na dobro. Zawiera on skargę i przestrogę na przyszłość. Kompozytor przed poprowadzeniem orkiestry opowiedział o siedmiu częściach utworu zdradzając jak on powstawał. Warto wiedzieć, że artysta zrzekł się praw autorskich na rzecz miasta.

Koncert poprzedziło wręczenie nagrody im. Hany Goldszajd i Dawidka Rubinowicza przyznanej po raz pierwszy nauczycielom, szczególnie zaangażowanym w nauczanie o żydowskiej kulturze oraz krzewienie postaw otwartości i akceptacji na innych. Patronami nagrody są pochodząca z Kielc Hana i Dawidek z Bodzentyna, zamordowani w Treblince w 1942 r. Nagodę główną otrzymał nauczyciel VI LO Dariusz Stępień, pierwszą złotą ks.Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Kiecach a drugą główną Bernadeta Mechelewska i Izabela Kaleta z gimanzjum w Woli Jachowej. Nagroda ma wartość prestiżową i materialną, 2 tys. dolarów przeznaczył na ten cel Jakov Kotlicki przewodniczący Stowarzyszenia Kielczan w Izraelu.
W ramach spotkań, w Kieleckim Centrum Kultury będzie można wysłuchać wykładu prof. Tadeusza Gadacza "Kryzys człowieczeństwa europejskiego", który filozof prezentował wcześniej na szczycie NATO (16 stycznia, g. 18.00 - Kieleckie Centrum Kultury). Odbędzie się także konferencja "Nasz Papież. Jan Paweł II i Żydzi" (17 stycznia, g. 17.30 - Wyższe Seminarium Duchowne) a 18 stycznia, o godz. 15 na cmentarzu żydowskim na Pakoszu symbolikę obrazów wykutych na macewach wyjaśniać będzie Monika Krajewska.

Cykl zakończy w niedzielę, 12 lutego, międzywyznaniowe spotkanie medytacyjne w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu, organizowane pod hasłem "Jesteście moimi świadkami". Wezmą w nim udział przedstawiciele buddyzmu, islamu, judaizmu i chrześcijaństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie