Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Radom Artykuł

Pracownia digitalizacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej już działa

Dodano: 17 stycznia 2012, 16:30 Autor:

Utworzenie własnej pracowni w której książki, gazety czy inne dokumenty są przetwarzane elektronicznie i udostępniane czytelnikom Radomskiej Biblioteki Cyfrowej to duży sukces biblioteki.

- Pracownia przyśpieszy proces digitalizowania zbiorów bibliotecznych, które będą szybciej dostępne dla czytelników w postaci cyfrowej – mówi Anna Skubisz – Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Dotychczas aby poddać wydawnictwa z radomskiej książnicy digitalizacji trzeba było je wozić poza Radom.

Dla organizacji pracowni trzeba było wygospodarować pomieszczenia. Przeznaczono dla niej trzy sale na parterze i wyremontowano.

Modernizacja była skomplikowana. Należało nie tylko założyć sieć komputerową w pracowni ale także wymienić ją w całej bibliotece przy ulicy Piłsudskiego 12. Dotychczasowa sieć nie udźwignęłaby bowiem mocy nowoczesnego sprzętu komputerowego pracowni.

Wymieniano także instalację elektryczną i ustawiono nowe, specjalne ściany.

Za fundusze pozyskane z ministerstwa kultury, z budżetu gminy, a także za własne pieniądze biblioteka zakupiła potrzebny sprzęt.

Te najwyższej klasy urządzenia umożliwią samodzielne skanowanie dokumentów, ich obróbkę techniczną, opracowanie, udostępnianie i archiwizację.

W tym roku opracowanych i udostępnionych w domenie publicznej zostanie 4 tysiące publikacji. To starodruki, książki i czasopisma XIX-wieczne a także wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

W zasobach biblioteki cyfrowej pojawią się między innymi, dokumenty ze zbiorów poświęconych Waleremu Przyborowskiemu i Janowi Kochanowskiemu.

Nadal będą uzupełniane cieszące się ogromnym powodzeniem cyfrowe zbiory przedwojennych I wojennych gazet.

Projekt Radomska Biblioteka Cyfrowa jest przedsięwzięciem otwartym.

- Dlatego do współpracy zapraszamy biblioteki, szkoły, instytucje kultury oraz osoby prywatne, które posiadają dokumenty regionalne i zechcą je nam wypożyczyć w celu wykonania kopii cyfrowych i zamieszczenia na stronie internetowej – apeluje dyrekcja biblioteki. - Będziemy wdzięczni za każdy dokument, który wzbogaci zbiory Radomskiej Biblioteki Cyfrowej.

Oficjalne otwarcie nowej pracowni nastąpi 1 lutego.

Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała fundusze na utworzenie Pracowni Digitalizacji w ramach Programu Wieloletniego Kultura + "Digitalizacja” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 233.750 złotych. Przedsięwzięcie współfinansowały Gmina Miasta Radomia - 97 tysięcy złotych i Miejska Biblioteka Publiczna - prawie 134,5 tysięcy złotych.

Czytaj więcej o:
  • biblioteka
  • druk
  • pracownia
  • skaner
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czyje imię powinna nosić ulica przy terminalu portu lotniczego w Radomiu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 161.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-357-266

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.