Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kopernik" wyróżniony w ogólnopolskim konkursie

Barbara Koś
Oto uczestnicząca w projekcie "Dialog” młodzież z dyplomami. W środku Agnieszka Ścieglińska, dyrektor ”Kopernika”.
Oto uczestnicząca w projekcie "Dialog” młodzież z dyplomami. W środku Agnieszka Ścieglińska, dyrektor ”Kopernika”. Szkola
I Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Radomiu Szkołą Dialogu 2011.

I Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie na projekt uczniowski upamiętniający lokalną społeczność żydowską oraz otrzymało tytuł Szkoły Dialogu 2011.

Gala podsumowująca zeszłoroczną edycję "Szkoły Dialogu" odbyła się 11 stycznia w Pałacu Staszica w Warszawie. Wzięło w niej udział 39 szkół z całej Polski. Wśród gości honorowych znaleźli się miedzy innymi, Bogdan Borusewicz - marszałek Senatu RP i Lee Feinstein - ambasador USA w Polsce.

- Wyjazd do stolicy był jednocześnie okazją, aby uczniowie "Kopernika" odbyli podróż szlakiem Żydów warszawskich. Zwiedzili kirkut przy ulicy Okopowej, wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz obejrzeli film dokumentalny o warszawskim getcie - podkreśla Ewa Kutyła, jedna z opiekunek projektu.

Projekt "Szkoła Dialogu" ma na celu przybliżenie młodzieży idei dialogu polsko- żydowskiego poprzez czynne poznawanie dziedzictwa żydowskiego w najbliższym otoczeniu.

Uczniowie "Kopernika realizowali projekt we współpracy z Fundacją "Forum Dialogu Między Narodami".

W ubiegłym roku szkolnym uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenerów z Fundacji a następnie przygotowali i przeprowadzili wycieczkę po Radomiu - "Śladami radomskich Żydów".

W listopadzie 2011 roku w szkole gościli ambasador USA w Polsce Lee Feinstein oraz ambasador USA w Czechach, Norman Eisen wraz z rodziną.

Po spotkaniu z dyrekcją, nauczycielami i uczniami uczestniczącymi w projekcie, w trakcie którego młodzież przedstawiła historię osadnictwa żydowskiego w naszym mieście, wszyscy wzięli udział w wycieczce "Śladami kultury żydowskiej".

Przewodnikami w trakcie jej trwania byli uczniowie, którzy oprowadzając gości opowiadali po angielsku o synagodze, getcie, dawnych sklepach należących do radomskich Żydów, a na zakończenie o kirkucie.

Opiekę merytoryczną nad projektem sprawowały p. Agnieszka Brzeska-Pająk - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie oraz p. Ewa Kutyła - nauczyciel bibliotekarz. Projekt był możliwy do zrealizowania dzięki przychylności i wsparciu dyrektor szkoły, Agnieszki Ścieglińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie