Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ACTA. Dziś protesty w Kielcach i Ostrowcu

/pawlo/
W środę w wielu miastach w Polsce ma się odbyć protest przeciwko podpisaniu przez rząd kontrowersyjnej ustawy ACTA, która według wielu internautów i ekspertów może mocno ograniczyć wolność w sieci. W naszym regionie protesty odbędą się w Kielcach o godzinie 15 przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego i w Ostrowcu Świętokrzyskim na rynku o godzinie 14.

Przypomnijmy, że w sobotę grupa hakerów pod nazwą Anonymus zaatakowała i unieruchomiła strony WWW Sejmu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uruchomiono także strony internetowe Kancelarii Premiera. Przez chwilę wieczorem nie działała też strona Kancelarii Prezydenta. Atak miał związek z planowanym na czwartek podpisaniu przez rząd ustawy ACTA, czyli międzynarodowej umowy określającej standardy egzekwowania prawa własności intelektualnej. Może ona, zdaniem protestujących, ograniczyć wolność słowa w internecie, oraz przyczynić się do naruszania prywatności internatów.

ZA…

Głównym argumentem zwolenników ACTA jest walka z piractwem i ochrona praw twórców, artystów oraz koncernów filmowych i fonograficznych. Dotychczasowe formy walki z wymianą nielegalnych plików z muzyką, oprogramowaniem i filmami okazały się nieskuteczne. Jak wynika z szacunkowych danych twórcy oprogramowania komputerowego ponieśli w 2010 roku starty wynoszące we Francji na przykład 2,6 miliarda dolarów, w Niemczech 2,1 miliarda dolarów a we Włoszech 1,9 miliarda dolarów. Ogromne starty ponoszą też budżety państw, które tracą przez to wpływy z podatków.

W komunikacie Rady Unii Europejskiej, która w grudniu podpisała ACTA, czytamy: "Celem ACTA jest nawiązanie międzynarodowej współpracy, aby poprawić egzekwowanie prawa własności intelektualnej i stworzyć międzynarodowe standardy działań przeciw naruszaniu własności intelektualnej na dużą skalę".

… I PRZECIW

Z argumentami o tym, że ACTA pozwoli lepiej chronić własność intelektualną i prawa autorskie nie zgadzają się jednak nie tylko hakerzy, ale wiele osób i instytucji. Przyjęcie ustawy ma według przeciwników ACTA prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w Internecie, a tym samym zagrażać wolności słowa. Projekt dopuszcza możliwość monitorowania i rejestrowania działań użytkowników nawet, jeśli nie istnieje wobec nich podejrzenie, co do łamania prawa. ACTA obliguje dostawców Internetu do ujawniania danych osobowych osób podejrzanych o naruszanie prawa własności intelektualnej.

Zdaniem protestujących ustawa umożliwi też blokowanie stron internetowych uznanych za pirackie bez wyroku sądu. Może to prowadzić do cenzurowania treści internetowych niewygodnych na przykład dla rządzących. Wątpliwości, budzi też sam sposób przeprowadzania prac nad ustawą, które przebiegały bez żadnych konsultacji i były tajne. Oprócz ataków hakerskich w proteście przeciwko ACTA w środę na 24 godziny wyłączono angielską stronę Wikipedii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie