Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mammobus pojedzie tylko do miejsc oddalonych

Klaudia Tajs
  Przed dwoma laty mammobus mieleckiej Fundacji „SOS Życie” przyjechał między innymi do miejscowości Skopanie, w gminie Baranów Sandomierski, w powiecie tarnobrzeskim. Badania w mobilnym gabinecie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Przed dwoma laty mammobus mieleckiej Fundacji „SOS Życie” przyjechał między innymi do miejscowości Skopanie, w gminie Baranów Sandomierski, w powiecie tarnobrzeskim. Badania w mobilnym gabinecie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Klaudia Tajs
Mieszkanki powiatu tarnobrzeskiego i stalowowolskiego w najbliższych miesiącach nie będą mogły korzystać z badań mammograficznych w mammobusie. Podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zdecydował, że mammobusy mają służyć kobietom z tych miejscowości, które mają utrudniony dostęp do stałych pracowni mammograficznych, a Tarnobrzeg i Stalowa do takich nie należą.

Tylko w powiecie tarnobrzeskim w ostatnich dwóch latach mammobus mieleckiej Fundacji "SOS Życie" odwiedził gminę Grębów, Nową Dębę, Gorzyce oraz Baranów Sandomierski. Mieszkanki tych gmin miały możliwość bezpłatnego przebadania piersi oraz wykonania cytologii w mobilnym gabinecie.

MONITORUJĄ POTRZEBY

Podkarpacki NFZ prowadzi stały monitoring usług mammograficznych. Jeśli okazuje się, że liczba zainteresowanych pań wykonaniem badania w stacjonarnej pracowni spada, wówczas w taki rejon wysyłany jest mammobus. Obecnie na teren całego województwa zakontraktowano osiem mobilnych gabinetów. Mają one służyć mieszkankom tych miejscowości, w których nie ma stacjonarnych pracowni mamograficznych lub odległość do nich może zniechęcić kobiety do przebadania się. Jak przyznał Marek Jakubowicz , rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ nie wykluczone, że mammobus przyjedzie także do Tarnobrzega i Stalowej Woli, jednak pierwszeństwo do wykonania badań, mają stacjonarne pracownie działające najczęściej przy szpitalach. - Mammobusy mogą pracować na terenie całego województwa, ale chcemy, by tam gdzie są pracownie stacjonarne, to z nich przede wszystkim panie korzystały - mówi rzecznik. - Nie chcemy, by mammobusy rywalizowały z pracowniami i odbierały im pacjentki.

BADANIA CO DWA LATA

Zdaniem Łucji Bielec, prezes Fundacji "SOS Życie", efektywność programu profilaktyki walki z rakiem zależy od systematyczności wykonywanych badań. Dlatego tak ważny jest powtórny przyjazd mobilnego gabinetu na tereny, gdzie ostatnie badania prowadzono przed dwoma laty. Do takich regionów należy zaliczyć powiat tarnobrzeski, stalowowolski oraz miasto Tarnobrzeg.

W ubiegłym roku na wykonanie bezpłatnych badań mammograficznych zdecydowało się około 50 tysięcy mieszkanek Podkarpacia. Ponad jedna trzecia z nich skorzystała z mammobusów. Pozostałe badania przeprowadzono w stacjonarnych poradniach, które dysponują aparatami do mammografii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie