Nowa opłata dla mieszkańców Sandomierza - za deszczówkę

Dodano: 15 lutego 2012, 7:00 Autor:

Opłata za odprowadzanie deszczówki, wprowadzona w Sandomierzu nie przestaje budzić kontrowersji. Przedsiębiorcy próbowali ją uchylić. Wątpliwości mają niektórzy radni.

Nowa opłata obowiązuje w Sandomierzu od stycznia tego roku, a dotyczy tych właścicieli posesji, którzy mają wyłożone kostką lub wyasfaltowane parkingi, pojazdy i chodniki.

Władze miejskie uzasadniają wprowadzenie opłat dyrektywą unijną dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych oraz zasadą, zgodnie z którą kosztami odprowadzenia i oczyszczenia wód opadowych i roztopowych powinny być obciążane podmioty, które zrzucają je do sieci kanalizacyjnej.

Dotychczas koszty te ponosiło w całości Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Teraz stało się to obowiązkiem samych mieszkańców.

Obowiązek dotyczy również zakładów przemysłowych, sklepów, hurtowni, szkół, szpitala, słowem wszystkich, którzy korzystają z kanalizacji burzowej. Wyłączeni są tylko ci sandomierzanie, którzy wykażą, że nie odprowadzają deszczówki do sieci, bo na przykład wsiąka ona w tereny zielone.

Sandomierzanie płacą miesięcznie 13 groszy za metr kwadratowy utwardzonej powierzchni. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wyliczyło tę kwotę na podstawie średniej ilości opadów w ciągu roku na terenie miasta oraz kosztów oczyszczenia jednego metra sześciennego wód opadowych. W ubiegłym roku mieszkańcy otrzymali ankiety, w których musieli podać, jaką powierzchnię na ich posesjach zajmują tereny utwardzone, podjazdy bądź chodniki. Na podstawie tych informacji naliczane są opłaty.

Właściciele jednej z firm stwierdzili, że uchwała Rady Miasta z 26 października 2011 roku, na podstawie której wprowadzono nowe opłaty narusza prawo – ustawę z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Wezwali radę do usunięcia naruszenia prawa.

Chodzi to, że - jak podkreślają autorzy wniosku - wprowadzono opłaty dla wszystkich podmiotów bez zastosowania kryterium sprawności kanalizacji burzowej. Drugi zarzut dotyczy błędnej podstawy prawnej.

Radni uznali oba zarzuty za bezpodstawne. Wniosek stał się jednak pretekstem do dyskusji nad zasadnością wprowadzenia nowej opłaty. Zbigniew Rusak podkreślił, że jest to dodatkowe obciążenie dla firm. - Może się ono przyczynić do tego, że przedsiębiorcy będą opuszczać Sandomierz – stwierdził radny Rusak.

Zbigniew Rusak dodał, że należy rozważyć wprowadzenie ulg dla dużych firm.

Janusz Sochacki, odpowiadając na tę sugestię, przypomniał deklarację burmistrza, że opłata zostanie wprowadzona na razie na rok. Potem decyzję będzie można zweryfikować.

Tadeusz Przyłucki, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu powiedział, że osoby prywatne będą płacić za odprowadzenie wód opadowych i roztopowych niewiele, większe obciążenia dotkną przedsiębiorców. Dodał, że wiele osób podpisało już z przedsiębiorstwem umowy dotyczące opłat.

Przyznał również, że kanalizacja deszczowa wymaga modernizacji i udrożnienia, a na to potrzebne są pieniądze.

Radny Mirosław Czaja stwierdził, że Sandomierz jest jednym z pierwszych miast, które wprowadziły opłatę za deszczówkę. - Nie rozumiem, dlaczego zawsze musimy być pionierami w zakresie fiskalizmu, wprowadzania nowych podatków czy braku ulg - powiedział radny Czaja.

Czytaj więcej o:
  • deszczówka
  • sandomierz
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Organizowane po raz pierwszy w Sandomierzu Senioralia to pomysł...

wyniki głosowania
Liczba głosów: 32.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.