Wzmacnia ją herbata ze spirytusem – jedna z najstarszych mieszkanek regionu obchodziła 105 urodziny

Dodano: 16 lutego 2012, 10:39 Autor:

2 lutego Julianna Adamus z Kluczewska w powiecie włoszczowskim skończyła 105 lat. Co jubilatka radzi na długie życie? – Jakbym nie wypiła herbaty ze spirytusem, to bym na nogi nie mogła chodzić – twierdzi.
105-letnia Julianna Adamus z najbliższą rodziną i władzą gminy Kluczewsko.

105-letnia Julianna Adamus z najbliższą rodziną i władzą gminy Kluczewsko. (fot. Renata Jachna)

Recepta na długowieczność 105-latki z Kluczewska

"Jak jestem słaba, to łyżeczkę spirytusu wlewam do herbaty. To mnie wzmacnia. Panie, jakbym nie wypiła herbaty ze spirytusem, to bym na nogi nie mogła chodzić”.

Z okazji urodzin Juliannę Adamus odwiedziły ostatnio władze samorządowe gminy Kluczewsko. Od wójta i przewodniczącej Rady Gminy pani Julianna otrzymała prezenty, między innymi piękny kwiat doniczkowy, bo seniorka bardzo lubi hodować kwiaty w oknach swego domu. Wszyscy obecni składali jubilatce życzenia, śpiewali jej "Dwieście lat niech żyje nam”, a seniorka każdego obejmowała i dziękowała. Sama też zjadła łyżeczką kawałek tortu, podany jej na talerzyku.

- Babcia, to jest nasz wójt! – przedstawiła 105-latce Rafała Pałkę Anna Zielińska, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Kluczewsku. – Jaki on młody i fajny… - powiedziała na widok 37-letniego wójta-kawalera Julianna Adamus. – Jak żegnaliśmy się, babcia objęła i wycałowała naszego wójta. "Taki młody…” – dziwiła się – opowiada Anna Zielińska.

Julianna Adamus większość swojego życia spędziła w Kluczewsku, mieszkając z najstarszym z synów Marianem i jego rodziną. - Swoim pracowitym życiem pełnym trudów i trosk (mąż Józef ciężko chorował przez wiele lat) zasłużyła na ogromny szacunek i serdeczność od najbliższych i życzliwych ludzi – podkreśla Anna Zielińska. I dodaje : - Babcię Juliannę znam bardzo dobrze od co najmniej 30 lat. Mieszkamy w tym samym domu. Znana jest ze swojego zamiłowania do hodowli pięknie kwitnących kwiatów.

- Wychowywałam się bez rodziców u różnych ludzi. Na poniewierce. Mój ociec umarł jak miałam rok, mama zmarła, gdy miałam pięć lat. Żadnej szkoły nie ukończyłam. Pomagałam w gospodarce, którą zostawił ojciec swojemu bratu. Jak dorosłam, jeździłam na roboty do dworów w Poznaniu, Warszawie, pracowałam w Ropocicach i Krzepinie – opowiadała nam kiedyś Julianna Adamus.

105-latka nie lubi lekarzy. - Jak miałam zapalenie ucha, to jeden doktor dał mi takie lekarstwo, że do dzisiaj nie słyszę. Drugi raz zachorowałam i byłam bardzo licha, to doktor dał mi zastrzyk na serce, co mnie serce nigdy nie bolało i nie boli. Po tym ucięło mi nogi, że nie mogę za bardzo na nie chodzić. Takie doktory są… - twierdziła nie tak dawno pani Julianna. - Leczy ją synowa – śmieje się Anna Zielińska.

Najstarsza mieszkanka powiatu włoszczowskiego ma bardzo dobry wzrok. - Wzrok to mam taki, że bez problemu nawlokę panu nitkę na igłę. Sama przeszywam ubrania – mówiła nam ostatnio seniorka. – To prawda. Sama dzierga – potwierdza zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Czytaj więcej o:
  • kluczewsko
  • stulatka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Bal małych przebierańców we włoszczowskim przedszkolu

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy burmistrz Włoszczowy i starosta słusznie postąpili, skracając swoim urzędnikom czas pracy o godzinę ze względu na upał?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 66.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.