Twoje miasto

Jesteś tu: Strona główna Zdrowie i uroda Zdrowie i uroda - NFZ Artykuł

Kiedy lekarz POZ wypisze refundowaną receptę?

Dodano: 29 lutego 2012, 10:00 Autor:

Do oddziałów wojewódzkich NFZ w całej Polsce napływają sygnały, że pacjenci chorzy przewlekle, będący pod opieką lekarza specjalisty mają problemy z uzyskaniem – w celu kontynuacji leczenia - refundowanej recepty na leki od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Poniżej informujemy, kiedy lekarz POZ może wypisać taką receptę i jak powinien się zachować lekarz specjalista. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia dnia 6 maja 2008 roku) obowiązują następujące zasady wypisywania recept przez lekarzy POZ i lekarzy specjalistów:

1) Warunkiem bezwzględnie koniecznym do wypisania recepty na wszystkie leki refundowane (zarówno w przypadku choroby przewlekłej jak i krótkotrwałej) jest dysponowanie przez każdego lekarza - bez względu na miejsce udzielania świadczeń - udokumentowanym rozpoznaniem choroby i proponowanym sposobem leczenia.

2) Schorzenie przewlekłe może być zdiagnozowane i leczone zarówno przez lekarza POZ, jak i lekarza specjalistę. W przypadku, gdy chorobę rozpoznaje i leczy - między innymi ordynując i ustalając dawki określonych leków - lekarz specjalista, istnieje możliwość wypisywania recept na te leki w celu kontynuacji leczenia także przez lekarza POZ. Aby było to możliwe, powinien on posiadać od lekarza specjalisty pisemną in-formację medyczną o diagnozie i prowadzonej terapii (wzór in-formacji zawiera załącznik do zarządzenia Nr 81/2011/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 4 listopada 2011 roku). Informacja taka powinna być przekazywana przez specjalistę do lekarza POZ (może być poprzez pacjenta) już w momencie ustalenia diagnozy i podjęcia leczenia, bezwzględnie w każdym przypadku zmiany terapii, a przy stałej opiece specjalisty - minimum raz na 12 miesięcy.

3) Wydanie takiej informacji przez lekarza specjalistę jest jego obowiązkiem wynikającym z umowy zawartej z NFZ i nie stanowi samodzielnego świadczenia - powinno być zrealizowane podczas udzielanej porady lekarskiej. W sytuacji, gdy chory nie otrzymał takiego dokumentu podczas wizyty, specjalista powinien wydać go poza kolejnością (czyli nie wpisywać chorego na listę oczekujących na poradę i kazać mu czekać np. kilka tygodni) w możliwie najbliższym terminie.

4) Lekarz POZ może też samodzielnie zweryfikować ordynacje lekarza specjalisty, na przykład dotyczące ordynowania leków, co wiąże się z odpowiedzialnością zawodową lekarza.

Czytaj więcej o:
  • lekarz
  • NFZ
  • POZ
  • recepta
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Informacje z Twojego powiatu

  • Najlepsze studia na Wszechnicy - sprawdź ofertę!

Natura

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015