Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Radom Artykuł

Trwają rekolekcje. To czas wolny od szkoły ale i czas refleksji

Dodano: 6 marca 2012, 17:30 Autor:

Dla wierzącej młodzieży to czas wolny od szkoły, ale bogaty w katechezy i nabożeństwa. W parafii Matki Bożej Miłosierdzia przy ulicy Miłej odbędą się rekolekcje dla maturzystów.
- Rekolekcje to czas wolny od szkoły, przeznaczony na spotkanie z Bogiem – mówi ksiądz Paweł Węgrzynowski, katecheta w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Konopnickiej w Radomiu.

- Rekolekcje to czas wolny od szkoły, przeznaczony na spotkanie z Bogiem – mówi ksiądz Paweł Węgrzynowski, katecheta w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Konopnickiej w Radomiu. (fot. Łukasz Wójcik)

Plan rekolekcji dla maturzystów

Rekolekcje dla maturzystów odbędą się w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu przy ulicy Miłej (7-9 marca). W środę o 10.45 rozpoczęcie rekolekcji, 11 – Msza z homilią, którą wygłosi ks. dr Piotr Turzyński, 12 – wspólne śpiewanie, 12. 15 konferencja. W czwartek o 11 modlitwa do Ducha Świętego, 11. 15 konferencja – wygłosi ją ks. dr Jarosław Wojtkun, 12 Msza Święta z homilią. W piątek 10.45 modlitwa do Ducha Świętego, 11 – Nabożeństwo eucharystyczne i sakrament pokuty, 12.15 Msza Święta z homilią, którą wygłosi ksiądz biskup Henryk Tomasik.

Konferencje, modlitwy do Ducha Świętego, spowiedź i eucharystia, a także Msza Święta z homilią, którą wygłosi ksiądz biskup Henryk Tomasik. To propozycja rekolekcji dla maturzystów, które już w środę rozpoczynają się w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu przy ulicy Miłej.
- W rekolekcjach może uczestniczyć każdy maturzysta bez względu na to do jakiej należy parafii. To czas wolny od szkoły przeznaczony na spotkanie z Bogiem – mówi ksiądz Paweł Węgrzynowski z parafii przy ulicy Miłej.

Trzydniowe rekolekcje dziś rozpoczynają się dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych w Radomiu i regionie. Uczniowie na ten czas mają wolne od zajęć lekcyjnych.

- Każda parafia przygotowuje program rekolekcji. Licealiści i gimnazjaliści z terenu parafii przy Miłej wezmą udział w konferencji zatytułowanej "Kościół – jaki jest”, a także "Czy współczesny chrześcijanin może być męczennikiem za wiarę”? Będą Msze Święte, a w piątek Droga Krzyżowa. W środę uczestnicząca w rekolekcjach młodzież będzie mogła zobaczyć przedstawienie "Zraniony Pasterz”, na podstawie książki Daniela Ange. Różne formy ewangelizacji pomogą młodzieży w rekolekcyjnych rozważaniach – zaznacza ksiądz Węgrzynowski.

Większość uczniów szkół ponadpodstawowych w Radomiu i regionie to katolicy. Odwiedziliśmy II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Konopnickiej przy ulicy Kusocińskiego 8. Tu większość uczniów wybiera się na rekolekcje i cieszy się, że to czas wolny od lekcyjnych zajęć.

- Będziemy mieć czas na pójście do kościoła, ale w czwartek i piątek mamy również próbną maturę – usłyszeliśmy od jednego z uczniów.

Młodzież twierdzi, że rekolekcje, to czas refleksji i przemyśleń a także dialogu z Bogiem.

- W II Liceum Ogólnokształcącym uczę religii pierwszy rok, pięć klas. Młodzież uczestnicy w katechezach, wszyscy są wierzący. Religii uczą tu także dwaj inni księża i z tego co wiem są uczniowie, którzy już na początku roku szkolnego deklarowali, że nie będą uczestniczyć w lekcjach religii – mówi ksiądz Paweł Węgrzynowski.

Wiara, jak podkreślają licealiści, to sprawa indywidualna.

- Są osoby, które prężnie działają w kościele, należą do stowarzyszeń, scholi parafialnych. W naszej szkole jest grupa uczniów, którzy spotykają się codziennie w południe i odmawiają Anioł Pański. Są też osoby, które mają dystans do wiary, może kryzys, a może zwyczajnie poszukują sensu życia i swojego miejsca na świecie. Rekolekcje stwarzają do tego szansę – usłyszeliśmy od maturzystów II Liceum.

Uczniowie szkół mają trzy dni zwolnienia z zajęć na uczestniczenie w rekolekcjach. Natomiast dla nauczycieli jest to zwykły okres pracy, w którym muszą być do dyspozycji dyrektora szkoły. Najczęściej są zobowiązywani do sprawowania opieki nad uczniami, ale dyrektor szkoły może w tym czasie powierzyć im także pełnienie innych obowiązków.

Czytaj więcej o:
  • młodzież
  • Radom
  • rekolekcje
  • religia
  • szkoła
  • uczniowie
  • wolne
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czyje imię powinna nosić ulica przy terminalu portu lotniczego w Radomiu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 161.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-357-266

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.