Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiśniówka uczciła pamięć redaktorów "Odwetu" (zdjęcia)

Marcin JAROSZ [email protected]
Stefan Świerczek "Lew” (z prawej), podczas uroczystości, dziękował w imieniu żyjących "Jędrusiów” za pamięć o działalności konspiracyjnego "Odwetu”.
Stefan Świerczek "Lew” (z prawej), podczas uroczystości, dziękował w imieniu żyjących "Jędrusiów” za pamięć o działalności konspiracyjnego "Odwetu”. Marcin Jarosz
W sobotę, 17 marca, minęło 70 lat od bohaterskiej śmierci redaktorów gazety "Odwet", którzy zginęli w zasadzce przygotowanej przez Niemców. W Wiśniówce, w miejscu, gdzie spacyfikowano redakcję podziemnego pisma odbyły się uroczystości upamiętniające ich ofiarę.

[galeria_glowna]

W Wiśniówce, w czasie II Wojny Światowej powstawał konspiracyjny „Odwet”. W 1942 roku budynek spalono zabijając czworo znajdujących się w środku redaktorów
W Wiśniówce, w czasie II Wojny Światowej powstawał konspiracyjny „Odwet”. W 1942 roku budynek spalono zabijając czworo znajdujących się w środku redaktorów i łączników. Dziś w tym miejscu stoi kamienny pomnik i tablica upamiętniająca te wydarzenia. Marcin Jarosz

W Wiśniówce, w czasie II Wojny Światowej powstawał konspiracyjny "Odwet". W 1942 roku budynek spalono zabijając czworo znajdujących się w środku redaktorów i łączników. Dziś w tym miejscu stoi kamienny pomnik i tablica upamiętniająca te wydarzenia.
(fot. Marcin Jarosz)

Obchody rocznicy pacyfikacji "Odwetu" odbyły się w Wiśniówce, w miejscu gdzie przed 70 laty mieściła się redakcja konspiracyjnej gazety, oraz w Zespole Szkół imienia Jana Pawła II w Czajkowie. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11 pod pomnikiem upamiętniającym pacyfikację redakcji.

MINĘŁO 70 LAT, "JĘDRUSIÓW" CORAZ MNIEJ…

Uczniowie z Czajkowa przygotowali znakomitą cześć artystyczną, w której przypomnieli sylwetki poległych redaktorów i łączników Odwetu.
Uczniowie z Czajkowa przygotowali znakomitą cześć artystyczną, w której przypomnieli sylwetki poległych redaktorów i łączników Odwetu. Marcin Jarosz

Uczniowie z Czajkowa przygotowali znakomitą cześć artystyczną, w której przypomnieli sylwetki poległych redaktorów i łączników Odwetu.
(fot. Marcin Jarosz)

Do Wiśniówki przyjechali żyjący "Jędrusie": Jan Gałuszka, "Mizerny", Stefan Świerczek "Lew" i Władysław Dulęba "Włóczęga", jeden z kolporterów "Odwetu". W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele rodzin "Jędrusiów". Kombatantów reprezentowali Józef Korczak "Gerwazy", Wojciech Targowski i Janusz Dulęba - prezes staszowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pamięć o redaktorach uczciły również Drużyny Strzeleckie oraz harcerze.
Po Apelu poległych delegacje samorządów, szkół oraz instytucji z terenu gminy i powiatu staszowskiego złożyły kwiaty pod pomnikiem "odweciarzy". O działaniach konspiracyjnej gazety i historii związanej z powstaniem pomnika opowiadał Andrzej Wawrylak, jeden z inicjatorów corocznych uroczystości w Wiśniówce.

…ALE PAMIĘĆ O BOHATERACH NIE GAŚNIE

Znicze i kwiaty pod pomnikiem w Wiśniówce złożyli między innymi harcerze ze Staszowskiego Hufca imienia Tadeusza Kościuszki.
Znicze i kwiaty pod pomnikiem w Wiśniówce złożyli między innymi harcerze ze Staszowskiego Hufca imienia Tadeusza Kościuszki. Marcin Jarosz

Znicze i kwiaty pod pomnikiem w Wiśniówce złożyli między innymi harcerze ze Staszowskiego Hufca imienia Tadeusza Kościuszki.
(fot. Marcin Jarosz)

Głos zabrał też Stefan Świerczek "Lew": - Jakże ja się cieszę z tego zaproszenia, że mogłem tutaj, w waszym gronie, uczestniczyć w tych uroczystościach. Życzę wam wszystkiego co najlepsze od wszystkich Jędrusiów, którzy jeszcze żyją. Niewielu nas zostało, ale póki jeszcze żyjemy, będziemy pamiętać o tych, których już nie ma. Jest to wielka dla nas sprawa - mówił podczas uroczystości wzruszony "Jędruś".

Dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół w Czajkowie. Uczniowie na tę okazję przygotowali między Innymi ciekawa wystawę pamiątek z czasów Odwetu, między innymi archiwalne numery konspiracyjnej gazety. Na hali sportowej odbyła się część artystyczna przygotowana przez młodzież oraz msza święta w intencji ojczyzny i poległych "Jędrusiów", której przewodniczył ksiądz Wiesław Opiat, dziekan dekanatu Koprzywnica. Po niej odbyło się ślubowanie drużyn strzeleckich.

DAWNY KOLPORTER: CHOWAŁEM GAZETY W KIEROWNICY I RAMIE ROWERU

Konspiracyjna gazeta "Odwet" została założona przez Władysława Jasińskiego, zaraz po wybuchu II Wojny Światowej. Jasiński na bazie "Odwetu" stworzył siatkę konspiracyjną a później oddział dywersyjno - bojowy "Jędrusie". "Odwet" ukazywał się początkowo raz w tygodniu pod nazwą "Wiadomości radiowe" i powstawał na bazie nasłuchu radiowego. Pismo rozpowszechniano na południu oraz w centrum Polski. Nakład sięgał nawet 10 tysięcy egzemplarzy.
W okresie od marca do maja 1940 roku "Odwet" docierał między innymi do Mielca, Dębicy, Tarnowa, Rozwadowa, Niska, Przeworska, a na zachód od Wisły swym zasięgiem obejmował ziemię sandomierską z Opatowem i Ostrowcem oraz tereny powiatu staszowskiego, buskiego i iłżeckiego. - Braliśmy po kilka egzemplarzy i rozwoziliśmy do wyznaczonych punktów. Gazetę trzeba było dobrze ukryć. Odkręcałem kierownicę i wkładałem gazety w ramę roweru - mówi Władysław Dulęba (Włóczę-ga), który był kolporterem odwetu między innymi na terenie Łubnic, Orzelca. W czasie wojny wydano na niego wyrok śmierci, przez 3,5 roku ukrywał się w lasach.

OBŁAWA NA REDAKTORÓW I ŚMIERĆ W NIERÓWNEJ WALCE

We wtorek, 17 marca 1942 roku, tarnowskie gestapo wraz z lokalnymi żandarmami zorganizowało obławę na dom w Wiśniówce, w którym mieściła się centrala "Odwetu". Niemcy otoczyli dom i rozpoczęli ostrzał. Czteroosobowa załoga broniła się przez kilka godzin, ale ostatecznie partyzanci zginęli podczas próby ucieczki z płonącego budynku. Podczas zasadzki zginęły cztery osoby, które w tym czasie były w redakcji: Bolesław Czub "Szary", Karolina Stawiarz "Lala" oraz Jan Sobiegraj i Longin Zajączkowski. Jedynym redaktorem Odwetu, który wówczas uniknął śmierci jest Zbigniew Kabata "Bobo", który kilka dni przed pacyfikacją redakcji został wysłany w okolice Iłży. Dziś mieszka na stałe w Kanadzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie