Afera z wyłudzeniami w ARiMR. Drugi pracownik z zarzutami prokuratorskimi

Dodano: 26 marca 2012, 18:23 Autor:

Dwoje pracowników staszowskiej placówki ARiMR zostało zawieszonych z czynnościach służbowych. Prokuratura Rejonowa w Staszowie postawiła osobom zarzut związany z wyłudzeniem dotacji.

Dwie osoby zostały zatrzymane w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zatrzymane osoby to pracownicy staszowskiej placówki: Dariusz W. i Lucyna K.

Mężczyźnie staszowscy prokuratorzy zarzucają, że w okresie od maja 2011 roku do marca 2012 roku, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wyłudził dotacje na kwotę 80 tysięcy złotych. Jeszcze w ubiegłym tygodniu skierowano wniosek do Sądu Rejonowego o areszt tymczasowy dla podejrzanego. Mężczyzna wyszedł na wolność, po wpłaceniu 50 tysięcy złotych kaucji.

Zarzut usłyszała również Lucyna K., druga z podejrzanych osób. – Ma on podobny charakter i również dotyczy wyłudzenia. W obu przypadkach chodzi o to, że te osoby przysparzały korzyści innym osobom z tytułu wspomnianych dotacji, narażając na straty agencję – wyjaśnia Wiesław Nowak z Prokuratury Rejonowej w Staszowie.

Zatrzymani pracownicy zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków. – My prowadzimy odrębne postępowanie w tej sprawie, które będzie skutkowało innymi działaniami z naszej strony. Badamy przestrzeganie procedur przez urzędników i zasadność przyznanych dotacji. Nienależnie przyznane dotacje będą musiały zostać zwrócone – mówi Magdalena Kędzierska, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Okazuje się, że jedna z zakwestionowanych dotacji została przyznana jednemu z pracowników agencji w Staszowie. Z kolei, po naszych pierwszych informacjach odnoście afery oddział w Kielcach otrzymał prośby o sprawdzenie wysokości przyznanych dotacji. Powód? Rolnicy mieli otrzymać więcej niż wnioskowali. – Otrzymaliśmy prośbę od jednego z rolników, o ponowne przeliczenie decyzji ze względu na, jego zdaniem, zbyt dużą kwotę pieniędzy, którą mu wypłacono – wyjaśnia dyrektor Kędzierska.

Po kilku dniach udało nam się też dowiedzieć, co kryło się pod sformułowaniem "szerokiej utraty zaufania” w stosunku do odwołanego kierownika placówki Tadeusza Dywana. – Kierownik odpowiada za organizację biura i przestrzeganie w tym biurze procedur, a w tym wypadku procedury zostały złamane. Do wypłaty środków doszło miedzy innymi dlatego, że zostały złamane procedury urzędnicze – tłumaczy dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. Tadeusz Dywan nie chce komentować tych zarzutów.

Czytaj więcej o:
  • afera
  • prokurator
  • staszów
  • wyłudzenia
  • zarzuty
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.