Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2012 z matematyki - odpowiedzi i pytania

Piotr BURDA
Egzamin gimnazjalny 2012 z matematyki (egzamin próbny) - odpowiedzi i pytania
Egzamin gimnazjalny 2012 z matematyki (egzamin próbny) - odpowiedzi i pytania
Matematyka po raz pierwszy pojawia się na egzaminie gimnazjalnym jako osobny test. Do tej pory zadania z tego przedmiotu były częścią testu matematyczno - przyrodniczego. W dotychczasowych dziesięciu edycjach egzaminu ta część była trudniejsza od części humanistycznej. Średni wynik testu matematyczno - przyrodniczej był niższy od wyniku części humanistycznej.

Co przed nami

Co przed nami

czwartek, 29 marca - zadania z przedmiotów przyrodniczych, odpowiedzi w serwisie EDUKACJA o godzinie 12

POBIERZ ARKUSZ próbnego egzaminu gimnazjalnego z matematyki

POBIERZ ODPOWIEDZI próbnego egzaminu gimnazjalnego z matematyki

Czas matematyki

Humaniści pewnie się z tym nie zgodzą, ale to właśnie matematyka stała dziś jednym z najważniejszym, jeśli nie najważniejszym przedmiotem. Niedawno wróciła jako obowiązkowy przedmiot na maturze. Jest podstawą studiów inżynierskich, które są w Polsce coraz bardziej popularne. Wprowadzenie osobnego testu z matematyki na egzaminie gimnazjalnym jest więc czymś naturalnym.

POBIERZ Egzamin gimnazjalny 2012: matematyka - odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie EDUKACJA

Kłopot z wyobraźnią

Do testu z matematyki gimnazjaliści przystąpią 25 kwietnia. Większość gimnazjalistów miała już okazje rozwiązywać nowe testy gimnazjalne podczas próbnego egzaminu w grudniu ubiegłego roku. Podczas tego egzaminu Instytut Badań Edukacyjnych (ten sam, który przygotował dla nas zadania) przeprowadził diagnozę kompetencji gimnazjalistów w 82 losowo wybranych gimnazjach w Polsce. To badanie pokazało mocne i słabe strony naszych uczniów. Co się okazało? Najtrudniejszym okazało się zadanie dotyczące obliczania objętości prostopadłościanu. Niemal 90 procent uczniów nie zdobyło za to zadanie ani jednego punktu, choć można było zdobyć ich cztery.

- Trudnością nie do pokonania dla tak ogromnej większości uczniów okazała się konieczność dostrzeżenia prostopadłościanów w nieco bardziej skomplikowanej bryle. Inaczej mówiąc, 90 procent uczniów nie ma wyrobionej wyobraźni przestrzennej nawet w podstawowym zakresie - czytamy w raporcie z grudniowej diagnozy. Dla uczniów, rodziców i nauczycieli to może być istotna wskazówka. Z pewnością naszym gimnazjalistom wyobraźni nie brakuje. Trzecioklasiści przez najbliższy miesiąc powinni się skupić przede wszystkim na matematycznej wyobraźni przestrzennej.

Egzamin gimnazjalny 2012 z matematyki (egzamin próbny) - odpowiedzi i pytania

W przygotowaniu do egzaminu pomogą z pewnością zadania, które dziś publikujemy. Zadanie dotyczące ołówków zostało przygotowane specjalnie dla nas, pozostałe dwa udostępniono nam z Bazy Narzędzi Dydaktycznych instytutu (bnd.ibe.edu.pl), gdzie znajduje się więcej podobnych zadań.

W czwartek ostatnia część Tygodnia Gimnazjalisty - zadania z przedmiotów przyrodniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie